Resim kredisi — PhoneArena

Birden fazla Pixel 8 kullanıcısı yakın zamanda internet bağlantılarında beklenmedik sorunlar bildirdi. Görünüşe göre bazı web siteleri ve uygulamalar onlar için düzgün şekilde yüklenmiyor ve bu sorunun potansiyel suçlusu Google uygulamasının VPN’i gibi görünüyor.
Bu sorunlar dün Google One VPN’in kapatılmasının ardından ortaya çıkmaya başladı ve Pixel kullanıcıları Google uygulaması tarafından VPN’ye geçmeye yönlendirildi. Dün, potansiyel bir hatanın bazı operatörler için Google uygulaması tarafından VPN’in kullanıma sunulmasını geciktirmesi nedeniyle bazı kullanıcıların çalışan bir VPN olmadan nasıl toz içinde bırakıldığını bildirmiştik. Ancak artık güncellenmiş VPN uygulamasını alan bazı kişilerin bile zorluklarla karşılaştığı görülüyor. Durum tüm web sitelerini ve uygulamaları değil, belirli olanları etkiliyor gibi görünüyor. Örneğin Amazon ve Prime Video Bahsedildi Yükleme zorlukları yaşayanlardan bazıları, hem siteleri hem de uygulamaları etkiliyor. Ancak Wikipedia ve Google etkilenmedi.

Bu sorunun boyutu da kullanıcılar arasında farklılık göstermektedir. Bazıları herhangi bir web sitesine veya uygulamaya erişemediğini bildirirken, diğerleri hiçbir sorun yaşamadığını belirtiyor. Sorun aynı zamanda Android, iOS, Windows ve Mac dahil olmak üzere farklı platformlardaki kullanıcılar için de sorunlara neden oluyor gibi görünüyor.

Çoğu kişi için Google uygulamasının VPN’ini kapatmak internet bağlantısı sorunlarını çözüyor gibi görünüyor. Ayrıca uygulama, raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra bir güncelleme aldı ve bazı kullanıcılar, güncellemenin sorunlarını çözdüğünü belirtti. Ancak güncelleme kademeli olarak yayınlanabileceği için henüz herkesin kullanımına sunulmayabilir.

Hâlâ zorluk yaşayan ve en son uygulama güncellemesini almamış olanlar için Google’ın destek sayfası, VPN ile ilgili bağlantı sorunlarına yönelik potansiyel çözümler sunmaktadır. Bunlar arasında VPN’in uygulama yerine doğrudan sistem ayarlarından devre dışı bırakılması da yer alıyor ve bu şu ana kadar etkili oldu.telefon-1