Bu hafta, yenilenen kamera düzenini, vanilya modellerine yönelen iki Pro özel sürümünü ve iPhone 16’dan beklenen diğer değişiklikleri gösteren bu yılın gelecek iPhone’larının tasarımına bir kez daha erken baktık.

Ekip tarafından ilk kez 16.00’te tespit edilen iPhone 16 için sızdırılmış bir dizi kılıf TechNetBook, bize Apple’ın planladığı güncellemelerin akıllı telefonun dış tasarımını nasıl etkilediğine dair bir özet verin. En büyük ince ayarlardan biriyle başlayalım: kamera lenslerinin yönü. Apple, iPhone 16 ile iPhone 15’in kare kamera adasındaki çapraz düzenlemesini dikey olarak düzenlenmiş bir kamera yığını lehine terk ediyor gibi görünüyor.

Söylentiye göre bu ayar, iPhone 16’nın tüm sürümlerinin şu anda iPhone 15 Pro modellerine özel olan aynı türde mekansal videoyu kaydetmesine olanak tanıyacak. Standart video kaydı ve fotoğraf çekmenin etkilenmemesi gerekirken, yeni kamera düzenlemesi, yatay modda kayıt yaparken yan yana lensler insan gözünün konumunu taklit ettiğinden optimum mekansal yakalama için mükemmel bir şekilde konumlandırılmıştır. Yakında en iyi iPhone’lardan birine sahip olan herkes, Vision Pro gibi bir AR/VR başlığında izlenebilen özel hazırlanmış 3D videolar kaydedebilecek.

(Resim kredisi: TechNetBook)

Bu iPhone 16 kılıflarında ayrıca dikkat çeken şey, eskiden sessize alma anahtarının bulunduğu kapalı düğme alanıdır. Bunun, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te ilk kez kullanıma sunulan her türlü programlanabilir kısayol için uzun basabileceğiniz bir yan tuş olan Apple’ın yeni Eylem düğmesi için olduğuna inanılıyor. Kasa tasarımlarına göre, Eylem Düğmesi tüm iPhone 16 modellerine gelecek ve artık Pro’ya özel olmayacak gibi görünüyor.genel-26