Bir grup genç davacı, Hawaii eyaleti ve Hawaii Ulaştırma Bakanlığı ile eyaleti egzoz borusu kirliliğini temizlemeye zorlayacak bir anlaşmayla tarihi bir iklim anlaşmasına vardı.

13 genç davacı, 2022 yılında, hepsi 9 ila 18 yaşları arasındayken dava açtı. Navahine F. / Hawaii Ulaştırma Bakanlığı (HDOT), devletin ve HDOT’un Hawaii anayasasında yer alan “temiz ve sağlıklı bir çevre” hakkını ihlal ettiğini iddia ettiler.

“Aradığımız şeyi aldık ve beklediğimizden daha hızlı aldık.”

yerleşmePerşembe günü ulaşılan karar, bunun doğru olduğunu teyit ediyor ve DOT’un 2045 yılına kadar ulaşımdan kaynaklanan sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı hedefleyen bir plan oluşturma taahhüdünde bulunuyor. Bu hedefe ulaşmak için eyaletin EV şarj ağını oluşturmaya en az 40 milyon dolar ayırması gerekecek. on yılın sonuna gelinecek ve önümüzdeki beş yıl içinde yeni yaya, bisiklet ve toplu taşıma ağları tamamlanacak. Anlaşma aynı zamanda HDOT bünyesinde CO2 emisyon azaltımlarını koordine etmekle görevli yeni bir birim ve HDOT’a tavsiyelerde bulunacak gönüllü bir gençlik konseyi oluşturuyor.

“Bizi bu tarihi ana ulaştırmak için gösterilen sıkı çalışmadan gurur duyuyorum. Baş davacı Navahine F. e-postayla yaptığı açıklamada, almaya geldiğimiz şeyi aldık ve beklediğimizden daha hızlı aldık” dedi.

2018’de Hawaii’de bağlılık Hangi iklime uygun olarak 2045 yılına kadar net sıfır karbon dioksit emisyonuna ulaşmayı hedefliyoruz? araştırma Paris iklim anlaşmasının küresel ısınmayı durdurma hedefine ulaşmak için gerekli olduğu belirlendi. Ancak davacılar, devletin bu hedefe ulaşmak için yeterince çaba göstermediğini iddia etti. Ulaşım, en büyük parça Eyaletin sera gazı kirliliği.

HDOT ulaştırma direktörü Ed Sniffen, “İklim değişikliği tartışılmaz” dedi. basın bülteni. “Başımızı kuma gömüp bunu gelecek neslin sorunu haline getirmek değil pono.”

Montana’daki gençlik, geçen yıl kendi türünde ilk iklim davasının yargılanmasının ardından tarihi bir hukuk zaferine daha imza attı. Bir eyalet mahkemesi, yetkililerin yeni enerjiye izin verirken iklim değişikliğinin sonuçlarını dikkate almasını engelleyen bir Montana politikasının geçerli olduğunu tespit etti projeler davacıların “temiz ve sağlıklı bir çevre” haklarını ihlal etti. Hawaii’deki davanın, ABD’de yargılanacak bir sonraki dönüm noktası niteliğindeki gençlik iklimi davası olması bekleniyordu. Diğer birçok eyalet ve federal gençlik iklimi davası hâlâ devam ediyor askıda olması ABD’de.genel-2