iOS 18, iPhone’a birçok yeni özellik getirdi ancak bunlardan yalnızca birkaçı 10 Haziran’daki Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2024’te sergilendi. Apple’ın reklamını yapmadığı ancak yaklaşan güncellemeyle birlikte gelmesi planlanan özelliklerden biri, geliştiricilere üçüncü taraf aksesuarlarla AirPods benzeri bir kurulum deneyimi sunma seçeneği sunuyor. Apple, geliştiricilerin daha sorunsuz bir kurulum süreci sağlamak için kullanabileceği yeni bir API getirecek.

Üçüncü taraf aksesuarlar için yeni kurulum deneyimi

Buna göre dokümantasyon Apple’ın geliştirici web sitesinde iOS 18, AksesuarSetupKit adlı yeni bir API’yi tanıtacak. Bu API’yi kullanarak iPhone, Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden uygulama tarafından sağlanan resimlere veya adlara sahip aksesuarlara bağlanabilir.

Apple, bu yeni API’nin “Bluetooth, Wi-Fi ve Yerel Ağ izinleri için kusursuz, gizliliği koruyan kullanıcı onayına ve kontrolüne” olanak sağladığını söylüyor.

Şu anda AirPods ve AirTag gibi Apple ürünleri, iPhone veya iPad’in yanına getirildiğinde görünen basit bir açılır pencere aracılığıyla eşleştirilebiliyor. Bu, cihazın ayarlarına manuel olarak gitmek, Bluetooth’u değiştirmek, aksesuarı seçmek ve PIN’i girmek gibi önceden gerekli olan birden fazla adımı ortadan kaldırır. Bunun yerine Apple aksesuarı tek bir dokunuşla eşleştirilebilir.

iPhone üreticisinin iddiasına göre, AksesuarSetupKit ile entegre uygulamalar, eşleştirme kaldırma ve yeniden adlandırma gibi daha fazla aksesuar kontrolüne erişebilir. Bir kullanıcı aksesuarı iPhone’un yanına getirdiğinde, hızlı eşleştirme için otomatik olarak bir açılır pencerenin açılacağı tahmin ediliyor.

Apple’a göre, AksesuarSetupKit API’si şu anda beta olarak mevcuttur. Şirket, WWDC 2024 açılış konuşmasının ardından iOS 18 Developer 1 Beta’yı yayınladı; bu, beta geliştirici olarak kaydolan kullanıcıların bunu iPhone’larına indirip kullanabileceği anlamına geliyor. API aynı zamanda iPadOS 18 Developer Beta 1’de de mevcuttur.

iOS 18 uyumluluğu

iOS 18 uyumlu cihazlar arasında iPhone XR ve en son iPhone 15 Pro Max’e kadar daha yeni modeller yer alır. Bu, iOS 17 çalıştıran tüm iPhone modellerinin güncellemeyi alacağı anlamına geliyor. Ancak eski modellerde tüm özellikler mevcut olmayabilir.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8