Sosyal medya platformu Snapchat, Instagram tarafından çalınan 24 saatlik Hikayeler özelliğini yaratana kadar, bir zamanlar Mission Impossible benzeri kaybolma mesajlarıyla biliniyordu. Artık Snapchat muhtemelen aptal fotoğraf filtreleri ve lensleriyle daha ünlü. Yakın zamanda Snapchat’in ana şirketi Snap Inc., Kaliforniya İnsan Hakları Departmanı tarafından firmayı ayrımcılık yapmakla suçlayan bir davayı çözüme kavuşturdu.

15 milyon dolarlık anlaşma kadın Snap Inc. çalışanları arasında paylaştırılacak. Göre ABD GüneşiSnapchat, kadın çalışanlarına işyerinde cinsel tacizde bulunarak haksızlık yaptı. Şikayette bulunan taciz mağdurları misillemeyle uğraşmak zorunda kaldı. Snapchat, davada öne sürülen iddialara karşı çıktı ve meseleyi çözüme kavuşturmak konusunda anlaşarak Snapchat ve Snap Inc.’in davada belirtilen yanlışları kabul etmesi gerekmedi.

Snap yaptığı açıklamada, “Snap’te adil ve kapsayıcı bir ortam sürdürme taahhüdümüzü derinden önemsiyoruz ve kadınlara karşı devam eden sistemik ücret eşitliği, ayrımcılık, taciz veya misilleme sorunlarımız olduğuna inanmıyoruz.” dedi. Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı’nın, Snap Inc.’i uygun kadın çalışanları adına anlaşmaya ikna edebildiği için kutlayacak bir şeyi var.

Eyaletin sivil haklar dairesi müdürü Kevin Kish şunları söyledi: “Snapchat ile yapılan bu anlaşma, tüm çalışanların Amerikan Rüyası için adil bir şansa sahip olduğu bir Kaliforniya’ya olan ortak bağlılığı gösteriyor. Kadınlar her işte, her işyerinde eşitlik hakkına sahiptir. ve Kaliforniya’da her sektörde, ulusumuzun ekonomisinin itici gücü olan eyaletimizin yenilikçilerinin çalışmalarından gurur duyuyoruz.”

15 milyon dolarlık uzlaşma fonunun çoğunluğu, 2014-2024 yılları arasında Snapchat’te çalışan ve kendilerini ayrımcılık mağduru bulan kadınlara gidecek. Ancak burada paradan daha fazlası söz konusudur. Anlaşmanın şartları, Snap Inc.’i, şirketin ücret ve terfi politikaları hakkında rapor verecek bağımsız bir incelemeciye danışmaya zorluyor. Ayrıca Snap Inc.’in cinsel taciz, misilleme ve ayrımcılığa karşı kurallara uyduğundan emin olmak için bağımsız bir üçüncü taraf denetçi tutulacak. Personel bu konularda eğitilecek ve işyerinde bunların nasıl önlenebileceği öğretilecektir.

2015’ten 2022’ye kadar Snap’in çalışan sayısı 250’den 5.000’in üzerine çıktı, ancak kadınlar şirketin büyümesinde orantılı bir paya sahip değildi. Sivil Haklar Departmanına göre, kadın Snap Inc. çalışanlarına “sıralarını beklemeleri söylendi, terfilere başvurma konusunda aktif olarak cesaretleri kırıldı veya terfi fırsatlarını daha az vasıflı erkek meslektaşlarına kaptırdılar.”

Anlaşmanın hâlâ mahkeme onayına ihtiyacı var ve o zaman mahkeme, uygun her işçinin ne kadar alacağını belirleyecek.telefon-1