Uluslararası Uzay İstasyonu, Hint Okyanusu’ndaki Maldivler’in 258 mil yukarısında yörüngesel bir gün batımına doğru süzülüyor. Sol ön planda, Prichal yanaşma modülüne yanaşmış Soyuz MS-25 mürettebat gemisi görülüyor. Kredi bilgileri: SciTechDaily.com

Expedition 71’deki astronotlar, donanım kaldırma işlemini gerçekleştirmek ve uzaydaki mikroorganizmaları incelemek için bir uzay yürüyüşüne hazırlanıyor. Kozmonotların bir gün izinleri varken diğer ekip üyeleri genetik dizileme ve rutin bakım üzerinde çalışıyor.

Expedition 71 mürettebatı, 13 Haziran Perşembe sabahı başlayacak bilim ve bakım uzay yürüyüşü için son hazırlıklarını yapıyor. NASABoeing Mürettebat Uçuş Testi günlerini gemide geçirdi Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) genetik sıralama ve yörünge tesisatı gerçekleştiriyor.

Uzay Yürüyüşü Detayları ve Hedefleri

NASA astronotları Tracy C. Dyson ve Matthew Dominick, Perşembe günü sabah 08.00’de (EDT) başlaması planlanan uzay yürüyüşünün hazırlıklarının son gününde. Astronotlar uzay giysilerini pil gücüne ayarladıktan sonra, uzay yürüyüşçüleri altı buçuk saatlik bakım ve bilim çalışması için Quest hava kilidinden uzay boşluğuna çıkacaklar.

İkili ilk olarak Canadarm2 robotik kolunun yardımıyla radyo frekansı grubu donanımını Destiny laboratuvar modülünün yan tarafındaki paletten çıkaracak.

Daha sonra, uzay yürüyüşçüleri Destiny ve Quest modüllerinin yüzeylerini temizleyerek bunların olup olmadığını belirleyecekler. mikroorganizmalar İstasyonun havalandırma deliklerinden salınan hava, harici mikro yerçekimi ortamında hayatta kalabilir.

Astronot Tracy C. Dyson Quest Hava Kilidinin İçinde Çalışıyor

NASA astronotu ve Expedition 71 Uçuş Mühendisi Tracy C. Dyson, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Quest hava kilidinin içinde çalışıyor ve uygunluğunun doğrulanması için bir uzay giysisi hazırlamak amacıyla bilgisayar tabletindeki prosedürleri kontrol ediyor. Kredi bilgileri: NASA

Uzay Yürüyüşü Desteği ve Kapsamı

Dyson ve Dominick Çarşamba sabahı Quest’i hazırladılar, uzay kıyafetlerini kontrol ettiler ve uzay yürüyüşü araçlarını düzenlediler. NASA Uçuş Mühendisleri Mike Barratt ve Jeanette Epps, Perşembe günkü uzay yürüyüşü sırasında kullanacakları Canadarm2 manevralarını bilgisayarda uyguladılar. Günün sonunda dört astronotun tamamı, son bir uzay yürüyüşü hazırlık konferansı için görev kontrolörlerine çağrıda bulundu.

NASA TV, uzay yürüyüşü yayınına Perşembe günü sabah 6.30’da başlayacak. Canlı yayın yayınlanacak NASA+NASA Televizyonu, NASA uygulaması, Youtubeve ajansın İnternet sitesi. Nasıl yapılacağını öğrenin NASA TV’yi yayınla Sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli platformlar aracılığıyla.

Uzaydan Mansarovar ve Rakshastal Gölleri

Hindistan ile Himalaya sınırının Çin tarafındaki Mansarovar Gölleri (üstte) ve Rakshastal, Hindistan yarımadasının 260 mil üzerinde yörüngede dönerken Uluslararası Uzay İstasyonundan görüntülendi. Kredi bilgileri: NASA

Bakım ve Araştırma Faaliyetleri

NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams Çarşamba gününü laboratuvar bakımına ve ileri biyoteknoloji araştırmalarına odaklanarak geçirdiler. Wilmore, Tranquility modülünde bulunan atık ve hijyen bölmesi olarak bilinen istasyonun banyosundaki bileşenleri değiştirmeden önce, Harmony modülünde bulunan kargoyu kontrol ederek güne başladı. Williams çıkarıldı DNA istasyon suyu örneklerinden toplanan mikroplardan ve genlerini sıraladı kimlik tespiti için. Sonuçlar, mürettebatı sağlıklı ve uzay yaşam alanlarını daha temiz tutmanın yolları hakkında bilgi verebilir.

Kozmonotlar için Boş Zaman Günü

İstasyonun üç kozmonotu, Oleg Kononenko, Nikolai Chub ve Alexander Grebenkin, Çarşamba günü dinlenmeye, egzersiz yapmaya ve hafif ev işleri yapmaya vakit ayırarak izinli bir gün geçirdiler.uzay-2