Nokia 2760 | İmaj kredisi – HMD Global

Akıllı telefonunuzda ne kadar zaman geçirdiğinizi hiç merak ettiniz mi? Bu kendime çok sorduğum bir soru ve görünen o ki tek ben değilim. Ana akım medya, Nokia 2760 gibi kapaklı telefonların yeniden dirilişiyle ilgili bir kez daha çalkalanıyor. Görünüşe göre insanlar arasında dijital dünyanın fişini çekip detoks yapma isteği giderek artıyor. Bu “aptal telefonların” avantajları olduğunu biliyorum: kompakt boyut, uzun pil ömrü hayat – ve temel konulara sadık kalıyorlar: aramalar, mesajlar, bağlantıda kalma, ancak akıllı telefonlar listelenmesi bir dakikadan fazla sürecek bir olasılıklar evreni sunuyor.

Elbette çoğumuz dijital detoks fantezisi kuruyoruz. Biliyorum. Ancak dürüst olmak gerekirse, akıllı telefonumu basit bir telefonla takas etmem. Belki de eski tip çevirmeli telefonların çalışan tek cihaz olduğu bir kıyamet senaryosunda.

Eski tip çevirmeli telefonların yükselişi

Göre en son istatistiklerAmerikalılar günde ortalama 5 saat 24 dakikayı akıllı telefonlarında geçiriyor. Hatta bazıları 7 saatin ötesine geçiyor; bu çılgınca bir ekran süresi, değil mi? Üstelik Amerikalıların %57’si artık kendilerini “telefon bağımlısı” olarak etiketliyor ve bu alışkanlıktan kurtulmanın kaynağı kesmekten daha iyi bir yolu var mı? Eski usul kapaklı telefonlarda yeniden canlanma görmemiz şaşırtıcı değil.

Gerçek dünyayla yeniden bağlantı kurma ve hayattan keyif alma şansı sunmanın yanı sıra güvenilir iletişim de sağlarlar. Konu iletişim halinde kalmaya geldiğinde işi hiç şüphesiz hallederler. Ancak 2024 yılına gelindiğinde bu yeterli olmayabilir.

Eski tip kapaklı telefonunu bir akıllı telefon için bırakmayı reddeden bir arkadaşım var. Neden? İhtiyacı olmadığı konusunda ısrar ediyor. Ancak ne zaman dışarı çıksak, biz akıllı telefon kullanıcılarından çevrimiçi bir şeye bakmamızı, bir fotoğraf çekip ona e-postayla göndermemizi (evet, cidden!) veya eve dönebilmek için bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğini öğrenmemizi istiyor. Peki gerçekten bir akıllı telefona ihtiyacı yok mu?

Ayrıca bir keresinde aptal bir telefona geri dönmeyi denedim. Bugün kapaklı telefonları tercih eden birçok kişi gibi ben de akıllı telefon bağımlılığımdan kurtulmak istedim; sorun telefonun kendisi olmasa da sorun sosyal medyaydı. Böylece SIM kartımı eski bir kapaklı telefona taktım ve bir ay boyunca ona bağlı kalmayı başardım!

Ama bu benim sınırımdı. Navigasyon, arkadaşlarla grup sohbetleri, fotoğraf çekme, hava durumunu kontrol etme, yakındaki sinema salonunda film saatlerini izleme ve daha fazlası gibi avantajlar olmadan yaşamak inanılmaz derecede sakıncalıydı. Çözümüm? Güvenilir akıllı telefonuma geri döndüm ancak tüm sosyal medya uygulamalarını kaldırdım. Şimdiye kadarki en iyi karar!

Kişisel deneyimleri bir kenara bırakırsak, cin şişeden çıktıktan sonra geri koymak neredeyse imkansızdır.

Neden akıllı telefonumdan asla vazgeçemiyorum?

