Çin draması Cuma, LunaparkZeng Zi’nin yönettiği 26. Şangay Uluslararası Film Festivali’nin, Asya-Pasifik bölgesindeki yeni çıkan film yapımcılarının seçkin eserlerini ödüllendiren Asyalı Yeni Yetenekler bölümünün en iyi filmi seçildi.

Film Çin sinemasında kadınların toplumda karşılaştığı baskılar ve zorluklarla mücadele etme yönündeki son trendle uyumlu. Zeng’in ilk özelliği, Cuma, Lunapark Hayatının günlük koşuşturmacasından bunalan bir kadın kahramanı (Ying Ze) konu alıyor; kocası onu terk etmiş, annesi aniden yaşlanmış gibi görünüyor ve kızı, diğer zorlukların yanı sıra, yaklaşan bir ameliyatla karşı karşıya. Ancak Cuma günü kızının doğum günüdür ve kutlamaya gittikleri eğlence parkında her şey doruğa ulaşır.

Asyalı Yeni Yetenekler bölümünün bu yıl çifte ödül kazanan tek filmi siyah-beyaz Hint sosyal draması oldu Ateş Adına. Filmin kendi kendini yetiştirmiş yönetmeni Abhilash Sharma en iyi yönetmen ödülünü alırken, yıldızı Satya Ranjan da en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Yönetmenin ve oyuncu kadrosunun bulunduğu doğu Hindistan’ın kırsal eyaleti Bihar’da geçen film, mücadele eden bir aileye odaklanıyor ve bu ailedeki kast ve dinin günlük yaşamları üzerindeki ağırlığını araştırıyor. Film bölgenin antik Magahi dilinde anlatılıyor.

‘Cuma Eğlence Fuarı’, 2024 Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazandı.

Şanghay Uluslararası Film Festivali

Sharma, “Bu dilde anlatılan filmler için profesyonel bir film endüstrimiz veya dağıtım sistemimiz yok, dolayısıyla bağımsız bir film yapımcısı olarak bu ödülün anlamı çok büyük” dedi. “Bize bir tür pencere sağlıyor ve dağıtımı bulma ve filmin izleyiciler tarafından daha geniş çapta izlenebilmesi olanağını sağlıyor.”

Şanghay’ın Asya Yeni Yetenekleri en iyi kadın oyuncu ödülü, yeni ortaya çıkan bir başka Hintli yeteneğe, filmin yıldızı Jayashri’ye verildi. Farklı Tüyden Bir Kuş. Yönetmenliğini 22 yaşındaki film yapımcısı Manohara K’nin üstlendiği film, Sonia S’nin otobiyografisinden uyarlanıyor ve 12 yaşındaki albinizmli bir kızın reşit olma hikayesini anlatıyor.

Filmin senaryosunu da yazan Sonia S, “Umarım bu hikaye her türlü zorlukla mücadele eden insanlara umut ve ilham verir, çünkü her zaman umut vardır ve tünelin sonunda her zaman ışık vardır” dedi. “Bu ilhamı yaymak filmin ana teması.”

Vietnamlı-Fransız yönetmen Tran Anh Hung başkanlığındaki Şangay’ın ana yarışma jürisi, cumartesi günü festivalin en büyük ödülü Altın Kadeh Ödüllerini dağıtacak.

Şangay’ın 2024 Asya Yeni Yetenekleri kazananlarının tam listesi aşağıdadır.

En İyi Film
Cuma, Lunaparkyönetmen: Zeng Zi (Çin)

En İyi Yönetmen
Abhilash Sharma Ateş Adına (Hindistan)

En iyi aktör
Satya Ranjan için Ateş Adına (Hindistan)

En iyi kadın oyuncu
Jayashri için Farklı Tüyden Bir Kuş (Hindistan)

En İyi Senaryo
Zhang Xuyu için Kılçık (Çin)

En İyi Sinematografi
Huang Shaohui için Doğal ortam (Çin)sinema-2