NASA’nın Boeing Mürettebat Uçuş Testindeki Starliner uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu Akdeniz’in 263 mil üzerinde yörüngede dönerken Harmony modülünün ileri limanına kenetlenmiş halde görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

Boeing’in Starliner uzay aracı şimdilik Uzay İstasyonu’nda mahsur kaldı NASA ve Boeing, bir yandan planlanan uzay yürüyüşleriyle ilgili çatışmaları yönetirken, bir yandan da itiş sistemindeki sorunları ele alacak şekilde dönüş programını ayarladı. Uluslararası Uzay istasyonu.

Bu gecikme, önceki görevlerdeki prosedürlere paralel olarak kapsamlı incelemelere ve sistem kontrollerine olanak tanır. Bu değerlendirmeler yapılırken, astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams, bol miktarda malzemeyle donatılmış olarak ve yakın zamanda Dünya’ya dönmeye acil bir ihtiyaç duymadan ISS’de aktif olmaya devam ediyorlar.

NASA ve Boeing Starliner’ın Dönüşünü Erteledi

NASA ve Boeing’deki liderlik, Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ajans astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams ile birlikte Starliner Mürettebat Uçuş Testi uzay aracının Dünya’ya dönüşünü yeniden ayarladı. 26 Haziran Çarşamba günü yapılan bu hareket, Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda planlanan bir dizi uzay yürüyüşünden ayrılıp inmesini ortadan kaldırırken, görev ekiplerine itki sistemi verilerini incelemeleri için zaman tanıyor. NASA ve Boeing liderliğinin devam eden çabaları tartıştığı 18 Haziran medya brifinginin tam tekrarını (aşağıda yer almaktadır) dinleyin.

Görev Yönetimi ve Güvenlik İncelemeleri

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “Zaman ayırıyoruz ve standart görev yönetimi ekip sürecimizi takip ediyoruz” dedi. “Randevu ve yanaşma sırasında gözlemlediğimiz küçük helyum sistemi sızıntılarını ve itici performansını yönetmeye ilişkin karar verme sürecimizi verilerden yararlanıyoruz. Ek olarak, görevin süresi göz önüne alındığında, NASA’nın öncesinde yapılanlara benzer şekilde kurum düzeyinde bir inceleme yapmamız uygun olacaktır. SpaceX Demo-2, ajansın planlandığı gibi ilerlemeyi resmi olarak kabul ettiğini belgelemek için yörüngede iki ay kaldıktan sonra geri dönüyor.

Gelecekte Geri Dönüş Fırsatları ve Hazırlık

Misyon liderliğine sahip bir medya telekonferansı, hazırlık incelemesinin sonucunu takip edecek ve ajans, bu ayrıntıları kesinleştikçe paylaşacak. Boeing’in Starliner uzay aracının, mürettebatın yörüngeden çıkıp Dünya’ya geri dönmesini gerektiren uzay istasyonunda acil bir durumda geri dönüş izni var.

Görev yöneticileri, istasyonun 24 Haziran Pazartesi ve 2 Temmuz Salı günü planlanan iki uzay yürüyüşünün ardından gelecekteki geri dönüş fırsatlarını değerlendiriyor.

Aurora, Boeing'in Starliner Uzay Aracının Altından Akıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu Avustralya’nın güneybatısındaki Hint Okyanusu’nun 266 mil üzerinde yükselirken, Harmony modülünün ileri limanına kenetlenen Boeing’in Starliner uzay aracının altından bir kutup ışığı akıyor. Kredi bilgileri: NASA

Yörünge İçi Performans ve Mürettebat Entegrasyonu

Stich, “Starliner uzay istasyonuna kenetlendiğinde yörüngede iyi performans gösteriyor” dedi. “Butch ve Suni’nin Starliner’a dönüşü için hazırlığı tamamlarken ve sertifikasyon sonrası görevler için yapmak isteyeceğimiz sistem yükseltmeleri hakkında değerli bilgiler kazanırken, bazı kritik istasyon faaliyetleri için yolu temizlemek için ekstra zamanı stratejik olarak kullanıyoruz.”

NASA'nın Boeing Mürettebat Uçuş Testi Astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams

NASA’nın Boeing Mürettebat Uçuş Testi astronotları (üstten) Butch Wilmore ve Suni Williams, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Harmony modülündeki ileri bağlantı noktası ile Boeing’in Starliner uzay aracı arasındaki girişte bir portre için poz veriyor. Kredi bilgileri: NASA

Olumlu Mürettebat Geri Bildirimi ve İkmal Durumu

Wilmore ve Williams, Expedition 71 mürettebatıyla entegre olmaya devam ediyor, gerektiğinde istasyon operasyonlarına yardımcı oluyor ve NASA’nın Starliner sertifikasyonu için uçuş içi ilave hedefleri tamamlıyor.

Boeing’in Starliner Programı başkan yardımcısı ve program yöneticisi Mark Nappi, “Mürettebatın geri bildirimleri son derece olumluydu ve Mürettebat Uçuş Testinde yaptığımız her öğrenmenin gelecekteki mürettebat için deneyimimizi geliştireceğini ve keskinleştireceğini biliyorlar” dedi.

Yörüngede bol miktarda malzeme bulunduğundan ve istasyonun programı Ağustos ortasına kadar nispeten açık olduğundan mürettebatın istasyonu terk etmek için zamanı kısıtlı değil.uzay-2