Microsoft’un Geri Çağırma konusunda kesinlikle bir ara veremeyeceği anlaşılıyor. Perşembe günkü duyuru özelliğin doğrulandığını doğruladı lansman sırasında Copilot+ bilgisayarlarda kullanılamayacakRecall’ı genel kullanıma sunmadan önce Windows Insider’larla yapılacak ek test planlarının ana hatlarını çizerken. Yazılım devinin artık güvenliği artırmaya odaklanacağını düşünebilirsiniz, ancak görünen o ki şirket, bu kadar garip bir durumda bile yeni özellikleri denemekten korkmuyor.

Bu haftanın Windows 11 Canary yapısında (26236.5000), bir dizi kullanıcı arayüzü iyileştirmesi ve masaüstünüzün mevcut içeriği hakkında anında soru sorma olanağı sağlayan “Screenray” adı verilen gerçek zamanlı ekran analizi özelliği gizlidir.

Senaryo: Masaüstünüzün Anlık Analizi

İstediğiniz zaman Win+Shift+D tuşlarına basmak, tam Geri Çağırma deneyimini açmadan ekranda o anda olanları analiz etmenize olanak tanıyan küçük, özel bir Screenray yardımcı programını açar. Bu Screenray tuvali, Recall’da kullanılanla aynıdır; bu, görüntülerin yanı sıra metin ve bağlantıları seçip üzerinde çalışabileceğiniz anlamına gelir.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Muhtemelen Screenray’i, gördüğünüz yabancı dildeki içeriği çevirmek veya bir uygulamada veya web sayfasında görünen bir şey hakkında Copilot’tan daha fazla bilgi almak için kullanırsınız. Birisinin size İspanyolca bir Word belgesi gönderdiğini (ve siz onu konuşamadığınızı) veya kurbağalarla ilgili bir web sitesi okuduğunuzu ve hangilerinin zehirli olduğunu bilmek istediğinizi hayal edin.

Hatırlanacak Kullanıcı Arayüzü İyileştirmeleri, Konuların Eklenmesi

Genel olarak Recall’daki en büyük kullanıcı arayüzü iyileştirmesi, Recall uygulamasını başlattığınızda varsayılan olarak açılan yeni bir ana sayfadır. Yepyeni bir veri türünün yanı sıra, en son anlık görüntülerin ızgara stilinde bir listesini içerir. konular.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Daha önce, uygulamayı başlattığınızda yeni bir anlık görüntü oluşturuluyor ve içeriği analiz ediliyordu. Bu yeni davranış ve açılış sayfasının eklenmesi doğru yönde bir değişiklik gibi görünüyor. Sonuçta, Geri Çağırma’yı açtığınızda büyük olasılıkla yenilerini oluşturmakla değil, anlık görüntüleri aramakla ilgileniyorsunuz. İsteğe bağlı olarak yepyeni bir tane yapmak için sağ üstteki ‘Şimdi’ düğmesine basmanız gerekir. Tabii ki, eğer etkinleştirdiyseniz Geri Çağırma her zaman kayıt yapıyor.

Recall, anlık görüntüleri analiz ettiğinde, hem metinsel hem de görsel içerikleri aramanıza yardımcı olmak için onlara çeşitli etiketler ekler. Bir konuyu, arama sorgusunu tekrarlamak zorunda kalmadan belirli bir etikete sahip anlık görüntüleri aramanın bir yolu olan bir arama kısayolu olarak düşünebilirsiniz. Diyelim ki ‘yazılım geliştirme’ ile ilgili bir konu oluşturmak istiyorum. Tek yapmam gereken bu aramayı bir kez yapıp ‘Koleksiyon olarak kaydet’ düğmesine basmak.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Keskin gözlü okuyucular başka bir yeni eklentiyi fark etmiş olabilir: arama sonucu filtreleri. Artık sonuçlar sayfasının üstünde, her biri aşağıda gösterilen anlık görüntülerde yer alan bir uygulamayı temsil eden bir dizi düğme bulunuyor.

Kaydet butonuna bastığınızda yeni oluşturulan konu sayfasına ulaşırsınız. Konu sayfaları, size kolaylık sağlamak için bazı sıralama araçlarının yanı sıra, ilgili sonuçların basit bir ızgara stili listesini sunar. ‘En iyi eşleşme’ sıralaması varsayılan olarak kullanılır.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Yeni konu, arama çubuğunun solundaki ana sayfa düğmesine tıklayarak ziyaret edebileceğiniz ana sayfadaki atlıkarıncaya da eklenir. Aradığınız konunun karuselde mevcut olmaması durumunda, ‘Tümünü Görüntüle’yi tıklayarak tam listeyi kontrol ettiğinizden emin olun.

Geri Çağırma menüsündeki konular

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Copilot+ PC paketinin bir parçası olarak pazarlanan bir özellik için, Recall’da kesinlikle şaşırtıcı bir Copilot eksikliği vardı. Artık değil. Anlık görüntüde bulunan içeriğe tıkladığınızda, artık size Copilot’a bu konuda soru sorabileceğiniz, tercüme edebileceğiniz ve hatta bir görsel seçmiş olmanız durumunda benzer içeriği bulmak veya oluşturmak için kullanabileceğiniz bir menü sunulur.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Bu, Screenray’i kullanarak gerçek zamanlı bir ekran görüntüsüne eriştiğinizde alacağınız kullanıcı arayüzünün aynısıdır. Dolayısıyla, ister haftalar önceki etkinliklere bakıyor olun, ister şu anda ekranınızdaki uygulamalar hakkında bilgi alıyor olun, bunlarla ilgili yardım almak için Copilot’u kullanabilirsiniz.genel-21