26’yı düzenleyenlerden sözbu Şanghay Uluslararası Film Festivali “eski ve yeninin” bir karışımını amaçlıyor ve bu amaçla bu yılki program, yeni ortaya çıkan çağdaş film yapımcılarına ve yerel endüstrinin 1900’lerin başlarından günümüze kadar olan gelişiminden bir rota çizen filmlere bir bakış sunuyor. .

Hareketli Çin metropolü, her yıl düzenlenen sinema kutlamalarıyla dönüşüme uğradı; şehrin 16 bölgesine yayılmış 47 sinema salonu, 14-23 Haziran tarihlerindeki etkinlik boyunca 461 filmlik tahmini 1.600 gösterime ev sahipliği yaptı. Baktığınız her yerde yoğun bir tanıtım var; elektrik direklerinde asılı, 26 milyondan fazla insanın yaşadığı bu şehri bilgilendiren reklam panolarının üzerinde.

Yerli yapımlar, program boyunca ve bu yıl en dikkat çekici olanı, festivalin en az 12 Çin filminin yer aldığı uzun metrajlı filmlere yönelik dört merkezi Altın Kadeh yarışmasında gururla yer alıyor.

SIFF’den Chen Guo şunları söyledi: “Çin’deki tek uluslararası A kategorisindeki film festivali olan SIFF, yarışmalar ve gösterimler aracılığıyla, ünlü yönetmenlerin en yeni ve en klasik eserleri de dahil olmak üzere çok sayıda olağanüstü uluslararası filmi Çin’e ve Çinli film hayranlarına getiriyor.” genel müdür ve genel müdür. “Öte yandan Çin filmlerinin gidişatını takip etme ve en yeni Çin filmlerini tanıtma fırsatını da değerlendiriyoruz.”

Tüm hafta boyunca heyecan arttı ve Cuma günü ana Altın Kadeh ödülü jürisinin basın ve yerel yıldız Zhou Xun ile buluşmasıyla heyecan doruğa ulaştı (Boyalı deri) sahneye çıktı. Konuşma sırası Zhou’ya gelir gelmez, yıldız, etkinliğin resmi olmayan bir şekilde açılmasına yardımcı olurken, onu yükseltilmiş akıllı telefonlar deniziyle karşıladı.

Zhou, “Bu önemli bir film festivali çünkü Çinli izleyiciler uluslararası filmleri izleme şansına sahip oluyor ve uluslararası konuklar da Çin filmlerini izleyip Çin hakkında bilgi sahibi oluyor” dedi. “Sanırım bu filmlere şaşırmayı ve beni alıp götürmeyi arıyorum.”

Ana yarışmalarda Hollywood (veya Güney Kore) yapımının olmaması, bu yıl uluslararası yıldızların da yokluğu anlamına geliyor, ancak Çinli yıldızlar tüm gücüyle yarışıyor ve Xun, usta Hong Kong yıldızı ve arkadaşı tarafından neredeyse ondan çalınan anı yaşıyor. Altın Kadeh jüri üyesi Tony Leung Ka-fai. Leung, jüri başkanına ve geçen yılın Cannes en iyi yönetmen ödülünü kazanan Tran Anh Hung’a yeteneklerini küstahça açıkladı (Şeylerin Tadı), Vietnamlı yönetmenin bir sonraki filmi için kendisiyle sözleşme imzalamasını öneriyor ve nezaketle Xun’un da iyi bir imza olabileceğini ekliyor. Leung, “Çin’in en iyi yıldızları değiliz ama neredeyse en iyisiyiz” diye şaka yaptı.

SIFF için şehirdeki diğer Çinli yıldızlar arasında gişenin gözdeleri Yao Chen, Da Peng ve Ni Ni yer alıyor.

Ana Altın Küre için yarışan 14 film arasında 4 Çin yapımı var; bu filmlerden 12’si dünya prömiyerini yapıyor ve ikisi uluslararası prömiyerini yapıyor.

