Her ne kadar Google Glass fiyatı (lansmanda 1.500 dolar), karmaşık montaj süreci ve cihazı takanların insanların izinsiz fotoğraflarını çeken “Cam delikleri” olduğu algısı nedeniyle bir tüketici ürünü olarak başarısızlığa uğrasa da, hâlâ yüksek bir tüketici ürünü var. Apple’ın AR özelliklerinin eninde sonunda iPhone’un yerini alma olasılığı. Apple’ın Vision Pro için geliştirdiği bazı teknolojiler, örneğin simgeye bakarak bir uygulamayı açma yeteneği gibi, kesinlikle Apple Glass’a da girecek.
Apple’ın AR özelliklerinin çizim tahtasından pazara sunulmasından önce hala kat etmesi gereken uzun bir yol var. Bloomberg’in haberine göre Mark Gurman Power On haber bülteninin son sayısındateknoloji devi, iPhone’un yerine gün boyu takılabilecek hafif AR gözlükleri geliştirmek için çalışmalarına yeniden başladı. Gurman, Apple içinde 2027 lansman tarihinin tartışıldığını, ancak şirkette çalışan hiç kimsenin cihazın önümüzdeki birkaç yıl içinde perakende lansmanına hazır olacağını düşünmediğini yazıyor.
Gurman, Apple’ın AR gözlükleri geliştirmek için harcayacağı milyonlarca doları harcamak isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini söylüyor. Ancak Apple’ın Vision Products Group’un yeni çalışanları işe almaya devam ettiğini ve Apple’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde gözlükleri geliştirmek için para ayırmaya devam etmesini beklediğini, bu sürenin şirketin gözlükleri getirmenin değerli olup olmadığına karar vermesinin zaman aldığını belirtiyor. AR özellikleri pazara sunuldu.

Analistlerin çoğuna sorarsanız muhtemelen Apple Glass’ın iPhone’un halefi olacağını söyleyeceklerdir. Gurman, konu iPhone’un “geliştirilmesi” ve sonunda değiştirilmesi söz konusu olduğunda AR gözlüklerinin en fazla umut vaat ettiğini yazarken aynı fikirde.telefon-1