Kredi bilgileri: Pexels’ten Edvin Richardson

Cuma günü bir hukuk firmasının yaptığı açıklamaya göre Amerikalı bir aile, uzaydan düşen küçük bir enkaz parçasının Florida’daki evlerinin çatısını parçalamasının ardından NASA’dan 80.000 dolardan fazla talepte bulundu.

Hukuk firması Cranfill Sumner yaptığı açıklamada, uzay çöpü sorununun artan mekansal trafikle birlikte arttığını ve NASA’nın tepkisinin gelecekteki iddiaların nasıl ele alınacağına dair bir emsal oluşturabileceğini söyledi.

8 Mart’ta sadece 700 gram ağırlığındaki bir cisim Alejandro Otero’nun Napoli, Florida’daki evine çarparak çatıda delik açtı.

NASA daha sonra bunun, 2021 yılında Uluslararası Uzay İstasyonundan atık olarak salınan kullanılmış pillerden oluşan bir kargo paletinin parçası olduğunu doğruladı.

ABD uzay ajansı, Dünya’ya düşmeden önce tamamen parçalanmak yerine atmosfere yeniden girdiğinde bir bölümünün sağlam kaldığını söyledi.

Hukuk firmasına göre Otero’nun oğlu çarpma anında evdeydi ve NASA’nın iddiasına yanıt vermek için altı ayı olduğunu söyledi.

Avukat Mica Nguyen Worthy, “Müvekkillerim bu olayın hayatları üzerindeki stresi ve etkisini hesaba katacak yeterli tazminat istiyorlar” dedi.

“Bu olaydan dolayı kimsenin fiziksel yaralanma yaşamadığı için minnettarlar, ancak bunun gibi bir ‘kılpayı atlatma’ durumu felaketle sonuçlanabilirdi.

“Ciddi yaralanma veya ölüm olabilirdi.”

NASA, AFP’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

© 2024 AFP

Alıntı: NASA, uzay enkazının bir ailenin evine çarpmasının ardından 80.000 dolarlık bir taleple karşı karşıya (2024, 22 Haziran) 22 Haziran 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-06-nasa-space-debris-family-home.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1