T Coronae Borealis’e benzer bir novanın bu animasyonunda kırmızı dev bir yıldız ve beyaz cüce birbirinin yörüngesinde dönüyor. Kırmızı dev, kırmızı, turuncu ve beyaz tonlarında büyük bir küredir ve beyaz cüceye bakan tarafı en açık tonlardır. Beyaz cüce, yıldızın etrafındaki birikim diskini temsil eden beyaz ve sarılardan oluşan parlak bir parıltının içinde gizlenmiştir. Dağınık bir kırmızı bulut olarak gösterilen bir malzeme akışı, kırmızı devden beyaz cüceye doğru akıyor. Kırmızı dev, beyaz cücenin arkasına geçtiğinde, beyaz cüce üzerinde bir nova patlaması meydana gelir ve soluk turuncu renkle gösterilen, dışarı atılan nova malzemesinden oluşan bir top oluşur. Malzeme sisi dağıldıktan sonra geriye küçük beyaz bir nokta kalıyor, bu da beyaz cücenin patlamadan sağ kurtulduğunu gösteriyor. Kredi bilgileri: NASA/Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Bu yaz dünya çapındaki gökbilimciler, Corona Borealis takımyıldızında çıplak gözle görülebilecek bir nova olayını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Yaklaşık 80 yılda bir gerçekleşen ve heyecanla beklenen bu etkinlik, hem profesyonel gökbilimcilerin hem de amatör yıldız gözlemcilerinin ilgisini çekmeyi, önemli gözlemsel veriler sağlamayı ve potansiyel olarak gelecekteki bilim adamlarına ilham vermeyi vaat ediyor.

NASA ve Küresel Gökbilimciler Nadir Nova Patlamasını Bekliyor

Bu yaz dünyanın her yerindeki profesyonel ve amatör gökbilimciler gece gökyüzünün derinliklerindeki küçük bir takımyıldıza odaklanacaklar. Ancak bu kadar ilgi uyandıran, Corona Borealis’in yedi yıldızı, yani “Kuzey Tacı” değil.

Bu, Dünya’da çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olan, yaklaşan bir nova olayının meydana gelmeye hazır olduğu karanlık bir noktadır.

Nova Olaylarının Bilimi

Dr. Rebekah, “Bu, gençlere kendileri için gözlemleyebilecekleri, kendi sorularını sorabilecekleri ve kendi verilerini toplayabilecekleri kozmik bir olay sunacak, birçok yeni gökbilimcinin ortaya çıkmasını sağlayacak, hayatta bir kez yaşanabilecek bir olay” dedi. Hounsell, nova olayları konusunda uzmanlaşmış araştırma görevlisi yardımcısı NASAGreenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi. “Gelecek nesil bilim adamlarını besleyecek.”

“Alevli Yıldız” olarak adlandırılan ve gökbilimciler tarafından yalnızca “T CrB” olarak bilinen T Coronae Borealis, Dünya’dan yaklaşık 3.000 ışıkyılı uzaklıkta Kuzey Taç’ta yer alan ikili bir sistemdir. Sistem bir parçadan oluşur Beyaz cüce – Güneşimizinkine benzer bir kütleye sahip, ölü bir yıldızın Dünya büyüklüğünde bir kalıntısı – ve aç komşusunun acımasız çekim kuvveti nedeniyle yavaş yavaş hidrojeninden sıyrılan eski bir kırmızı dev.

Kırmızı devin hidrojeni beyaz cücenin yüzeyinde birikerek basınç ve ısı oluşmasına neden olur. Sonunda, biriken materyali patlatacak kadar büyük bir termonükleer patlamayı tetikler. T CrB için bu olay ortalama olarak her 80 yılda bir tekrarlanıyor gibi görünüyor.

Hounsell, bir novayı, bazı ölmekte olan yıldızları yok eden devasa bir son patlama olan süpernova ile karıştırmayın, dedi. Bir nova olayında cüce yıldız bozulmadan kalır ve biriken materyali kör edici bir parıltıyla uzaya fırlatır. Döngü tipik olarak zaman içinde kendini tekrar eder; bu süreç onlarca veya yüzbinlerce yıl boyunca devam edebilir.

Hounsell, “Çok kısa döngülere sahip birkaç tekrarlayan nova var, ancak genellikle insan ömrü boyunca tekrarlanan bir patlama görmüyoruz ve nadiren kendi sistemimize nispeten yakın bir patlama görüyoruz” dedi. “Bu ön sırada koltuğa sahip olmak inanılmaz derecede heyecan verici.”

Herkül'ü ve “Kuzey Tacı”nı bulun

Planetaryum yazılımı kullanılarak oluşturulan, Herkül’ün ve “Kuzey Tacı”nın gece gökyüzünde nasıl bulunacağına dair kavramsal bir görüntü. Yaz aylarında Herkül’ü bulmak için gün batımından sonra yukarıya bakın, ardından Corona Borealis’in farklı deseninin tanımlanabileceği Vega ve Arcturus arasını tarayın. Kredi bilgileri: NASA

Tarihsel Gözlemler ve Tahminler

T CrB nova’nın kaydedilen ilk gözlemi, 800 yıldan daha uzun bir süre önce, 1217 sonbaharında, Ursberg, Almanya’nın başrahibi Burchard adında bir adamın, “bir süre büyük bir ışıkla parıldayan sönük bir yıldızı” gözlemlediğini belirttiği zamandı.

T CrB nova Dünya’dan en son 1946’da görüldü. Geçtiğimiz on yıldaki davranışı, 1946 patlamasına kadar uzanan benzer bir zaman diliminde gözlemlenen davranışlara çarpıcı biçimde benzer görünüyor. Bazı araştırmacılar, bu durumun devam etmesi halinde nova olayının Eylül 2024’te gerçekleşebileceğini söylüyor.

