TIDAL abonesiyseniz, muhtemelen müzik akışı hizmetinin artık iki ses formatını desteklemeyeceğinin farkında değilsiniz: MQA ve 360 ​​Reality Audio. 24 Temmuz 2024’ten itibaren TIDAL kullanıcıları artık bu iki ses biçimindeki müziğe erişemeyecek.

TIDAL, stereo ses için yalnızca FLAC’a odaklanmaya karar verdi, bu nedenle müzik akışı hizmetinin gelecekte destekleyeceği format budur. FLAC’ın seçilmesinin bir diğer nedeni de açık kaynak olması, böylece sanatçıların müziklerini herhangi bir üçüncü tarafın katılımı olmadan yüksek kalitede doğrudan TIDAL’e sunabilmesidir.

Etkileyici ses söz konusu olduğunda TIDAL duyuruldu gelecekte desteklemeye devam edeceği format olarak Dolby Atmos’u seçtiğini söyledi. Uyumlu cihazların sayısı, kataloğun kullanılabilirliği ve sanatçıların formatı benimsemesi göz önüne alındığında bu, verilmesi kolay bir karardı.

Artık Koleksiyonlarınızda (çalma listelerinde de) bir MQA parçası veya albümü bulunanlar, parçanın yerini otomatik olarak TIDAL’e dağıtılan en yüksek kaliteli FLAC sürümü alacak.

Ancak çevrimdışı erişim için indirdiğiniz bir MQA parçanız veya albümünüz varsa bu parçaları FLAC formatında yeniden indirebilmek için 24 Temmuz’da uygulamanın en son sürümüne güncellemeniz gerekecek.

TIDAL’in, kütüphanesindeki neredeyse tüm MQA parçalarının en az 16 bit, 44,1 kbps FLAC sürümlerine sahip olmasına rağmen, her birinin yerini alamayabileceğini söylemesi önemli. Yine de şirket, mevcut tüm MQA parçalarının 24 Temmuz’dan sonra FLAC sürümüyle değiştirilmesini sağlamak için çok çalıştığını söylüyor.

Öte yandan, 360 Reality parçalarına veya albümlerine sahip TIDAL müşterileri, seçmeye çalıştıklarında bunları gri renkte ve akış için kullanılamaz olarak görecekler.telefon-1