Bir sonraki Assassin’s Creed’de yine iki oynanabilir kahraman yer alıyor. Ancak Assassin’s Creed Shadows, erkek ya da kadın olarak oynama seçeneğine sahip olmak yerine (Odyssey ve Valhalla’da olduğu gibi), Syndicate’in kitabından bir sayfa alıyor ve sizi iki ayrı karakter olarak oynadığınızı görüyor: Naoe adında bir şinobi ve adında bir samuray. Yasuke. Ubisoft’un, tek başrolünde bir kadının yer aldığı bir Assassin’s Creed oyunu yapmaktan aciz gibi görünmesi gerçeğinin ötesinde, Yasuke’nin (tarihten gerçek bir insan – tarihte bir ilk) neden olduğuna dair iyi bir neden yok gibi görünüyor. Assassin’s Creed serisinin kahramanı) da oynanabilir. Aslına bakılırsa Assassin’s Creed’in, özellikle de oyunun 40 dakikalık aksiyonunu gördükten sonra neden iki oynanabilir kahramanı yeniden canlandırdığına dair herhangi bir neden göremiyorum.

Ubisoft, Shadows’un neden iki oynanabilir kahramana ihtiyaç duyduğunu açıklamak için de pek bir şey yapmadı. Ekip, pazarlama materyallerinde bu kararı hem şinobi hem de samuray deneyimini sunmanın bir yolu olarak tanımladı; bu, Ghost of Tsushima sonrası dünyada pek geçerli olmayan bir argüman. Ancak oyunu çalışırken görene kadar kararımı tutmaya istekliydim; belki de Naoe ve Yasuke arasındaki oynanış farklılıkları o kadar büyük ki, onları iki ayrı karaktere ayırmak mantıklı olabilir.

Şimdi oynuyor: Assassin’s Creed Shadows, Oyunculara İki Benzersiz Oynama Yolu Sunuyor.

Sonunda Summer Game Fest’te 40 dakikalık oynanışı izleme şansını yakaladığım için kafam her zamankinden daha fazla karıştı; Shadows, iki oynanabilir kahramana ihtiyaç duyan bir oyuna benzemiyor. Gördüğüm ön izleme, Yasuke’nin bir köye gittiği ve vatandaşlar üzerinde acımasızca hüküm süren samuraylarla ilgilendiği, ancak daha sonra Naoe ile buluşup, yolsuzluktan sorumlu yolsuzluk yapan yetkiliyi ortadan kaldırmanın en iyi yolunu tartıştığı kısa bir görevle başlıyordu. dedi samuray. Bu noktada demo sonraki görevi üç farklı şekilde kapsıyordu. İlk olarak, Naoe’nin karanlığın altında memurun şatosuna sızdığını ve herhangi bir alarm vermeden muhafızları gizlice alt ettiğini gördüm. Daha sonra Yasuke’nin aynı kaleden geçtiğini gördüm ama gündüzleri, öfkeli bir boğa gibi muhafızların arasından geçerek kilitli kapıları kırıyordu. Ve son olarak, Naoe’nin bir kez daha kaleden geçtiğini gördüm, ama bu sefer gündüz vakti ve düşmanlarıyla gölgelerde saklanmak yerine açık havada savaşırken daha doğrudan bir yaklaşım benimsemişti.

Bu son kısım beni gerçekten şaşırttı çünkü Naoe’nin muhafız gruplarıyla Yasuke kadar kolay başa çıkamayacağının kanıtını sunuyordu. abilir düşman gruplarıyla savaşın. Ve eğer Naoe oyunu hem gizli hem de açık bir yaklaşımla ele alabiliyorsa, bu durum Yasuke’nin neden oyunda olduğunu sorguluyor.

Bunu daha da tuhaf kılan ise Naoe’nin oynanışının Yasuke’ninkinden çok daha iyi görünmesi. Yasuke genel bir aksiyon kahramanı gibi oynuyor, güçlü çarpma saldırılarıyla düşmanları parçalıyor, katanasıyla savunmalarını yarıp geçiyor ve silahıyla aptalları patlatıyor. Öte yandan Naoe, çok daha fazla araca sahip olacak şekilde tasarlandı ve bu da ona sorunları çözmesi için birden fazla yol sunuyor. Çatılar arasında geçiş yapmak için bir kıskaç kancası var, ışık kaynaklarını parçalamak ve gizlice geçmek için karanlık alanlar oluşturmak için fırlatma bıçakları kullanıyor, devriye gezen muhafızların bakışlarından kaçınmak için tavana tutunabiliyor, su altında nefes almak için kamış kullanıyor, gizli bir bıçağı var düşmanlarını sessizce alt edebiliyor ve varlığını daha iyi gizlemek için yüzükoyun hareket edebiliyor ve yerde sürünebiliyor; oynanışı feodal Japonya’nın Sam Fisher rolündeki oyununa benziyor. Düşman yapay zekasının ne kadar akıllı olduğu henüz belli değil -Assassin’s Creed bu konuda oldukça vur ya da ıskalıyor- ancak daha zeki tarafa yönelirse Naoe’nin göründüğü gibi oynamak çok daha eğlenceli olacak Yasuke’den daha. Gizli oynanışı, seviyelere sanki bulmacalarmış gibi bakmaya yönelik görünüyor ve elinizde bulunan çeşitli araçlar (bazılarının sınırlı kullanımları var gibi görünüyor) bir çözüm oluşturmak için kullanmanız gereken yapı taşlarıdır.

