Adobe, güveni yeniden kazanmak amacıyla müşterilerin uygulamalarını kullanırken kabul etmesi gereken şartları elden geçiriyor ve yapay zekayı çalışmaları konusunda eğitmeyeceğini açıklıyor. Değişiklik şu adresten duyuruldu: yeni bir blog yazısıAdobe’nin hizmet koşullarındaki bir güncellemenin çalışmalarının yapay zeka eğitimi için kullanılmasına izin vereceğinden korkan kullanıcıların bir haftalık tepkisinden sonra geldi.

Adobe’nin dijital medya başkanı David Wadhwani’ye göre, yeni hizmet şartlarının 18 Haziran’da yayınlanması bekleniyor ve Adobe’nin müşterilerinin çalışmaları konusunda ne yapmasına izin verildiğini daha iyi açıklamayı amaçlıyor.

Wadhwani, “Müşterilerimizin içeriği konusunda hiçbir zaman üretken yapay zekayı eğitmedik, hiçbir zaman bir müşterinin çalışmasının sahipliğini almadık ve yasal olarak gerekli olanın ötesinde müşteri içeriğine erişime asla izin vermedik” dedi. Sınır.

Adobe, yapay zekayı ele alan hizmet şartları güncellemesinde müşterilerinin dil konusunda uyarılmasının ardından geçen hafta yaratıcıların geniş çaplı incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Müşteriler, Adobe’nin belirsiz dilini, şirketin Adobe’nin üretken yapay zeka modellerini eğitmek için müşterilerin çalışmalarına serbestçe erişmesine ve bunları kullanmasına izin verdiği anlamına gelecek şekilde yorumladı. Durum böyle değildi ve Adobe’nin eğitimle ilgili politikaları değişmiyordu – ancak Adobe’nin baş ürün sorumlusu, Scott Belsky kabul etti ifadenin “belirsiz” olduğunu ve “güven ve şeffaflığın bu günlerde bundan daha önemli olamayacağını” söyledi.

“Geriye dönüp baktığımızda, hizmet şartlarını daha erken modernize edip netleştirmemiz gerekirdi”

Wadhwani, Adobe’nin Hizmet Şartları’nda kullanılan dilin hiçbir zaman müşterilerin çalışmaları konusunda yapay zeka eğitimine izin verme niyetinde olmadığını söylüyor. Wadhwani, “Geçmişe baktığımızda, hizmet şartlarını daha erken modernize edip netleştirmemiz gerekirdi” diyor. “Ve aslında yaptığımız işe uyacak şekilde şartları daha proaktif bir şekilde daraltmalıydık ve yasal gerekliliklerimizin ne olduğunu daha iyi açıklamalıydık.”

Yaratıcı topluluğun bir kısmı, Adobe’nin endüstri tekeli olduğu iddiası nedeniyle uzun süredir Adobe’yle kavgalı. aboneliğe dayalı fiyatlandırma modellerive üretken yapay zekanın kullanımı. Şirket, üretken yapay zekayla ilgili bazı etik kaygılardan kaçınmak için kendi Firefly yapay zeka modelini Adobe Stock görüntüleri, açık lisanslı içerik ve kamuya açık içerik üzerinde eğitti, ancak birçok sanatçılar, Adobe’nin stok platformunda çalışmalarına referans veren görseller buldu; bu da mevcut korumalara güvenmeyi zorlaştırıyor.

Wadhwani, Adobe hisse senedi ve Firefly eğitim verilerini çevreleyen içerik denetimiyle ilgili olarak “Süreç konusunda kendimizi çok ama çok iyi hissediyoruz” dedi ancak bunun “asla mükemmel olmayacağını” da kabul etti. Wadhwani, Adobe’nin, politikalarını ihlal eden içeriği Firefly’ın eğitim verilerinden kaldırabileceğini ve müşterilerin, şirketin hizmetini geliştirmek için tasarlanmış otomatik sistemlerden vazgeçebileceklerini söylüyor.

Adobe, blog yazısında “güvenin kazanılması gerektiğini” kabul ettiğini ve yeni değişiklikleri tartışmak için geri bildirim aldığını söyledi. Daha fazla şeffaflık hoş bir değişiklik, ancak küçümsenen yaratıcıları bunun herhangi bir kötü niyet taşımadığına ikna etmek muhtemelen biraz zaman alacak. “Önümüzdeki dönemde yaratıcılar için güvenilir bir ortak olmaya kararlıyız. Bunun için yorulmadan çalışacağız” dedi.genel-2