ChromeOS’u macOS ve Windows’a karşı daha güçlü bir rakip haline getirmek amacıyla Google, temel işlevlerinde Chromebook’ların kablosuz ses kalitesinde büyük bir iyileşmeye yol açabilecek önemli bir güncelleme yayınlayacak.

Basit bir ifadeyle (örneğin Samsung kullanıcıları için), bu, gelecekte Galaxy Buds’ınızı Galaxy Chromebook’unuza bağladığınızda ses kalitesinin daha iyi olacağı anlamına gelir.

Google’ın dahil etmesi bekleniyor Android teknolojisinin çeşitli bileşenleri ChromeOS’a. Buna Android’in Linux çekirdeği sürümünün ve çeşitli çerçevelerin kullanılması da dahildir. Linux çekirdeği, bilgisayardaki her şeyi yöneten işletim sisteminin temel parçasıdır.

Google, Android sürümünü kullanarak ChromeOS’a hızlı bir şekilde gelişmiş özellikler ekleyebilir ve ChromeOS’un akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler gibi Android cihazlarla daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Bu aynı zamanda Chromebook’ları kablosuz kulaklıklar gibi aksesuarlarla daha uyumlu hale getirecek.

Bu değişikliklerden ilki ChromeOS sürüm 122’de zaten mevcut. Bu sürüm artık geleneksel Linux Bluetooth sistemi BlueZ yerine Android’in Fluoride adı verilen Bluetooth sistemini kullanıyor. Bu anahtar 2021’den beri test edilmektedir ve AAC, aptX, aptX HD ve LDAC gibi daha yüksek kaliteli kablosuz ses seçeneklerini sunar. Bunlar, sesin iyi çıkmasını sağlamak için dijital ses verilerini sıkıştırma ve sıkıştırmayı açma yöntemleri olan ses kodlayıcı türleridir.

Yeni sistem aynı zamanda mevcut varsayılan kodlayıcı SBC’den daha iyi ses kalitesi ve güvenilirlik sağlayan Bluetooth LE Audio’yu da destekliyor. Ayrıca ChromeOS, cihazlarla daha hızlı eşleştirme, daha güçlü bir Bluetooth bağlantısı ve bu bağlantıları test etmek için geliştirilmiş bir süreçten yararlanacak.

Bu bulgular Android uzmanına aittir Mişaal Rahman bilgileri bir X gönderisinde paylaşan kişi:

telefon-1