En çok ilgiyi, yakın zamanda Cannes Belirli Bir Bakış kazananı Guan Hu’nun yeni filmi yarattı (Siyah köpek). Bir adam ve bir kadın Pandemi sırasında Hong Kong’da geçiyor ve koşulların (diğer adıyla otel karantinası) bir araya getirdiği iki asi ruhun hikayesini anlatıyor. Gişe Ni Ni ve Huang Bo’nun yıldızını çekiyor. Sonra var Endişelenmeyin, Mutlu OlunKansere yakalanmış bir anne ile zihinsel engelli oğlu arasındaki dinamiği anlatan bu film, Croisette’de üç film göstermiş olan Wei Shujun’da Cannes’da forma giyen başka bir Çinli film yapımcısından geliyor.

Jüri başkanı Tran, 2011 yılında aynı jüride yer aldıktan sonra Şangay’a geri döndü. Fransa merkezli Vietnamlı film yapımcısı, jüri üyeleriyle ve izleyicilerle izleyeceği filmler hakkında konuşmak istediğini söyledi. Tran, “Sinema hepimizin paylaştığı bir dildir” dedi

20. yılını kutlayan Altın Kadehler’in Asya’nın Yeni Yetenekleri bölümüne 11 film seçildi.bu baskı. Bu yılın seçkisi, en azından kağıt üzerinde, altı yerel yapımla oldukça güçlü görünüyor. YoklukYönetmen Lu Dan’in yönettiği, Çin’deki Tatar etnik grubu arasında geçen sorunlu bir eve dönüşün hikayesi, aralarında aşağıdakilerin de bulunduğu çeşitli grupla eşleştiriliyor: Farklı Kuşlar Tüy22 yaşındaki Hintli yönetmen Manohara H.’nin yönettiği, albinizmli bir kızın etrafında gelişen bir ergenlik draması.

Chen’in önerdiği gibi, program boyunca Şangay’ın Çin film endüstrisinin kurulmasındaki rolüne yönelik hoş geldiniz selamları var. 1900’lerin başında ülkenin ilk stüdyoları burada ortaya çıktı ve bu nedenle, klasiğin restore edilmiş 4k versiyonunun dünya prömiyeri için SIFF’in seçilmesi çok uygun. Prenses Demir YelpazesiAsya’nın ilk animasyon filmi ve öncü Great Wall Film Company’nin dayanak noktaları olan Wan kardeşler Laiming ve Guchan tarafından bir araya getirildi. Hayranlar ayrıca Zhang Yimou’nun Oscar adayı olan benzerlerinin 4K versiyonlarına da göz atabilecek Kırmızı Feneri Yükselt(1991), festival Çin sinemasının yıllar içinde nasıl geliştiğine bir göz atıyor.

Uluslararası yayınlar açısından SIFF, son eleştirmenlerin favorilerini bir araya getirdi: Mükemmel Günler, Kötülük Var Değildir – bazı klasiklerle (Tess, Kurban). Sinema sektörü, yaklaşık 3.000 kişilik bir konuk listesinin habercisi olan eşzamanlı SIFF Market’in odak noktası olacak ve Çin film endüstrisi pandemi sonrası kademeli toparlanmaya devam ederken tanıtım oturumları ve ortak yapım tanıtımlarını içerecek.

Festival başlamadan önce bile SIFF olumlu bir yöne doğru gidiyordu. Organizatörler, 7 Haziran’da online satışların başladığı ilk saat içinde 10 dakika içinde 200 gösterimin tükendiğini ve 350.000 biletin alındığını söylüyor.

Chen, “Sosyal medyadaki film hayranlarından bu filmleri SIFF’de izlemeyi sabırsızlıkla beklediklerine dair pek çok olumlu tepki aldık” dedi. “Film hayranlarından gelen olumlu geri bildirimler bizim için en cesaret verici şey.”sinema-2