Merhaba arkadaşlar! Hoşgeldiniz Kurulumcu 43 numara, en iyiye rehberiniz ve eşik-dünyanın en güzel şeyi. (Eğer burada yeniyseniz, hoş geldiniz, bizi bulduğunuz için çok heyecanlandınız, ayrıca tüm eski baskıları da şu adresten okuyabilirsiniz: Kurulumcu ana sayfa.)

Bu hafta şunu okudum: memex’ler Ve telepati Ve John Lennon’ın kol saatiseyretme Suçsuz farzedilen Ve Ren Faire, test yapmak Gen kıvılcımı AI aramaları için ana ekranımı yeniden yapıyorum Aptallaştırmave sabahları daha az kaotik hale getirmek amacıyla gece boyunca yulafla denemeler yapmak. (Fıstık ezmesinin neredeyse her şeyi yüzde 20 daha iyi hale getirdiği ortaya çıktı.)

Ayrıca sizin için yeni bir teknoloji podcast’i, birkaç kullanışlı yeni alet, yeni bir takvim uygulaması, hafta sonunuzu yönetecek bir oyun ve çok daha fazlasını da sunuyorum. Hadi konuya girelim.

(Her zaman olduğu gibi, en iyi kısmı Kurulumcu sizin fikirleriniz ve ipuçlarınızdır. Şu anda neyle meşgulsün? Son zamanlarda hangi harika uygulamaları / kitapları / podcast’leri / şovları / oyunları / tarifleri / başka neleri keşfettiniz ve sevdiniz? Bana her şeyi anlat: [email protected]. Ve eğer hoşlanabilecek başka birini tanıyorsan Kurulumcuonlara buradan abone olmalarını söyleyin.)

Düşüş

 • Asus VivoBook S 15. Copilot Plus PC’ler geliyor. Tüm Geri Çağırma komplikasyonlarıyla birlikte tuhaf bir sunum oldu, ancak Qualcomm destekli Windows cihazlarının bu yeni çağının neler yapabileceğini anlamaya başlıyoruz. Şu ana kadar, Oldukça iyimserimancak hala yeni Yüzeylerin nasıl sonuç vereceğini görmek için bekliyorum.
 • Elden Yüzüğü Erdtree’nin Gölgesi. Bu devasa yeni DLC’nin genel havası temelde “Elden Ring, ama bir şekilde daha da fazlası.” Bu oyunun zaten ne kadar derin ve büyük olduğu ve zaten içinde kaç saat harcadığımız göz önüne alındığında, isteyebileceğiniz tek şey bu.
 • Kanseri kızdırmak. Eğer Dropout Presents’ın tüm stand-up gösterileri Hank Green’inki kadar eğlenceliyse, çok sayıda yeni komedi izlemek üzereyiz. Green her zamanki gibi komik ve saçma ve son derece Hank Green-y. Pişman olmayacağınız bir saat.
 • Xreal Beam Pro. Akıllı gözlüklerin nasıl çalışması gerektiğine dair çok eğlenceli ve farklı bir fikir: Xreal, her şeyi gözlüğün içinde pişirmek yerine, tüm akıllıları ve yazılımı ayrı, oldukça ucuz, akıllı telefon tarzı bir cihaza çekiyor. Bunu test edeceğim için heyecanlıyım.
 • Geri Tepti: Elektronik Sigara Savaşları. Juul hikayesi sonsuza kadar Silikon Vadisi’nde meydana gelen en tuhaf şeylerden biri olabilir. Bu podcast, e-sigara kullanımıyla ilgili kafa karıştırıcı toplumsal tartışmaların yanı sıra, hükümetin buna ayak uydurma mücadelesi ve işlerin bundan sonra nereye varacağı ile birlikte bu hikayenin derinliklerine iniyor.
 • iPad için Ark. Hâlâ favori tarayıcım ve nihayet neredeyse tüm cihazlarımda mevcut. (Android ne zaman, Arc insanları!?!) Uygulama tam olarak iPad için optimize edilmemiş – bazı klavye kısayolları eksik ve aslında iPhone uygulamasının büyütülmüş bir versiyonu – ama senkronize oluyor ve iyi çalışıyor ve kesinlikle kabul edeceğim BT.
 • Windows için Amie. Platformlar arası uygulamalar için büyük hafta! Amie benim en sevdiğim takvim/yapılacaklar uygulamalarından biri ve son birkaç ayda çok daha şık hale geldi. Hepsi bir arada üretkenlik türüyseniz ve hoş tasarımlardan hoşlanıyorsanız, buna bir şans verin.
 • Logitech Kullanılacak Anahtarlar 2. Telefonum veya iPad’imle bazı işleri halletmenin süper hafif ve kullanışlı bir yolu olarak orijinal Keys-To-Go’yu birkaç yıldır çantamda taşıyorum. Bu çok büyük bir yükseltmeye benziyor: hâlâ hafif, hâlâ küçük ama daha uygun tuş takımıyla. 80 dolar çok fazla ama sonunda bir tane alacağımdan şüpheleniyorum.
 • Bir İsyan Duygusu. Yapay zeka ve teknolojiyi nasıl kullanabileceğimiz ve teknolojiyle nasıl yaşayabileceğimiz hakkında onlarca yıllık fikirler üzerine inanılmaz derecede iyi hazırlanmış ve derinlemesine aktarılmış bir podcast. Buradaki hippiler, kapitalistler, hükümet ve büyük şirketler hakkındaki hikaye, 10 bölümden oluşan bir tür teknoloji hikayesi. Şu ana kadar bunu sevdim.
 • Klip tomurcuk. Pano geçmişi yararlı ve iyidir, ancak sık sık yazdığınız tüm metinlerin (teslimat adresiniz, stok e-posta yanıtlarınız, önemli bağlantılar, hepsi) bulunduğu bir yere sahip olmak hayat değiştiricidir. Yerleşik metin değiştirme ve kişisel sözlük özellikleri (sırasıyla iOS ve Android’de) bunun çoğunu yapar ve aşağıdaki gibi uygulamalar kısa çok güçlüler ama bu yenisinin kullanımı oldukça keyifli.

