Apple, iPhone 14’te uydu aracılığıyla SOS’u tanıttı ve bu şık özellik, o zamandan bu yana birçok başarı öyküsünün kahramanı haline geldi. Kanyon yürüyüşçülerinden orman yangınından kurtulanlara kadar bu özellik sıklıkla manşetlerde yer alıyor. Ve şimdi iOS 18 ile Apple, cihazlarının uydu özelliklerini düzenli mesajlaşmayı içerecek şekilde genişletiyor.

iOS 18’de uydu üzerinden Apple Mesajları: Nedir?

Temel olarak iMessage’daki normal mesajlaşma gibi çalışır, ancak Dünya’nın etrafında dönen uyduların gücünden yararlanır. Hücresel veya Wi-Fi bağlantınız olmadığında iPhone’unuz hâlâ mesaj gönderebilmektedir ve artık bunlar yalnızca acil servisler aracılığıyla gönderilen SOS mesajları değil, aynı zamanda iMessage’da arkadaşlarınızla yaptığınız düzenli sohbetlerdir. Bu özellik Apple’ın uçtan uca -şifrelemeyi de sonlandırın, böylece sohbetleriniz güvenli ve emniyetli olur ve özel mesajlaşma için uydu bağlantısını kullanırken herhangi bir gizlilik endişesi yaşanmaz.

iOS 18’de uydu aracılığıyla Apple Mesajları: Nasıl çalışıyor?

iPhone’unuz sinyal erişiminin dışında olduğunuzu algıladığında ana ekranınızda “Wi-Fi ve hücresel bağlantı mevcut olmadığında, bir uyduya bağlanarak mesaj olup olmadığını kontrol edebilir ve gönderebilirsiniz” şeklinde bir mesaj belirecektir.

Bu açılır pencereye dokunduğunuzda uydu hizmetlerinize yönlendirilirsiniz ve bunlar artık Bul’un yanı sıra Mesajlar, Yol Yardımı ve Acil SOS’u da içeriyor. Bunu doğrudan iMessage uygulamasından da yapabilirsiniz. Başlattığınızda ve bağlantı olmadığında Dynamic Island aracılığıyla size “Uyduya Bağlanma” seçeneğini sunan bir mesaj açılacaktır.

Bu seçeneğe dokunduğunuzda uydu bağlantı ekranına yönlendirilirsiniz ve tıpkı Acil SOS’ta olduğu gibi bağlantı kurmak için gereken adımlarda size yol gösterir. Telefon en yakın uyduyu tarar ve doğru şekilde yönünüzü bulmanız için dönmenizi sağlar (uydu bağlantısı düz bir çizgide veya görüş hattında çalışır; telefonunuzun bağlanmak için uyduyu “görmesi” gerekir).

Bağlandıktan sonra (ayarlar menüsü veya Dynamic Island açılır özelliği aracılığıyla), iMessage’ı normal şekilde kullanabilirsiniz.

iOS 18’de uydu aracılığıyla Apple Mesajları: Hangi mesajlar destekleniyor?

Şu anda desteklenen mesajlar SMS ve iMessage aracılığıyla gönderdiğiniz normal mesajlardır (RCS şu anda desteklenmemektedir). SMS’in iMessage’dan farklı çalıştığını belirtmekte fayda var. Herkese SMS gönderebilirsiniz, ancak yalnızca bir uyduya bağlandığınızda acil durumda iletişime geçeceğiniz kişilerden SMS alabilirsiniz. Apple bunun nedeninin SMS yoluyla gelen çok fazla spam ve tanıtım mesajı olması ve bunların taşma ve işlevselliği tıkama ihtimali olduğunu söylüyor .

iOS 18’de uydu aracılığıyla Apple Mesajları: Desteklenen cihazlar

Uydu Üzerinden Mesajlaşma özelliği ile birlikte geliyor iOS 18ve Beta katılımcıları bunu zaten ABD’de deneyebilir. Ancak sahip olduğunuz iPhone modeline bağlı bir donanım sınırlaması vardır.

Aşağıdaki iPhone modelleri uydu aracılığıyla Mesajların keyfini çıkarabilecek:

iOS 18’de uydu aracılığıyla Apple Mesajları: Maliyeti ne kadar?

Bu özellik şu anda ücretsiz ancak bazı kişiler bunun ücretli aboneliğe dönüşeceğini öne sürdü. Apple’ın uydu özelliğinden para kazanması gerektiğine dair teoriler ortalıkta dolaşıyor, ancak şirket bunu SOS Acil Durum ile yapamıyor çünkü birisi SOS aboneliğini yenilemediği için yaralanırsa bu büyük bir PR skandalı olurdu.

Bununla birlikte gelecek tamamen ücretsizdir ve yukarıdakiler tamamen spekülasyonlardan ibarettir. Beta programındaysanız ve bir iPhone 14 veya daha yeni. Apple’ın Beta test programına nasıl kaydolacağınız aşağıda açıklanmıştır.telefon-1