Apple’dan Craig Federighi başarıyla Cupertino’ya paraşütle atladıktan bir dakika sonra (evet, bağlam için WWDC 2024’ü en başından izlemelisiniz)iOS 18’in “Kontrol Merkezine yeni düzeylerde özelleştirme ve yetenek” getireceğini duyurdu.

Bu nasıl iOS 18 kullanıcılar yaptıkları birçok şeye daha da hızlı erişebilecekler. Yeniden tasarlanan Kontrol Merkezi iOS 18 medya oynatma, akıllı ev cihazları ve daha fazlası için birden fazla kontrol grubunu içerir; yine doğrudan erişilebilir ve özelleştirilebilir.

Bunu, Ana Ekranı ve Kilit Ekranını özelleştirmenin yeni yollarına bir benzetme olarak düşünün. iOS 18.

Yenilenen Kontrol Merkezi, medya oynatma ve Ev kontrolleri için birden fazla yeni kontrol grubuyla birlikte gelir. Bu yeni gruplara ve kontrollere sağ üst kenardan aşağı doğru kaydırılarak erişilebilir. Yeni Kontroller galerisi, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalardan gelen kontroller de dahil olmak üzere Kontrol Merkezine geçişler eklemesine olanak tanır.

Örneğin, iOS 18 Kullanıcılar tek bir yerden, tek bir kaydırma hareketi ile hızlı bir şekilde bir aracın kilidini açabiliyor veya doğrudan sosyal medya için içerik yakalamaya geçebiliyor.

–Apple’ın Haber Odası

Geliştiriciler, 2017’de sunulan yeni Kontrol API’sini kullanarak arabanızı çalıştırmak veya termostatı ayarlamak gibi kendi uygulamalarından Kontrol Merkezi’ne kontroller ekleyebilir. iOS 18.

İçinde iOS 18Kullanıcılar ayrıca el feneri ve kamera düğmelerini diğer kontrollerle değiştirerek Kilit Ekranı kısayollarını da özelleştirebilir. iPhone 15 Pro ve Pro Max’te Eylem düğmesi belirli bir kontrolü tetikleyecek şekilde eşlenebilir.telefon-1