Expedition 71 Uçuş Mühendisleri (soldan sağa) Jeanette Epps ve Mike Barratt, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Quest hava kilidinin içindeki uzay giysisi uygunluğu kontrolü sırasında, üç NASA astronotunun tümü olan Expedition 71 Uçuş Mühendisi Tracy C. Dyson’a yardım ediyor. Kredi bilgileri: NASA

Expedition 71 mürettebatı Uluslararası Uzay istasyonu yedek bir pompanın kurulumu ve arızalı iletişim donanımının kurtarılması da dahil olmak üzere bilimsel ve bakım görevlerine odaklanan bir uzay yürüyüşüne hazırlanıyor. Ek olarak, Ticari Mürettebat astronotları, Starliner uzay aracında daha fazla sistem kontrolü yapılmasını kolaylaştırmak için kalış sürelerini uzattılar. Bu hazırlıkların yanı sıra mürettebat, istasyonun çeşitli modüllerinde rutin sağlık kontrolleri ve bilimsel deneyler yapmaya devam ediyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS), Expedition 71 mürettebatı bu hafta uzay yürüyüşüne hazırlanırken, iki Ticari Mürettebat astronotu fazladan birkaç gün geçirecek. Ayrıca yörünge sakinleri ileri düzey uzay araştırmalarına devam ederek Pazartesi günü göz ve kulak muayeneleri gerçekleştirdiler.

Sönük Aurora ve Dünya'nın Ufuktaki Atmosferik Parıltılı Taç

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan bu fotoğrafta, Avustralya’nın güneybatısındaki bulutlu Hint Okyanusu’nun 266 mil üzerinde yörüngede dönerken, loş bir kutup ışığı ve atmosferik bir ışıltı, Dünya’nın ufkunu taçlandırıyor. Ön planda, soldan Northrop Grumman’ın Cygnus uzay yük gemisinin bir kısmı, Rassvet modülü ve kendisi de Nauka bilim modülüyle eşleştirilmiş olan Prichal kenetlenme modülüne yanaşmış Soyuz MS-25 mürettebat gemisi görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

Uzay Yürüyüşü Hazırlıkları ve Ekipman Kontrolleri

7 Haziran Cuma günü, Expedition mürettebatı, yörünge karakolundaki idrar işleme tertibatı için Starliner’da taşınan yedek pompanın kurulumunu tamamladı ve donanım düzgün çalışıyor.

NASA Uçuş Mühendisleri Tracy C. Dyson ve Matthew Dominick, yörünge laboratuvarında bilim ve bakım amaçlı planlanan üç uzay yürüyüşünün ilkine hazırlanıyorlar. Astronotların uzay giysilerini sabah 8’de pil gücüne ayarlamaları bekleniyor EDT Perşembe günü resmen planlanan altı buçuk saatlik uzay yürüyüşlerine başlıyorlar. Uzay yürüyüşçüleri, radyo frekansı grubu olarak da bilinen hatalı iletişim donanımını alacak ve istasyon yüzeylerini tarayarak, mikroorganizmalar aşırı mikro yerçekimi ortamında hayatta kalmak için.

Görev yöneticileri yaklaşan uzay yürüyüşünün ayrıntılarını bir basın konferansı sırasında tartışacaklar. Salı günü saat 16.00. Canlı yayın yayınlanacak NASA+NASA Televizyonu, NASA uygulaması, Youtubeve ajansın İnternet sitesi. Nasıl yapılacağını öğrenin NASA TV’yi yayınla Sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli platformlar aracılığıyla.

Tampa, Florida Uluslararası Uzay İstasyonundan

Tampa, Florida ve Tampa Körfezi ile Meksika Körfezi’ndeki çevredeki banliyöler, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan, Sunshine State’in 261 mil yukarısında yörüngede dönerken çekilmiş. Kredi bilgileri: NASA

Günlük Aktiviteler ve Sağlık Takibi

NASA Uçuş Mühendisi Mike Barratt, Pazartesi sabahı Quest hava kilidinde standart uygunluk kontrolü sırasında Dominick’e uzay giysisini denerken yardım etti. Öğleden sonra iki uzay yürüyüşçüsü Barratt ve NASA Uçuş Mühendisi Jeanette Epps’e katıldı ve radyo donanımını geri almak için gerekli Canadarm2 robotik kol prosedürlerini inceledi.

Daha önce Epps, istasyonda maruz kaldığı ses ortamını ölçmek için kendisine bir akustik monitör takmıştı. Daha sonra mikropları test etmek için laboratuvardan su örnekleri topladı ve ardından bilgisayara bağlı bir çift kulaklıktan sesleri dinleyerek bir işitme muayenesi gerçekleştirdi. Dyson, günün sonunda kozmonot Nikolai Chub’a katıldı ve görme keskinliğini test etmek için karakterleri okuyan standart bir göz çizelgesine baktı.

Cygnus Uzay Kargo Gemisi Tek Motorunu Ateşleyerek Uzay İstasyonu Yörüngesini Hızlandırıyor

Northrop Grumman’ın Unity modülüne bağlı Cygnus uzay yük gemisi, Uluslararası Uzay İstasyonunun yörünge yüksekliğini artıran tek motorunu ateşleyerek görüntüleniyor. Bu uzun süreli fotoğraf aynı zamanda Dünya’nın ufku üzerinde süzülen atmosferik bir parıltıyı da gösteriyor. Kredi bilgileri: NASA

Ticari Mürettebat için Genişletilmiş Görev

Her ikisi de kıdemli NASA astronotları olan yeni istasyon ziyaretçileri Butch Wilmore ve Suni Williams, Boeing’in Starliner uzay aracıyla evlerine dönmeden önce 18 Haziran’a kadar Dünya yörüngesinde kalacaklarını Pazar günü öğrendiler. Uzayda geçirilecek ekstra günler, ekiplere Starliner sistemlerini kontrol etmeleri için daha fazla zaman tanıyacak ve Expedition mürettebatının programını daha fazla uzay yürüyüşü hazırlığı için serbest bırakacak.

Wilmore ve Williams Pazartesi günü ateşlerini, tansiyonlarını, nabzlarını ve solunum hızlarını ölçen sağlık kontrolleriyle başladılar. İkili daha sonra Wilmore’un Microgravity Science Torpido Gözü içindeki bilgisayar bakımı üzerinde çalışması ve Williams’ın bir robotu desteklemek için donanım kurması nedeniyle ayrıldı. uzay yangını araştırması.

Rutin Bakım ve Bilimsel Araştırma

Yörünge karakolunda Roskosmos Segmentte Chub, Progress 88 ikmal gemisinin içinde saklanan suyu Zvezda servis modülünün içindeki tanklara aktardı. Uçuş Mühendisi Alexander Grebenkin havalandırma deliklerini ve hava kanallarını temizledikten sonra Zvezda, Nauka ve Poisk modüllerindeki aydınlatma sistemlerini kontrol etti. İstasyon komutanı ve kıdemli kozmonot Oleg Kononenko okudu plazma Columbus laboratuvar modülündeki fizik daha sonra sensörlerle dolu bir başlık taktı ve fütüristik uzay aracını ve robotik pilotluk tekniklerini keşfetti.uzay-2