Ekran paylaşımı

Bence Nick Quah beni dünyadaki herkesten daha harika podcast’lerle tanıştırdı. İster ilk günlerinde Sıcak Kapsül ya da onun 1,5x Hız haber bülteni şu tarihte: Akbaba (Sınır‘nin Vox Media’daki kardeş sitesi), her zaman tüm programları dinlemiş gibi görünüyor. Aslında daha bu hafta şununla ilgili eğlenceli bir hikaye yazdı: sohbet podcast’leri nasıl devraldı ve bazılarına isim verdim Yeni Radyo’nun en büyük isimleri.

Nick’ten ana ekranını paylaşmasını istedim çünkü a) Hangi podcast uygulamasını kullandığını merak ediyordum ve b) bir veya iki yeni program önerebileceğini umuyordum. Her iki durumda da dileğimi gerçekleştirdim! İşte Nick’in ana ekranı ve kullandığı uygulamalar ve nedenleri hakkında bazı bilgiler:

Telefon: Yakın zamanda güvenilir iPhone 12’mden iPhone 15’e geçtim. Şu ana kadar iyi gidiyor gibi görünüyor; Artık uzun uçuşlarda meyve suyu kaybı konusunda stresli değilim.

Duvar kağıdı: Benim tatlı, tatlı oğlum Siobhan (diğer adıyla Shooby).

Uygulamalar: Takvim, Fotoğraflar, Saat, Hava Durumu, Google Haritalar, Yapılacaklar, Google Takvim, Gmail, Spotify, TikTok, Instagram, Steam, Delta, Strava, Discord, Slack, Hisse Senetleri, LastPass, Mesajlar, Telefon, Firefox, Pocket Casts.

Evet, gördüğünüz gibi çoğunlukla oldukça vanilyayım. Hemen erişilebilen uygulamaların tümü, herhangi bir günde belirli aralıklarla karşılaştığım şeylerdir. Navigasyon (ve gözetleme) için Google Haritalar. Beynimi düzene sokmak için yapılacaklar. Banyoda yapılacak bir şey için TikTok ve Instagram. Bu günlerde çok daha fazla oyun oynuyorum, bu yüzden sürekli olarak Steam’de fırsatlar arıyorum. Strava, çünkü bir şekilde büyük bir koşucu oldum. Ayrıca eski JRPG’lerden oluşan birikmiş iş yığını üzerinde çalışarak Delta’yı da epeyce geliştirdim. Ve tabii ki podcast dinlemek için tercih ettiğim Pocket Casts.

Ayrıca Nick’ten şu anda ilgilendiği birkaç şeyi paylaşmasını istedim. İşte geri gönderdiği şey:

 • Ben bir şeyleri yeniden izleyen/tekrar oynayan biriyim ve her ne sebeple olursa olsun, yıllık tekrar ziyaretlerime genellikle yaz mevsimi başlıyor. Şu anda, yolumu bulmaya çalışıyorum Ateşi Durdurun ve Yakalayın altıncı kez. Tanrım, bu gösteri çok güzel. Bu 10. yıl dönümü, biliyor musun?
 • Zamanın bu noktasında evrenin geri kalanı gibi ben de Chappell Roan’ı kazıyorum gibi görünüyor. “Kırmızı Şarap Süpernovası” Çok iyi.
 • Yavaş yavaş yoluma devam ediyorum Cadı Mevsimi: Aşk Şehrinde Büyü, Terör ve Kurtuluş, David Talbot’un 2013 San Francisco tarihi. Bunu oldukça dikkat çekici buluyorum.
 • Bölümlerini takip etmek Mükemmel KonsolumSimon Parkin’in muhteşem “Desert Island Disks, but for Video Games” röportaj programı, medya için eğlenceli bir tarihi rekor olarak gerçekten ikiye katlanıyor.

Kitle kaynaklı

İşte ne Kurulumcu topluluk bu hafta içinde. Ben de şu anda neyle uğraştığını bilmek istiyorum! E-posta [email protected] veya her şeye dair önerilerinizi Signal’den @davidpierce.11 ​​üzerinden bana gönderin; favorilerimizden bazılarını her hafta burada yayınlayalım. Buraya sığmayacak kadar fazla öneri için şu yanıtlara göz atın: Konulardaki bu yazı.