Yıldız gözlemcileri nelere dikkat etmeli? Kuzey Tacı, Herkül takımyıldızının batısında, ideal olarak açık gecelerde görülen, at nalı şeklindeki yıldızlardan oluşan bir eğridir. Kuzey Yarımküre’deki en parlak iki yıldızın (Arcturus ve Vega) konumlandırılması ve birinden diğerine düz bir çizgi izlenmesiyle belirlenebilir; bu, gökyüzü gözlemcilerini Herkül ve Corona Borealis’e yönlendirecektir.

Patlama kısa sürecek. Patladıktan sonra bir haftadan biraz daha kısa bir süre boyunca çıplak gözle görülebilecek; ancak Hounsell bunun görülmeye değer bir manzara olacağından emin.


V407 Cyg’in novaya geçişini izleyin! Bu animasyonda, patlamanın şok dalgasındaki hızlanan parçacıklar kırmızı devin yıldız rüzgarına çarptığında gama ışınları (macenta) ortaya çıkıyor. Katkıda bulunanlar: NASA/Kavramsal Görüntü Laboratuvarı/Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Koordineli Bir Bilimsel Yaklaşım

NASA Goddard Astropartikül Fiziği Laboratuvarı şefi Dr. Elizabeth Hays de aynı görüşte. Etkinliği gözlemlemeye hazırlanmanın eğlencesinin bir kısmının, aşırı uzay fenomenlerine olan tutkusu NASA ile uzun ve karşılıklı olarak ödüllendirici bir ortaklığın sürdürülmesine yardımcı olan amatör yıldız gözlemcileri arasındaki coşkuyu görmek olduğunu söyledi.

Hays, “Vatandaş bilim adamları ve uzay meraklıları her zaman nova olaylarını ve diğer olayları tanımlayan güçlü, parlak sinyalleri arıyorlar” dedi. “Sosyal medyayı ve e-postayı kullanarak anında uyarılar gönderecekler ve bayrak kalkacak. T CrB ile küresel topluluk etkileşimine bir kez daha güveniyoruz.”

Hays, 2008’den bu yana alçak Dünya yörüngesinden gama ışını gözlemleri yapan NASA’nın Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu’nun proje bilimcisidir. Fermi, nova patlaması tespit edildiğinde T CrB’yi ve diğer uzay tabanlı görevleri gözlemlemeye hazırlanıyor. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi, IXPE (Görüntüleme X-ışını Polarimetresi Gezgini), NuSTAR (Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi), NICER (Nötron yıldızı İç Kompozisyon Gezgini) ve Avrupa Uzay AjansıINTEGRAL (Extreme Universe Surveyor). Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nin New Mexico’daki Çok Büyük Dizisi de dahil olmak üzere çok sayıda yer tabanlı radyo teleskopu ve optik görüntüleyici de yer alacak. Çeşitli teleskoplar ve aletler toplu olarak görünür ve görünmez ışık spektrumundaki verileri yakalayacak.

Nova Gözleminin Geleceği

Hounsell, “Patlamanın görünür enerjisi azaldıkça, nova olayını zirve noktasında ve düşüş döneminde gözlemleyeceğiz” dedi. “Ancak patlamanın erken yükselişi sırasında veri elde etmek de aynı derecede kritik; bu nedenle şu anda novayı arayan hevesli yurttaş bilim insanları tarafından toplanan veriler, bulgularımıza önemli ölçüde katkıda bulunacak.”

Astrofizik araştırmacıları için bu, bunun gibi tekrarlanan yıldız patlamalarının yapısına ve dinamiklerine yeni bir ışık tutmak için nadir bir fırsat vaat ediyor.

Hays, “Genellikle nova olayları o kadar zayıf ve uzakta ki, patlayan enerjinin nerede yoğunlaştığını açıkça tespit etmek zor” dedi. “Bu, çok sayıda gözün üzerinde olacağı, çeşitli dalga boylarını inceleyeceği ve yapının ve ilgili belirli süreçlerin kilidini açmaya başlamak için bize veri sağlayacağını umduğumuz, gerçekten çok yakın olacak. Neler olup bittiğinin tam resmini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu gözlerden bazıları çok yeni olacak. Gama ışını görüntüleyicileri, T CrB’nin 1946’daki son patlamasında mevcut değildi ve IXPE’nin, yüksek enerji olgusunun yapısını ve iç süreçlerini belirlemek için elektromanyetik dalgaların organizasyonunu ve hizalamasını tanımlayan polarizasyon yeteneği de yepyeni bir özelliktir. X-ışını astronomisinde bir araç. Verilerini birleştirmek, ikili sistemlerin yaşam döngüleri ve onları besleyen zayıflayan ancak güçlü yıldız süreçleri hakkında benzeri görülmemiş bir anlayış sunabilir.

Yıldız Olaylarının Belirsizliği

Eylül ayının T CrB’den beklenen nova patlaması olmadan gelip gitme şansı var mı? Uzmanlar hiçbir garantinin olmadığı konusunda hemfikir ama umut devam ediyor.

NASA Goddard’da astrofizik araştırmacılarından biri olan Dr. Koji Mukai, “Tekrarlayan novalar öngörülemez ve aykırıdır” dedi. “Belirli bir düzeni takip etmelerinin bir nedeni olamayacağını düşündüğünüzde, öyle yapıyorlar; ve onların aynı düzeni tekrarlayacağına güvenmeye başladığınızda, bundan tamamen sapıyorlar. T CrB’nin nasıl davranacağını göreceğiz.”uzay-2