11 inç ve 13 inç M4 iPad Pro modelleri, Apple’ın bugüne kadarki en ince cihazlarıdır ancak şirketin, iPhone 17 gibi çeşitli ürünlerin geçmişe göre önemli ölçüde daha ince olacağı gelecek için iddialı bir planı harekete geçirdiği bildiriliyor Salıverme. Bu tasarım değişikliğinin MacBook Pro serisini de kapsayacağı söyleniyor ve bir analist, Apple’ın OLED teknolojisine geçişinin bu taşınabilir Mac’lerin kalınlığının azaltılmasına yardımcı olacağını belirtiyor.

Analistler ayrıca Apple’ın OLED’i MacBook Pro serisine getirmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü ve bunun belirli bir ekranın tedarik edilmesiyle ilgili olduğunu da açıklıyor

Yeni OLED ikilisi, seri üretimi pahalı olan ancak panelin ömrünü uzatmak, genel parlaklık ve güç verimliliğini artırmak gibi çok sayıda avantaja sahip olan M4 iPad Pro modellerinde piyasaya sürüldü. Apple’ın gelecekteki cihazlarının kalınlığını azaltacağı söylendiğinde, Display Supply Chain Consultants’ın kurucusu ve CEO’su Ross Young, MacRumors’un bir tweet’ine yanıt vererek OLED’e geçişin MacBook Pro modellerinin daha ince olmasına olanak sağlayacağını belirtti.

Ne yazık ki bunları yakın zamanda beklememeliyiz çünkü son tahminlere göre OLED teknolojisi 2026 yılında MacBook Pro ailesinde yer alacak. Teknoloji devinin kalınlığı nasıl azaltmaya çalışacağına gelince, mevcut nesil MacBook Pro modellerinde mini özellikler yer alıyor. -LED, bu bireysel ışıkları yaymak için bir arka panel gerektirir. OLED ile her piksel bağımsızdır, bu arka planın kullanımını ortadan kaldırır ve Apple’ın bu kalınlık seviyelerini düşürmesine olanak tanır.

Ancak bu kolay bir başarı değildi çünkü Apple’ın ısrar etmesi ve ekran tedarikçilerini M4 iPad Pro modelleri için tandem OLED’i seri üretecek üretim tesisleri kurmaya ikna etmesi gerekiyordu. Yaklaşan MacBook Pro serisiyle birlikte Kaliforniya merkezli dev, büyük alt katman OLED üretim tesislerinin maliyetleri düşürmesini beklemek zorunda kalacak. Daha önce Ross Young, Apple’ın M4 iPad Pro serisinin fiyatlarını nispeten düşük tutmayı nasıl başardığına şaşırmıştı çünkü tandem OLED’e geçmenin şirketi önceki nesil tabletlere kıyasla miktarı yüzde 50 artırmaya zorlayacağına inanıyordu.

Şirketin OLED MacBook Pro ailesi için de bir miktar uygun fiyatta kalmayı başarması mümkün, ancak tedarikçilerin de aynı şeyi başarabilmesi gerekiyor. Apple’ın da benzer fiyatlandırma veya üretim sorunlarıyla karşılaştığını varsayarsak, OLED’in taşınabilir Mac’lere çıkışının ertelenmesi muhtemeldir.

Haber kaynağı: Ross Young

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecan

genel-17