ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan bir basın açıklamasına göre, çevrimiçi sağlık şirketi Done’un sağlık yöneticileri Perşembe günü dolandırıcılık iddiasıyla tutuklandı. Yöneticiler, Adderall ve diğer uyarıcılara “kolay erişim” sağlamakla suçlanıyor ve bu da ilaca ihtiyacı olmadığı iddia edilen hastaların “yanlış ve hileli geri ödeme taleplerine” yol açıyor.

Done Global’in kurucusu ve CEO’su Ruthia He, Los Angeles’ta tutuklandı ve Done Health’in klinik başkanı David Brody, San Rafael, Kaliforniya’da tutuklandı. DOJ’a göre.

Adalet Bakanlığı, Done’un 2020’de covid-19 salgınıyla başlayan video tabanlı teletıbba yaygın geçişi yakaladığını ve Adderall’a aslında ihtiyacı olmayan kişilerin ilaca erişmesi için bir yol sağladığını iddia ediyor. Done’un, Adderall gibi ilaçları almaması gereken “uyuşturucu arayanları hedef alan” sosyal medya reklamlarına milyonlar harcadığı iddia ediliyor. Şirket Perşembe günü bir e-postaya hemen yanıt vermedi.

Başsavcı Merrick B. Garland, “İddia edildiği gibi, bu sanıklar, vergi mükelleflerini dolandırmak ve Adderall ve diğer uyarıcılara hiçbir meşru tıbbi amaç olmadan kolay erişim sağlamak için 100 milyon dolarlık bir plan geliştirmek ve yürütmek için COVİD-19 salgınını istismar ettiler” dedi.

Yetkililer ayrıca Brody ve He’nin “şirket e-postası yerine şifreli mesajlaşma platformları kullanmak” gibi şeyler yaparak adaleti engellediğini iddia ediyor, ancak bunun nasıl bir suç olabileceği hemen belli değil. Özel şirketlerin amacının mümkün olduğu kadar çok gelir elde etmek olduğu kâr amaçlı bir sağlık sisteminde iddia edilen suçlardan bazıları açıkçası oldukça saçma geliyor.

DOJ’dan bir örnek basın bülteni Kapitalist bir sistemde yaşadığımızı hatırladığınızda bu kulağa çok da kötü gelmiyor:

İddianamede, komplonun amacının sanıkların diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki yollarla kendilerini hukuka aykırı bir şekilde zenginleştirmeleri olduğu iddia ediliyor: [sic] aylık abonelik gelirini artırmak ve böylece şirketin değerini artırmak. Done’un 40 milyondan fazla Adderall ve diğer uyarıcı hapın reçetesini ayarladığı ve 100 milyon doların üzerinde gelir elde ettiği iddia ediliyor.

Tutuklama haberleri, ABD yetkililerinin Adderall ve diğer uyarıcılarda yapay bir kıtlık yarattığı bir dönemde geliyor. 2022 yılına kadar uzanıyor, çoğu zaman hastaları reçeteli ilaçlarını internetten almanın alternatif yollarını denemeye zorluyor. DEA, eczanelere kaç tane uyarıcının bırakılabileceğini belirlemek için ilaç şirketleriyle düzenli olarak buluşuyor belirli bir aydaBu da sistemde suiistimal olsa bile meşru reçeteleri olan kişilerin herhangi bir tedarik bulamadıkları zaman acı çekeceklerini büyük ölçüde garanti ediyor.

Soruşturmaya ABD İç Güvenlik Bakanlığı da dahil oldu ve Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına İç Güvenlik Bakanı Alejandro N. Mayorkas da katıldı.

Mayorkas, “Bugün suçlanan kişilerin, karı en üst düzeye çıkarmak için tıbbi bakımın ilk kuralını (zarar vermeme) göz ardı ettikleri iddia ediliyor ve sağlık sistemimizde bu tür sahtekarlığa yer yok” dedi. “Bu kişilere yönelik iddianame açık bir mesaj veriyor: İç Güvenlik Bakanlığı, İç Güvenlik Soruşturmaları personelimiz ve federal hükümetteki ortaklarımız, hastalarına saldıran sağlayıcıları ve reçete yazanları sorumlu tutacak.”

Brody ve He, kontrollü maddelerin dağıtımı ve kontrollü maddelerin dağıtımına yönelik komplo kurmaktan 20 yıl hapisle karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na göre her ikisi de bugün ilk kez mahkemeye çıkacak.genel-7