NASA astronotu, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında bir kurulumu tamamlarken fotoğraflandı. Kredi bilgileri: NASA

Astronotlar Dyson ve Dominick, 13 Haziran’da canlı olarak yayınlanacak bir uzay yürüyüşü gerçekleştirecekler NASAArızalı ekipmanların çıkarılması ve bilimsel örneklerin toplanması Uluslararası Uzay istasyonu.

Sabah 6:30’da başlıyor EDT 13 Haziran Perşembe günü NASA, iki astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışında uzay yürüyüşü yapması sırasında canlı yayın yapacak. Uzay yürüyüşünün sabah 8’de başlaması ve yaklaşık altı buçuk saat sürmesi planlanıyor.

NASA uzay yürüyüşünü yayınlayacak NASA+NASA Televizyonu, NASA uygulaması, Youtubeve ajansın İnternet sitesi.

NASA astronotları Tracy C. Dyson ve Matt Dominick, radyo frekansı grubu adı verilen hatalı bir elektronik kutusunun uzay istasyonunun sancak tarafındaki iletişim anteninden çıkarılmasını tamamlamak için istasyonun Quest hava kilidinden çıkacaklar. İkili ayrıca, mikroorganizmaların yörüngedeki laboratuvarın dışında hayatta kalma ve çoğalma yeteneklerini anlamak amacıyla analiz için örnekler toplayacak.

Dyson, uzay yürüyüşü mürettebatının 1. üyesi olarak görev yapacak ve kırmızı çizgili bir takım elbise giyecek. Dominick, uzay yürüyüşü mürettebatının 2. üyesi olarak görev yapacak ve işaretsiz bir takım elbise giyecek. US Spacewalk 90, Dyson için dördüncü, Dominick için ise uzay istasyonunu destekleyen ilk sefer olacak.

Uzay yürüyüşünün tamamlanmasının ardından NASA, 24 Haziran Pazartesi ve 2 Temmuz Salı günü yapılması planlanan 91 ve 92 numaralı ABD uzay yürüyüşlerine katılan mürettebat üyelerini açıklayacak ve ek kapsam ayrıntılarını sunacak.uzay-2