Üretken yapay zeka aynı zamanda bir güven ve zaman meselesidir. Geçen hafta San Francisco’da gerçekleşen Apple geliştiricileri konferansında Cupertino’da üretilen yapay zekanın sunumuyla bu çok açık bir şekilde ortaya çıktı ve bunu beklemekten kendimizi alıkoyamadık. Apple Intelligence, adlandırıldığı şekliyle basit bir Yüksek Lisans değil, yalnızca Apple uygulamalarıyla değil aynı zamanda üçüncü taraf uygulamalarla da entegre olan bir platformdur. Cupertino’nun tercihi, algoritmalarını cihazda bulunan verilere ve geliştiricilerin onlarla paylaşmaya karar verdikleri verilere bağlamaktır. İşleme, ihtiyaç duyulduğunda ve kullanıcının istekleri doğrultusunda doğrudan Apple’ın Özel Bulut Bilgisayar sunucularında veya doğrudan cihazda veya harici olarak Apple ile anlaşma yapmış olan OpenAi’nin ChatGpt’si gibi diğer büyük dil modellerinde gerçekleştirilecektir. Apple tarafından tasarlanan mimari benzersiz ve kesinlikle yenilikçidir. Bunu Avrupa’da görmek zaman alacak Cupertino şirketi, gecikmenin “Dijital Piyasalar Yasası’nın neden olduğu düzenleyici belirsizlikler nedeniyle bu özelliklerden 3’ünü (iPhone Mirroring, iPhone Mirroring) uygulayabileceğimize inanmıyoruz” açıklamasını yaptı. SharePlay ve Apple Intelligence) bu yıl Avrupalı ​​kullanıcılarımız için.” Sorun, ChatGpt’in işletim sistemine entegrasyonunda olacaktır.

Birkaç aydır cihaz üzerinde Ai’yi duyuyoruz; bu, sohbet robotlarına sorduğumuz çok pahalı soruları işlemek için cihazın donanımını (PC veya akıllı telefon) kullanmak anlamına geliyor. Yapay zekanın yalnızca enerji yoğun değil, aynı zamanda tüm şirketlerin CIO’ları için de büyük bir baş ağrısı olduğunu biliyoruz. Şirket verilerinin kullanımına ilişkin konsolide kuralların yer aldığı kurumsal bulut bilişimin dışında, bize ve hayatımıza dair hassas bilgileri içeren soruların sunuculara gönderilmesi, chatbotların yeni çağına silinmez bir şekilde damga vuracak bir faaliyettir. Veriler bir cihazdan her çıktığında daha savunmasız hale gelir.

Apple bu konuda her zaman siyah kuşak olmuştur ve son on yılda acımasız pazarlama iletişimini kullanıcı verilerinin gizliliğine saygı göstermeye odaklamıştır.

Peki nasıl çalışıyor?

Cupertino, Apple Intelligence ile gizlilik odaklı sisteminin öncelikle yapay zeka görevlerini yerel olarak cihazın kendisinde gerçekleştirmeye çalışacağını söylüyor. Apple’ın kullanıcılarının kullanımına sunduğu en az beş fondöten modeli var. Harici sağlayıcılara gelince, şimdilik bahsettiğimiz gibi, Apple ChatGpt’i entegre etti ancak Cupertino yöneticileri diğer harici sağlayıcılara da (örneğin Gemini gibi) açık olduklarını açıkladılar. Bazıları, OpenAI ile yapılan anlaşmanın, her zaman ısırılan Apple’ın yapıcı özelliği olan yazılım-donanım entegrasyonunu bozabileceğini protesto etti. Apple’ın açıkladığı gibi Gpt’ye erişim Siri aracılığıyla sağlanıyor. Telefonun temel modellerini kullanıp kullanmayacağına veya ondan çıkıp çıkmayacağına karar veren kişi odur. Her durumda, son söz, istemi ve OpenAI sunucularıyla hizmetleri yetkilendiren kullanıcıya aittir. Apple ile imzalanan kurallara göre IP adresleri gizlenecek ve OpenAi, ücretsiz chatbotun kullanılması durumunda istemleri arşivlememeyi taahhüt ediyor. Ancak ücretli modda OpenAI ile imzalanan gizlilik sözleşmesi geçerli olacaktır.genel-18