Bugünlerde risk sermayedarları tarafından acımasızca takip edilen tüm genç yapay zeka girişimleri arasında GPTZero, ömrünün ilk bir buçuk yılında zaten kârlılığa ulaştı ve milyonlarca gelir elde etti. Liseden beri arkadaş olan 24 yaşındaki Edward Tian ve 26 yaşındaki Alex Cui tarafından kurulan GPTZero, bir içeriğin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini belirlemeye yardımcı olan bir algılama aracı sunuyor.

Ekibin TechCrunch’a özel olarak söylediğine göre kurucular, Footwork kurucu ortağı Nikhil Basu Trivedi liderliğindeki 10 milyon dolarlık “önleyici” A Serisi’ni almayı seçtiler. (“Önleyici”, bir yatırımcının, kurucular yükselmeye çalışmadan önce bir anlaşmayı yakalaması anlamına gelen VC deyimidir.)

Bu Basu Trivedi için tam bir darbe. GPTZero, Tian’ın Aralık 2022’de bir web uygulaması olarak ilk sürümünü piyasaya sürmesinden bu yana en iyi VC firmaları tarafından pratik olarak izlendi ve 30.000 kişi anında ona akın ederek Streamlit tarafından barındırılan web sitesini çökertti. (Tian, ​​Streamlit’in kurucu ortağı olan ve Snowflake’e 800 milyon dolara satış yapan Adrien Treuille’in daha sonra melek yatırımcı olduğunu söylüyor.) Şirket resmi olarak Ocak 2023’te faaliyete geçti.

2024 yılı boyunca müşteri tabanı büyüdükçe genç kurucuların VC’lerden haftada dört ila beş çağrı aldığını söylediler.

TechCrunch’a konuşan kurucular, GPTZero’nun son altı ayda ARR’de %500 büyüdüğünü ve kullanıcı tabanının son 12 ayda 1 milyondan 4 milyona çıktığını ekledi. Bu da onu yılın en hızlı büyüyen tüketici uygulamalarından biri haline getiriyor. bazı önlemlerle.

Şirketin son birkaç aydır kârlı olduğunu söyleyen yetkililer, bankada şirketin ömrü boyunca toplanan paradan daha fazla paraya sahip olduklarını da sözlerine ekledi. Buna bir rakam vermek gerekirse: 3,5 milyon dolarlık tohum ile yeni 10 milyon dolar arasında 13 milyon dolardan fazla.

Ve büyüme devam ediyor. Basu Trivedi, kullanıcıların ve gelirin “Ocak ayından bu yana iki katından fazla, hatta belki üç katına çıktığını” söyledi. Tipik %20 Seri A turuna dayalı olarak değerleme hakkında yorum yapmasalar da, anlaşma şirkete 50 milyon dolarlık ön para civarında bir değer biçti. Turdaki diğer yatırımcılar arasında eğitim odaklı (ve kadınların liderliğindeki) Reach Capital; Jack Altman’ın Alternatif Başkenti; Uncork Capital (Jeff Clavier’in fonu); ve Neo (Ali Partovi’nin fonu).

VC anlaşmayı nasıl kazandı?

Princeton mezunu Basu Trivedi, uzun vadeli bir oyun oynayarak bu anlaşmada liderliği kazandı. Tian ile 2022 yılında, GPTZero çılgınlığından önce, küçük bir Princeton öğrencisi grubunun Silikon Vadisi şirketlerini ziyaret ettiği yıllık bir etkinlik sırasında tanıştı. Basu Trivedi her zaman grubu Stanford Dish’te yürüyüşe çıkarır.

Tian, ​​Ivy League okulunda bilgisayar bilimi, doğal dil işleme ve gazetecilik okurken GPTZero’yu geliştirdi. BBC’de ve daha sonra The New York Times’ta yaptığı stajlar sırasında, gazetecilerin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tanımlamasına yardımcı olan bir kod yazdı.

İlk web uygulamasının aldığı çılgın tepkinin ardından Tian, ​​yardım için arkadaşı Cui’ye ulaştı. Cui’nin Toronto Üniversitesi’nde makine öğrenimi alanında yüksek lisansı var ve kurucu ortak olmak için doktora programından ayrıldı.

İkili, uygulamayı mevcut bağımsız platformuna yeniden yazdı ve ilk beş ayında yaklaşık 1,5 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra 3,5 milyon dolarlık tohum topladı. Bu çoğunlukla Reuters’in eski CEO’su Tom Glocer gibi melek yatırımcılardan geldi; Carnegie Mellon Üniversitesi profesörü ve Apple’daki yapay zeka araştırmalarının eski yöneticisi Russ Salakhutdinov (startup’ı Perceptual Machines’i 2016’da Apple’a sattıktan sonra); ve CNN’in CEO’su ve New York Times’ın eski CEO’su Mark Thompson.

Basu Trivedi, GPTZero’nun nasıl baskı ve etkileyici melekler kazandığını gördü ve VC’nin gürültücüleri arasında bununla ilgili söylentileri duydu. Canva, ClassDojo ve Frame.io gibi şirketleri destekleyen bir tohum yatırımcısı olarak, sıcak bir şirketi gördüğü anda tanıdı.