Naoe, Assassin’s Creed Shadows’u tek başına taşıyabilirdi.

Ve daha önce de söylediğim gibi, Naoe açıkça bir dövüşte kendi başının çaresine bakabiliyor, bu yüzden her görevde gizlilik taahhüt etmesi gerekmiyor. Vuruşları tanklayabilen ve düşman zırhını parçalayabilen Yasuke’den farklı olarak Naoe, hızla saldırmadan önce düşmanın savunmasında açıklıklar yaratmak için savuşturmalara ve kaçmalara güvenmek zorundadır. Oyunu kendim oynamadan bunu söylemek zor, ancak Naoe olarak oynarken dövüş daha ilgi çekici bir stratejik kaliteye bürünüyor gibi görünüyor, çünkü yanlış bir adım ona Yasuke’den çok daha fazla zarar veriyor, bu yüzden her düşmanın nerede olduğunun farkında olması gerekiyor. Herhangi bir zamanda. Tıpkı gizli oynanışı gibi, Naoe’nin savaş oynanışı da her düşmanı, onları yenmek için çözmeniz gereken bir bulmacaya dönüştürecek şekilde yapılandırılmış gibi görünüyor. Yasuke’den aynı havayı alamıyorum, zira o çok güçlü görünüyor ve strateji oyunun büyük bir parçası gibi görünmüyor. Aksine, Yasuke biraz baskı altında hissediyor, Naoe ise açık ara öne çıkıyor.

Bütün bunlarla birlikte, Ubisoft’un bazen neden iki oynanabilir kahramanın olduğuna dair gerekçelerini anlatı nedenleriyle bir sır olarak sakladığını belirtmeliyim. abilir Burada da durum böyle; Naoe daha iyi bir oynanış seçeneği olsa bile Yasuke’nin hikaye anlatımı açısından masaya bir şeyler getirmesi mümkün. Valhalla bunun en güncel örneği. Valhalla’nın piyasaya sürülmesinden önceki ön izlemelerde Ubisoft, Eivor Varinsdottir’in kanonik olarak bir kadın olduğu (soyadı açıkça belli olmasına rağmen) ve aynı zamanda Odin’in (veya “erkek Eivor”) reenkarnasyonu olduğu açıklamasını gizledi ve böylece Eivor’un teknik olarak nasıl olduğunu açıkladı. Birisi onun anılarını yeniden yaşadığında hem kadının hem de erkeğin DNA’sı. Naoe ve Yasuke tamamen farklı iki insan gibi göründüklerinden, muhtemelen Shadows’da olan şey bu değil. Tahmin etmem gerekirse, oynadığımız yeni modern zaman kahramanının hem Naoe hem de Yasuke’nin soyundan geldiğini varsayıyorum; bu da her iki bireyin de hayatlarını, ne zaman bir çocuk sahibi olduklarına kadar görebilecekleri anlamına geliyor. Oyunun sonu. Ancak bu sadece benim küçük teorim ve doğru olsa bile, Ubisoft’un bu hikayeyi anlatmak için neden iki oynanabilir kahramana ihtiyaç duyduğunu açıklamak yeterli değil.

Ubisoft, Shadows'un iki farklı fanteziyi somutlaştırmak için iki kahraman kullandığını ancak her ikisinin de bir karaktere bağlı olabileceğini iddia ediyor.
Ubisoft, Shadows’un iki farklı fanteziyi somutlaştırmak için iki kahraman kullandığını ancak her ikisinin de bir karaktere bağlı olabileceğini iddia ediyor.

Yine, hem Naoe hem de Yasuke olarak oynamamızın hikayeye dayalı bir nedeni olabilir, ancak oynanış açısından Yasuke gereksiz görünüyor. Shadows’un piyasaya sürülmesi bu kadar yaklaşmışken artık herhangi bir şeyi değiştirmek için çok geç olduğu açık; ancak Ubisoft, Shadows’u Naoe’nin hikayesi haline getirmeliydi. Görünüşe göre oynanışı tüm oyunu tek başına kolayca taşıyabilirdi. Shadows’un Yasuke’den daha sık Naoe olarak oynamanızı umuyoruz; tıpkı Syndicate’in Jacob olarak Evie’den daha sık oynamanızı sağlaması gibi.

Assassin’s Creed Shadows’un 15 Kasım’da Xbox Series X|S, PS5 ve PC için piyasaya sürülmesi planlanıyor.oyun-1