Bu küçük kamera. Bunu haklı çıkarmak için aklımda çeşitli yollar aradım çünkü çok tatlı ama aynı zamanda fotoğraflar da şaşırtıcı derecede iyi.” – Daulton

“Çıkış yapmak aynen. Mastodon API’sini müşterilerine sunan bir Nostr sunucusudur. Yani söz şu ki, çok güzel Mastodon uygulamanızı (Fildişi, Buz Küpleri) kullanabilecek ve Nostr bağlantısını doğrudan ona ekleyebileceksiniz. Bu, ana Mastodon hesabınızın bulunduğu aynı uygulamada ek bir sunucu gibi olacaktır.” –Adnan

“Yavaş yavaş Pokemón takas kartlarını takip etmeye başladım ve izlemeye bağımlı oldum TheBulbaStore YouTube’da. Bir satıcının bakış açısını ve bazı kartların şimdilik uyguladığı fiyatları görmek çok ilginç!” – Peter

Hawthorne ve Horowitz gizemleri Anthony Horowitz’in yazısı. Yakın zamanda serinin beşincisini yayınladı. Ölüme yakın. Hepsi başlık olarak işkenceli kelime oyunları kullanmışlardır (bu durumda, “yakın”, kapalı alan anlamına gelen İngilizce bir kelimedir). Üstelik kitaplar, Horowitz’in kendisinin ana karakter olduğu, okuduğunuz cinayet gizemleri dizisini nasıl yazdığından bahseden bir üst kurgudur. Yine de okuduğum en iyi çağdaş cinayet romanlarından bazıları ve bu türle oynarken Agatha Christie’ye saygı duruşunda bulunarak harika bir iş çıkarıyorlar.” – Kendrick

“Satranç oynuyorum ve izliyorum! Satranç artık harika! Oynamak için pek çok harika yol var, ancak Satranç.com muhtemelen yeni başlayanlar için en iyisidir. Ve satrançla ilgili harika YouTube içeriği var Eric Rosen, Irina Krush, Levy RozmanVe Hikaru Nakamura. Bir gün üç yaşındaki yeğenime usta olmayı öğretebilmek için iyiye gidiyorum.” – Ryan

“Gerçekten keyif alıyorum”Jet Lag: Oyun” YouTube’da. Hayal etmek İnanılmaz yarış, ama aslında iyi ve senaryolu değil. Sunucular sevimli ve oyunun arkasında makul bir karmaşıklık var. Avustralya sezonunu tamamlamak üzereler ve bu durum heyecan verici oldu.” – Geliştirici

“Şu anda okuyorum Cehennem Dalgıçları II: Hayaletler Nicholas Sansbury Smith tarafından. Mutant canavarlardan malzeme toplamak için radyoaktif çorak arazilere dalan hale atlayıcılarının kıyamet sonrası bilim kurgusu ve evet, göründüğü kadar güzel.” – Jesse

“Yeni hayatıma takıntılıydım Klydoclock, klasik analog saatin dijital versiyonu. Değişen, sanatçıların küratörlüğünü yaptığı yüzlere sahiptir ve hatta isterseniz saatin tik taklarını bile çalabilir. Hepsinden iyisi: Başka hiçbir işlevi yoktur ve bir uygulamaya veya telefonunuza bağlı değildir. Minimalizm ve zarafetin en iyi hali.” – Jonathan

“Bir ev sunucusunun veya NAS’ın şu anda sahip olandan daha fazla kişi için kullanışlı ve kolay erişilebilir olduğuna gerçekten inanıyorum. Daha fazla insanın kendine ait olması gerekir Pleks sunucusu, Pi deliği, kendi kendine barındırılan bulut depolama, minecraft sunucuveya kendi kendine barındırılan VPN. Basit tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey eski bir bilgisayardır. Ve Linux’la nasıl çalışılacağını öğrenmenin bir sakıncası yoksa, eski bir Android telefonu veya ucuz Raspberry Pi klonunu bile kullanabilirsiniz.” – Voltaire

Oturumu kapatma

Bundan daha önce bahsettiğimi biliyorum ama işinde harika olan insanların işlerini nasıl yaptıklarını izlemeye / dinlemeye / okumaya kesinlikle doyamıyorum. (Müzisyen Kygo’nun bir dizi şarkısı var: yapım videoları Bu her zaman bu türde aklıma gelen ilk örnektir.) Son zamanlarda en sevdiğim örneklerden biri bu video muZane Lowe, Eilish’in son albümünün yapımı hakkında Finneas ve Billie Eilish ile röportaj yapıyor. Süreç, korku, mikrofonlar, düzenleme ve çok daha fazlası hakkında konuşuyorlar. Neredeyse kesinlikle asla bir albüm yapmayacağım, bir film çekmeyeceğim veya NBA’de yer almayacağım, ancak insanların nasıl yaptıkları hakkında konuşmalarını dinlemek asla eskimez.genel-2