İnsanın işini çalmak, manuel işlemleri birkaç saniye süren otomasyonlara indirgemek, hatta basit bir metin istemiyle yaratıcılığı ortadan kaldırmak. Üretken yapay zekanın getirdiği sayısız olumsuz sonuç arasında çoğu kişi bir tanesini unutuyor: Dilsel düzleşme. ChatGPT veya Gemini gibi araçları uzun süredir kullananlar, kendi kalıplarıyla oluşturulan metnin bir kısmını (madde işaretli listeler, kısa ve sıklıkla tekrarlanan cümleler) tanımakta zorluk çekmeyeceklerdir. Bir dilden diğerine yapılan çeviri, içeriğin genellikle ulusal tanımlamalardan yoksun, kişisel olmayan ve kısacası ilgi çekici olmayan uyarlamalarla daha da uyumlu hale getirilmesiyle sonuçlanır. Ve dünyadaki pek çok ülkenin, kurumların ve üniversitelerin, bir halkın alışkanlıklarını ve geleneklerini her açıdan yansıtacak şekilde özel olarak hazırlanmış kendi yerel Yüksek Lisans Derecelerini, Büyük Dil Modellerini yaratmaya yönelmelerinin nedeni de budur. İçinde yaşadığı uzayın ve zamanın farkında olan bir Süpermen.

İlk değildik ama son da değildik. iGenius tarafından geliştirilen ve Cineca tarafından yerel bir veri kümesi üzerinde “eğitilen”, yani İtalyanca kelimelerden oluşan ve 9 milyar parametre ve 50 bin kelime belirteci ve 1.000 milyarın üzerinde ayrı kelimeyle eğitilen “Italia” modeli birkaç gündür kullanıma sunuldu. eğitim için bir araya gelmek. Az mı yoksa çok mu? Karşılaştırma yapmak gerekirse, eski Gpt-3 175 milyar parametreyle çalışırken Gpt-4 yaklaşık 100 trilyon parametreyle çalışıyordu.

Veri kümesinden daha fazlası, bilgi işlem gücüdür

Çıkarım yapma yeteneği, yani verileri mantıksal dizilere dönüştürme yeteneği o kadar önemli olmadığında, çok fazla parametreye sahip olmanın o kadar önemli olmadığı açıktır. Algoritmanın veya algoritmalar kümesinin temelini oluşturan, bir makine tarafından gerçekleştirilecek bir işlem. Musk, Grok’u başlatmadan önce. Yani tek koltukluyu biz yaptık, şoförler var ama yapay zekanın “egemenlik” kavramını gerçek anlamda hayata geçirecek atölyeler eksik veya yok.

İtalya’nın işi bitti

Açık kaynak modunda yayınlanan Italia, ülke çapındaki araştırma ve işletmeler için evrimsel bir araç olmayı hedefliyor. iGenius web sitesinden ve diğer AI ürün geliştirme platformlarından indirilebilir. Italia, Wikipedia, kitaplar, gazete makaleleri ve kaynak kodu dahil olmak üzere farklı kaynaklardan gelen İtalyanca metin ve kodlardan oluşan bir veri kümesiyle eğitilmiştir.

Bir web arayüzü veya API aracılığıyla kullanılabilir. İlkinin kullanımı basittir ve herhangi bir programlama bilgisi gerektirmez. API daha karmaşıktır ancak daha fazla esneklik ve kontrol sunar. Editoriale Nazionale, İtalya’nın eğitimine katkıda bulunmak isteyen ve tarihi makale arşivini açan ortaklardan ilki, ancak gelecekte başkalarının da katılmak istemesi bekleniyor.genel-18