Ocak 2023’te Tian’a check-in yapmak için mesaj attı. Canva gibi hızlı büyüyen şirketlerinin ağı ve ürün bilgisi ve fonunun kurucu ortağı, Stitch Fix’in eski COO’su Mike Smith’in geçmişiyle kurucuların kalbini kazandı. ve Walmart.

Tian, ​​hem ürün hem de operasyon deneyimine sahip yatırımcıların, 20’li yaşlarındaki iki kurucunun “özellikle Alex ve ben büyük bir şirketin nasıl kurulacağını öğrenirken” arzuladığı şey olduğunu söyledi.

Bu noktayı kanıtlamak için, turu kapattıktan kısa bir süre sonra Footwork, aynı zamanda Basu Trivedi’nin üniversiteden sınıf arkadaşı olan Jack Altman’ın (Seed A turuna katılan OpenAI’den Sam Altman’ın kardeşi) de dahil olduğu yapay zeka liderleriyle bir ağ kurma etkinliği düzenledi. Nvidia’nın kurucusu CEO’su Jensen Huang.

“Büyük bir veri avantajı

GPTZero, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tanımlamak için çalışan tek şirket değil. Diğerleri arasında AI Yazma Kontrolü, Copyleaks, GPT Radar, CatchGPT ve Originality.ai bulunmaktadır.

Ancak yapay zeka tespit endüstrisindeki pek çok kişi çok kötü bir doğruluğa sahip. araştırmacılar buluyor. Öyle ki, yapay zeka endüstrisinin paranoyası nedeniyle 2023’ün başında kendi yapay zeka dedektörünü başlatması yönünde baskı gören OpenAI, yaklaşık yedi ay sonra, ne kadar kötü çalıştığı konusunda geniş çapta eleştirildikten sonra aracı kapattı.

İlginçtir ki, TechCrunch’tan Kyle Wiggers bu araçlarla kendi deneyini yaptığında GPTZero dışındakilerin hepsi başarısız oldu.

Doğal olarak GPTZero’nun, özellikle Penn State araştırmacılarıyla yaptığı ortaklık sayesinde, endüstrinin genel itibarına rağmen teknolojisinin iyi çalıştığını kanıtlamasına yardımcı olan kendi kriterleri var.

Cui, GPTZero’nun daha doğru olduğunu çünkü daha fazla veriye erişebildiğini ve en gelişmiş açık kaynak araçlarını kullanarak kendi LLM modellerini oluşturduğunu ancak bunu açıklamayacağını söylüyor.

“Büyük bir veri avantajımız var. Cui, “İnsanın yapay zekaya karşı olduğu milyonlarca metin örneğimiz var” dedi. “Bunu aynı zamanda sınıfının en iyisi modellerden bazılarıyla ve derin öğrenmeyle de birleştirdik. Aslında dil modellerini tespit etmek için dil modellerini kullanıyoruz.”

Girişim en çok öğretmenlerin yapay zeka tarafından oluşturulan öğrenci çalışmalarını tespit etmelerine yardımcı olmasıyla tanınıyor olsa da (Ekim ayında, GPTZero anlaşmaya vardı Amerika Öğretmenler Federasyonu ile birlikte müşteri tabanını genişletti. Artık devlet satın alma kurumlarını, hibe veren kuruluşları, işe alım yöneticilerini ve özellikle ilgi çekici olan yapay zeka eğitim veri etiketleyicilerini içeriyor.

Tian, ​​yapay zeka eğitimi için yapay zeka tarafından oluşturulan verilerin kullanılmasının “modelin çökmesine neden olduğunu” ortaya çıkardı, çünkü bir modeli uydurma örnekler kullanarak öğretmek, onu gerçek dünyada işleme koymanın en iyi yolu değil.

Doğal olarak genç kurucuların uzun vadeli daha görkemli bir vizyonu var. İnsan ve yapay zeka içeriğinin doğru şekilde atfedilmesini sağlayan, hesap verebilirlik sağlayan yeni, bağımsız bir internet katmanı oluşturmak istiyorlar.

Bu amaçla ekip şu anda yapay zeka halüsinasyon tespiti üzerinde çalışıyor. Yapay zekanın, yapay zeka tarafından üretilen kurguyu gerçekmiş gibi sunduğu halüsinasyonlar, GenAI endüstrisinin belasıdır. Şirketin bu sorunu çözmeye yönelik ilk adımı, LLM eğitim veri kümeleri için yeni kullanıma sunulan ücretsiz AI metin telif hakkı kontrolüdür. Bu, daha geniş halüsinasyon tespiti için eğitim verileri oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Tian, ​​”İnternetin tamamının yapay zeka tarafından oluşturulan içerik olduğu bir dünyadan kaçınmaya çalışıyoruz” dedi. “Herkesin yapay zeka kullandığı bir internet, insanların yaratıcı ve orijinal içeriğe katkıda bulunmaya devam etme fırsatını korumaz.”genel-24