Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsi geçen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu bulunmamaktadır. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Çin’in en büyük çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), araştırma firması TrendForce’un verilerine göre küresel sözleşmeli çip üreticileri sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi. Listenin başında pazarın yarısından fazlasına hakim olan ve bu yılın ilk çeyreğinde sektör gelirinin %61,7’sini oluşturan TSMC yer alıyor. SMIC, Çin ordusunun gelişmiş çipler almasını önlemek için ABD’nin katı yaptırımları altındaydı ve TrendForce’a göre yerel siparişlerdeki büyüme, onun GlobalFoundries ve Tayvanlı çip üreticisi United Microelectronics Corporation’ı (UMC) geride bırakmasını sağladı.

Çin’in SMIC’i Birinci Çeyrekte 1,7 Milyar Dolar Gelir Elde Ederek Küresel Fason Talaş Üretim Pazarının %5,7’sini Oluşturdu

Verilere göre SMIC, ilk çeyrekte 1,7 milyar dolar gelir elde ederek dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticileri arasında üçüncü sırada yer aldı. Bu, ABD yaptırımlarının gelişmiş çip üretme ve satma kabiliyeti üzerindeki etkisiyle uğraşmak zorunda kalan Çinli firma için ender bir kazanıma işaret ediyordu. TrendForce’un verileri, 1,7 milyar dolarlık gelirin SMIC’in küresel pazarın %5,7’sini ele geçirmesini sağladığını ve bunun da UMC ve GlobalFoundries’i geride bıraktığını gösteriyor.

Önceki çeyrekte UMC ve GlobalFoundries küresel pazarın sırasıyla %5,4 ve %5,8’ine hakim oldu. GlobalFoundries’in payı önemli bir düşüş göstererek ilk çeyrekte %5,1 seviyesinde kaldı. Firmanın 10 nanometreden küçük proses teknolojilerinin geliştirilmesini durdurma kararı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildi.

Firma bu kararı 2018 yılında maliyet kontrolüyle uğraştığı için aldı ve 2023’ün 4. çeyreğine ilişkin kazanç açıklamasında yönetim bazı müşterilerin, özellikle de “iletişim altyapısı ve veri merkezi“Sanayiler göç ediyordu”tek haneli nanometre

SMIC’in 7 nm süreci kullanılarak elde edilen Huawei Kirin 9000S’nin görüntüsü / Görüntü Kredileri – Bloomberg

Öte yandan TrendForce, SMIC’in Çin’in yerel talebindeki artıştan faydalandığına inanıyor. Popüler ürünlerden bazıları arasında akıllı telefonlar için entegre devreler, görüntü sensörleri ve ekran panelleri yer alıyor. Bu, küresel yarı iletken fason üretim endüstrisinde üçüncü sırayı yakalamak için gelirini kademeli olarak %4,3 oranında artırmasına olanak sağladı. Araştırma firması, yaklaşan Çin alışveriş sezonunun tüketici elektroniği ve diğer ürünlere olan talebi daha da artırıp üçüncü sırayı korumasına olanak sağlaması nedeniyle bu çeyreğin SMIC için de iyi bir dönem olabileceğini ekliyor.

Gıda zincirinin tepesinde 18,8 milyar dolar gelirle TSMC yer alıyor. TSMC’nin işleri sezonluk olup, müşterilerin yılın ilerleyen dönemlerinde stoklarını oluşturması nedeniyle ilk çeyrek genellikle yavaş geçiyor. TSMC, 4. çeyrekte pazarın %61,2’sine hakim oldu ve bu oran 2024’ün ilk çeyreğinde hafif bir artışla %61,7’ye yükseldi.

İlk 10 fason çip üreticisi arasında 4 firma pazar payı kazanırken 2 firma ise pazar payı kaybetti. Kazananlar TSMC, SMIC, UMC ve Şangay merkezli dökümhane HuaHong Group oldu. Pazar payını kaybeden tek firmalar Samsung ve GlobalFoundries oldu.

SMIC, geçen ay ilk çeyrek kazançlarını paylaştı; bu da kar beklentilerini karşılayamadığını ve yıllık %68,9’luk bir düşüşle 71,2 milyon $’a düştüğünü bildirdi. Bununla birlikte, 1,75 milyar $’lık ilk çeyrek geliri yıllık %20’lik bir büyüme kaydetti ve 1,68 milyar $’lık konsensüs tahminlerini aştı.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17