Aşağıya dokunun! Odysseus adlı ve Intuitive Machines şirketi tarafından inşa edilen NOVA-C iniş aracı ayın yüzeyine iniyor. Kredi bilgileri: Sezgisel Makineler

Ay’a iniş yapan Odysseus, teknik zorluklara rağmen 22 Şubat’ta Ay’ın Güney Kutbu yakınlarına başarıyla indi. ROLSES deneyi, Dünya’nın radyo dalgalarını kaydetti ve potansiyel olarak dünya dışı yaşam arayışına yardımcı oldu. Bu araştırmaya devam etmek için gelecekteki misyonlar planlanıyor.

22 Şubat’ta Odysseus adlı bir Ay iniş aracı Ay’ın Güney Kutbu’nun yakınına indi ve yüzeydeki radyo dalgalarını kaydetmek için dört anten çıkardı. Bu, Colorado Boulder Üniversitesi’nden astrofizikçi Jack Burns’ün “Ay’dan radyo astronomisinin şafağı” olarak selamladığı bir andı.

Houston merkezli Intuitive Machines şirketi tarafından inşa edilen ve ay yüzeyine ulaşmak için bir dizi teknik zorluğun üstesinden gelmek zorunda kalan inatçı iniş aracı için bu büyük bir başarıydı. Burns, Odysseus’ta uçan, Fotoğraf Elektron Kılıfının Ay Yüzeyinde Radyo Dalgası Gözlemleri (ROLSES) adı verilen radyo deneyinin ortak araştırmacısıdır.

Geçtiğimiz günlerde Madison, Wisconsin’deki Amerikan Astronomi Topluluğu’nun 244. Toplantısında ROLSES verileriyle ilgili bir güncelleme yaptı ve Ay’dan gelecekteki radyo astronomisini neler beklediğini paylaştı.

Sezgisel Makinelerin Kahramanca Çabası

CU Boulder Astrofizik ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden emekli profesör Burns, “Sezgisel Makinelerin bu koşullar altında inmesi ve antenlerimizi konuşlandırıp bazı verileri alıp bu verileri Dünya’ya geri götürmesi kahramancaydı” dedi.

Natchimuthuk Gopalswamy de NASAROLSES deneyini Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi yönetti. Antenleri ve radyo spektrometresi adı verilen bir cihazı içeren cihaz, Ay’ın yakınında ve uzayın derinliklerinde geniş bir yelpazedeki radyo emisyonlarını kaydetmek için tasarlandı.

Odysseus Selfie ROLSES Anteni

Odysseus’un bu selfie’sinde, ROLSES antenlerinden biri en soldaki uzaya doğru uzanıyor. Kredi bilgileri: Sezgisel Makineler

Görevin zorluklarına rağmen ROLSES Dünya’yı benzersiz bir şekilde görüntülemeyi başardı.

“Dünyayı bir dış gezegenBurns, “ya da başka bir yıldızın etrafında dönen bir gezegen” dedi. “Bu bize şu soruyu sormamızı sağlıyor: Dünya’dan gelen radyo emisyonlarımız, yakındaki bir dış gezegendeki dünya dışı bir uygarlıktan gelse nasıl görünürdü?”

Dünya Selfie’si

Odysseus, NASA’nın, özel şirketler tarafından inşa edilen uzay aracını ay yüzeyine indirmeye yönelik iddialı bir çaba olan Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programının bir parçası olarak Ay’a seyahat etti. Her ne kadar süreçte ters dönse de, NASA’nın “yumuşak iniş” olarak adlandırdığı şeyi başarmayı amaçlayan bu türden ilk görevdi.

Ama neredeyse olmadı. Diğer zorlukların yanı sıra Odysseus, Ay’ın sarp yüzeyine inmek için lazer güdümlü navigasyon sistemini kullanamadı. Bunun yerine Intuitive Machines’teki operatörler tamamen iniş aracının optik kamera sistemine güvendiler; bu etkileyici bir manevra becerisiydi.

Dünyanın Radyo Dalgalarını Kaydetmek

Odysseus Ay’a giderken ROLSES antenlerinden biri hafifçe aşırı ısındı ve iniş aracındaki yuvasından fırladı. (Uzay aracından alınan bir selfie, antenin uzayda dışarı çıktığını gösteriyor). Burns, bunun iyi bir şans eseri olduğu ortaya çıktı dedi.

Ekip, kazayı Dünya’ya bakmak ve yaklaşık bir buçuk saat boyunca gezegenden yayılan radyo dalgalarını kaydetmek için kullandı. Cep telefonları ve yayın kuleleri de dahil olmak üzere insan teknolojileri, neredeyse sürekli olarak radyo radyasyonu yayar. Gökbilimci Carl Sagan, 1990’larda NASA’nın Galileo uzay aracında benzer bir deneye öncülük etmişti ancak ROLSES verileri daha kapsamlıydı.

Burns, bilim adamlarının bizimkinden çok uzaktaki gezegenlerden gelen benzer parmak izlerini arayabileceklerini belirtti; bu, akıllı yaşamın potansiyel bir işaretidir.

LuSEE-Mavi Hayalet Uzay Aracının Tepesinde Gece

Bu sanatçının çizimi, deneyi ayın uzak tarafına ulaştırması planlanan Mavi Hayalet uzay aracının üzerindeki LuSEE-Night’ı gösteriyor. Kredi bilgileri: Firefly Aerospace

Gelecekteki Görevlere Yeşil Işık Yakıldı

O ve meslektaşları daha yeni başlıyorlar. NASA, muhtemelen 2026’da başka bir CLPS iniş aracıyla uçacak olan ikinci bir ROLSES deneyine zaten yeşil ışık yaktı.

Astrofizikçi aynı zamanda üçüncü bir CLPS deneyinin de parçası. Ay Yüzeyi Elektromanyetik Deneyi-Gece (LuSEE-Night), 2026’da Ay’a ulaşması planlanıyor. Cihaz, insan radyo emisyonlarının ulaşamayacağı sessiz bir nokta olan Ay’ın uzak tarafına inecek. Buradan, Dünya’dan değil, Karanlık Çağlar adı verilen ilk yıldızların oluşmasından önceki Evrenin ilk günlerinden gelen radyo emisyonlarına bakacak ve tarihinin bu önemli kavşağında evrenin nasıl evrimleştiğine daha fazla ışık tutacak.

“NASA her yıl Ay’a iki ya da üç iniş aracı göndereceğinden, uzay programının ilk günlerinden bu yana yapamadığımız şekilde araçlarımızı yükseltmenin ve neyin yanlış gittiğini öğrenmenin bir yolu var. ” dedi Burns.uzay-2