En yeni Dragon Age oyunu The Veilguard’ın, ilk olarak Origins’te tanıtılan taktik savaş sisteminden daha aksiyon odaklı bir formüle doğru ilerlediği haberiyle birlikte, Bioware’in 2009 klasiğine biraz daha yakın bir şeyin özlemini çekiyor olabilirsiniz. Girmek Greedfall 2: Ölen Dünya.

Spiders tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanan bu taktiksel RPG oyunu, bu yaz Steam’e erken erişime giriyor. Yakın zamanda Paris’te yapılan bir ön izleme etkinliği sırasında Greedfall 2’yi uygulamalı olarak inceledim. Savaş sisteminin esnekliği ve sunduğu kontrol ve yaratıcılık beni oldukça şaşırttı. Yaklaşımımı yeniden düşünmek, partimi yeniden konumlandırmak ve acele etmeden taktiklerimi düşünmek için savaşı duraklatabildim, ancak bana daha da fazla özelleştirmenin yolda olduğu söylendi.

Spiders CEO’su ve kurucu ortağı Jehanne Rousseau ile konuştum ve oyuncuların oyundaki dövüşler üzerinde ne kadar kontrole sahip olacağını ayrıntılı olarak anlattı. “Oyuncularımızın bir kısmının genel olarak dövüşten hoşlanmadığını fark ettik, dolayısıyla oyunu oynamanın normal yolu olan bir sistemimiz var, ancak aynı zamanda farklı kaydırıcılara sahip bir zorluk sistemi eklemeye de çalışıyoruz. daha fazla hasar verebilir [or] neredeyse yenilmez olduğunuz noktaya kadar daha fazla sağlık puanına sahip olursunuz. Grubunuz veya kendi karakteriniz için bu kaydırıcılarla oynayabilirsiniz. Ayrıca canavarları daha savunmasız hale getirebilirsiniz” diyor bana. Bu düzeydeki özelleştirmeyle, karakterlere ve hikayeye odaklanmak yerine çatışmanın içinde uçmayı tercih edebilir veya sistemlerinde gerçekten ustalaşmak istiyorsanız mücadeleyi artırabilirsiniz.

Greedfall 2 savaşı

Eğer dövüş tutkunu değilseniz Rousseau, Greedfall 2’nin görevleri tamamlamanın daha pasifist yollarını içereceğini söylüyor. “Hala gizlice kapıları kilitleyebilir veya adamları sizi bırakmaya ikna etmek için diplomasiyi kullanmayı deneyebilirsiniz.” Ayrıca yaralı bir adama iyileştirici bir iksir verdiğiniz ve saatler sonra adamın da başlangıçta düşman olan bir grubu size saldırmaları gerekmediğine ikna ederek bu iyiliğe karşılık verdiği olası bir senaryoyu da ayrıntılarıyla anlatıyor. “Deneyimi daha benzersiz kılmak için sorunları çözmenin gizli yollarını eklemek için gerçekten çok uğraştık” diye açıklıyor.

Rousseau, insanlara karşı mücadelenin çoğu zaman önlenebileceğini belirtiyor, ancak canavarlarla konuşmanın biraz daha zor olabileceğini kabul ediyor, bu da kaydırıcıların devreye girdiği yer. Spiders, oyuncularının ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyor ve Rousseau bana, orijinal Greedfall’ın geliştirilmesinden önemli bir ders aldığını söyledi. “Oyuncuların zorluk seviyelerini tam olarak seçmelerine izin verelim” diyor. “Kimin umurunda? Eğer her şeyi tasarlandığı gibi deneyimlemek istiyorlarsa kaydırıcılara dokunmazlar. Oyuncu bazı şeyleri kendisi için ayarlamak isterse bunu yapabilir.”

Seçilmiş oyuncuların hiçbir zorluk seçeneğinin olmaması konusunda ısrar ettiği ruh benzeri oyunlar etrafındaki tartışmaya atıfta bulunuyor; bu da kendisinin aynı fikirde olmadığı bir bakış açısı. “İncinme fikrini kesinlikle anlayabiliyorum; hoşuna gidiyor, sorun değil. Ama insanlar zaten hayat yüzünden incinmiş durumda, o yüzden belki biz de onları dinleyebilmeliyiz” diyor bana. “Greedfall gibi bir hikayenin olduğu, pek çok başka unsurun da olduğu bir oyunda farklı insanlara kapıyı açmak sorun değil. Onların keyif almalarını istediğim bir dünya yarattım.”

Spiders yol haritası üzerinde çalışırken Greedfall 2 bu yaz “yaklaşık bir yıl” boyunca Steam’e erken erişime girecek. Oyunun yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorsanız, en iyi PC oyunlarını ve bu arada heyecanlanabileceğiniz bazı gelecek oyunlarımızı hazırladık.oyun-2