Resim kredisi — PhoneArena

Spotify az önce duyuruldu Amerika Birleşik Devletleri’nde platformun sesli kitap özelliğini kullanmayan kullanıcılara alternatif sağlayan “Temel” adı verilen yeni bir abonelik katmanı. Aylık 10,99 ABD doları tutarındaki fiyatla bu plan, reklamsız dinleme, çevrimdışı indirme ve sınırsız atlama gibi standart Spotify Premium planının tüm temel avantajlarını sunar, ancak Premium’a dahil olan 15 saatlik aylık sesli kitap dinleme süresi olmadan. Spotify’ın Premium planının fiyatını ayda 11,99 dolara çıkarmasından sonra geldi. Fiyat artışı, tüm kullanıcıların ilgilenmediği bir özellik olan sesli kitap desteğinin yakın zamanda eklenmesine bağlandı. Dolayısıyla yeni Temel plan, Spotify’ı öncelikle müzik ve podcast’ler için kullananlara hitap ederek daha uygun maliyetli bir seçenek sunuyor.

Bireysel Temel plana ek olarak, fark edildi Spotify ayrıca Temel planın Aile sürümünü de sessizce ayda 16,99 dolara tanıttı. Bu, ailelere aynı reklamsız müzik deneyimini daha düşük maliyetle yaşama fırsatı verir. Mevcut Premium aboneler, ayda bir dolar tasarruf etmek isterlerse ve sesli kitap özelliğine ihtiyaç duymazlarsa, kolayca Temel plana geçebilirler.

Planınızı düşürmek size yeni “Temel” seviyeye gitme seçeneği sunar | Resim kredisi — 9to5Google

Aylık sırasıyla 15,99 ABD Doları ve 19,99 ABD Doları olarak fiyatlandırılan Premium Duo ve Premium Aile planlarının hâlâ sesli kitap erişimi içerdiğini belirtmekte fayda var. Bu özelliği kullanmayan çiftler veya aileler, potansiyel tasarruf için Temel plana geçmeyi düşünebilir. Sesli kitaplar hâlâ eklenti olarak aylık 9,99 ABD dolarından ayrı olarak sunuluyor.

Ek olarak, bu planlar yeni aboneler için mevcut değil, yalnızca mevcut aboneler için bir sürüm düşürme olarak görünüyor. Blog yazısında bundan bahsedilmiyor ancak bunun yalnızca “uygun ABD’li abonelere” sunulduğu belirtiliyor. Şu anda yeni aboneler yalnızca Spotify web sitesinde premium plana kaydolma seçeneğine sahip. Ücretsiz bir deneme başlattığınızda, ardından deneme sürümü hala etkinken sürüm düşürmeye veya iptal etmeye çalıştığınızda temel planın sunulup sunulmayacağı belli değil.

Yeni bir abone olarak şu anda Spotify sitesinde mevcut olan planlar | Resim kredisi — PhoneArena

Temel planın sunulmasıyla Spotify artık Apple Music’in bireysel planı ve aylık 10,99 ABD doları tutarındaki YouTube Music Premium ile rekabet edebiliyor. Bu yeni teklif, müzik akışı abonelikleri söz konusu olduğunda kullanıcılara daha fazla esneklik ve seçenek sunuyor.telefon-1