Western Digital, dünyanın ilk 2 TB 3D QLC NAND Flash’ını fuarında sergiledi. son yatırımcı konferansıyeni bir endüstri standardı belirliyor.

Western Digital’in En Yeni NAND Flash’ı, 2 Tb 3D QLC ile Yapay Zeka Segmentini Hedefliyor, Olağanüstü Performans ve Verimlilik Rakamları Getiriyor

WD’nin yeni son teknoloji ürünü NAND flash bellek yongasını sergilemesi beklenmedik bir durumdu ve firma ilk 2 TB 3D QLC NAND yongasını sergileyerek bizi şaşırttı. Kalıp şu anda prototip aşamasında ve firma, NAND çipinin pazardaki en yüksek yoğunluğu ve mevcut pazar teknolojileriyle karşılaştırıldığında potansiyel olarak daha hızlı performansı sunduğunu söylüyor.

Resim Kredisi: Western Digital

İlginç bir şekilde firma, iddialarını destekleyecek çeşitli verileri de açıkladı ve bu bize yeni NAND flash bellek çipi piyasaya çıktığında piyasalardan ne beklenebileceğine dair bir fikir verdi.

BiCS8 2Tb 3D QLC kalıbının ön izlemesini sizinle paylaşmaktan gerçekten heyecan duyuyorum. Bu kalıbı veri merkezi ve yapay zeka depolama ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarladık. Bu ürünü yakın zamanda duyuracağız ancak bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu dünyanın en yüksek kapasiteli hafıza kalıbıdır.

– Robert Soderbery, Yönetici Başkan Yardımcısı ve WD Flash İş Genel Müdürü

WD, en yeni NAND bellek çiplerinin özellikle yapay zeka ve veri merkezi uygulamalarını hedef aldığını ve bununla birlikte firmanın depolama endüstrisinde oluşturulan geleneksel engelleri aşmaya inandığını söylüyor. Ayrıntılara biraz inecek olursak, yeni 2Tb 3D QLC NAND, Kioxia ile işbirliği içinde oluşturulan 218 katmanlı BiCS8 düğümünü kullanıyor ve yeni NAND bellek yongasında mevcut olan yeteneklerin arkasında temel görevi görüyor. Western Digital’e göre üreticiler, 2 TB 3D QLC NAND yongasıyla 16 kalıplı tek bir pakette 4 TB depolama kapasitesi sunabiliyor ve 1 TB’lık konfigürasyona yalnızca dört flash bellek yongasıyla ulaşılabiliyor.

Performans rakamlarını derinlemesine inceleyen Western Digital, yeni NAND çipinin önceki nesle göre %50 daha yüksek bellek yoğunluğu sunduğunu ve rakiplerinden %15 ila %19 oranında önde olduğunu söylüyor. Dahası, NAND çipi %50 daha yüksek G/Ç performans hızlarına sahipken %13 daha az güç tüketiyor.

Genel olarak, yeni 2 TB 3D QLC NAND çipi, büyük ölçekli depolama pazarına büyük ölçüde hitap edeceğinden pazar için bir atılım görevi görecek. Artan performans ve verimlilik rakamlarıyla birlikte benimsenmesi yakındır.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17