Daha önce de belirttiğim gibi, eski tarza gitmeye bir şans verdim ama işe yaramadı. Günümüzde akıllı telefonlar çok fazla şey sunuyor; günlük hayatımızdaki kişisel asistanlar gibiler. Akıllı telefonlardan vazgeçmemek için pek çok neden var ve işte bunlardan sadece birkaçı:

  • Bankacılık: Bankamı en son ne zaman ziyaret ettiğimi hatırlamıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse mobil uygulama sayesinde insan ihtiyacı olan her şeyi en azından şimdilik halledebiliyor.
  • Navigasyon: Google Haritalar, Apple Haritalar veya Waze gibi uygulamalar, aceleniz olduğunda, trafikten kaçmanız gerektiğinde veya hangi yöne gideceğinizden emin olmadığınızda inanılmaz derecede kullanışlıdır.
  • Kamera: Nedenini açıklamama gerek yok sanırım. Günümüzün akıllı telefon kameraları, özellikle Galaxy S24 Ultra veya iPhone 15 Pro Max gibi amiral gemilerinde olağanüstü sonuçlar sunarak güçlü performans sergiliyor.
  • Uygulamalar: Kulağa genel gelebilir ama ciddi anlamda uygulamalar. Günümüzde hayal edebileceğiniz ve ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her şey için bir uygulama var. Bitkinizi ne sıklıkla sulayacağınızı bilmeniz mi gerekiyor? Bunun için bir uygulama var. Yeni bir dil öğrenmek ister misiniz? Sorun değil, bu konuda da yardımcı olacak pek çok uygulama var.

Elbette akıllı telefonlar çok daha fazla fayda sunuyor. Bunlar aslında eğlenceden işe kadar her şeyin ihtiyacını karşılayan mini bilgisayarlardır. Çevirmeli telefonların nostaljik bir çekiciliği olsa da, ana akım popülerliğini yeniden kazanabileceklerinden şüpheliyim. Zamanları geçti.

Orta yol: katlanabilir kapaklı telefonlar

Ama bir orta yol var mı? Sanırım öyle, evet – kapaklı katlanabilir akıllı telefonlar. Gibi cihazlarla Galaxy Z Flip 5 veya Motorola Razr (2023) ile her iki dünyanın da en iyisine sahip olursunuz. Klasik form faktörünün ve sadece telefonu kapatarak cazip ekranla bağlantıyı kesme yeteneğinin keyfini çıkarırsınız. Yine de modern bir akıllı telefonun tüm özelliklerine hâlâ parmaklarınızın ucunda sahipsiniz.
Katlanabilir akıllı telefon pazarı, şirketlerin teknolojilerini sürekli geliştirmesiyle birlikte istikrarlı bir şekilde büyüyor. Örneğin Samsung’un yakında çıkacak Galaxy Z Flip 6’sını ele alalım. Önceki modele benzer bir tasarımı korurken, menteşe mekanizmasında iyileştirmeler yapılması ve potansiyel olarak daha az fark edilen bir kıvrıma sahip olması bekleniyor. Söylentiler ayrıca Flip 5’in 12MP sensöründen önemli bir yükseltme olan yeni bir 50MP ana sensör öneriyor. Ek olarak telefon, Galaxy AI desteğine de sahip olacak ve bu da aşağıdakiler gibi çok sayıda yapay zeka destekli özelliği beraberinde getirecek:

  • Canlı çeviri: konuşmaları gerçek zamanlı olarak çevirir. Telefon görüşmeleri sırasında çalışır, böylece siz bir dilde konuşabilirsiniz ve diğer kişi bunu kendi dilinde duyabilir (veya tam tersi).
  • Nesne Silgisi: Fotoğraflarınızdan foto bombalayıcılar, dikkat dağıtıcı unsurlar ve hatta lekeler gibi istenmeyen nesneleri kaldırmanıza olanak tanır.
  • Aranacak Çevre: videolardaki nesneleri, metinleri ve hatta aktörleri ekranınızda daire içine alarak tanımlamanıza olanak tanır. Daha sonra alakalı sonuçları sunmak için Google Arama’yı kullanır.

Veya önümüzdekileri ele alalım Razr Plus (2024), önemli miktarda (kapaklı katlanabilir için) 4.200mAh pil ve 68W hızlı şarj özelliğine sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu, önceki modelin 30W hızlı şarjlı 3.800mAh bataryasına göre önemli bir yükseltmeye işaret ediyor.

Sonuçta akıllı telefonunuzu bırakıp bırakmama kararı elbette tamamen size kalmış. Tek söylediğim, 2024’te, çevirmeli form faktörünü tercih ediyorsanız veya teknolojinin avantajlarından yararlanırken ekranlara bağlı olarak daha az zaman harcamak istiyorsanız seçenekleriniz olduğu.telefon-1