Meta, Amazon ya da Google… Nvidia son yıllarda bu üç devin piyasa değerini aştı ve Apple’a yaklaşıyor. Bu dinamizmden büyük bir kazananı uzak tutmamız gerekiyorsa bu kişi şirketin kurucu ortağı ve yöneticisi Jensen Huang’dır. Geçen perşembe günü bir günde kişisel serveti 7 milyar dolar arttı. O zamandan beri daha da artan bir miktar.

Fransa’daki Elon Musk ya da Bernard Arnault gibi, altmış yaşındaki adamın serveti de doğrudan şirketinin değerlemesiyle bağlantılı. Geçen haftaki sıçrama son derece olumlu üç aylık sonuçların yayınlanmasıyla bağlantılıydı. Jensen Huang, Nvidia’nın 86,76 milyon hissesine veya mevcut hisselerin yaklaşık %3,5’ine sahip. Yapay zeka sayesinde hisselerinin değeri beş yılda 28 kat artarak 3 milyar dolardan 90 milyar dolara çıktı. CNBC.

Nvidia, 1993 yılında Silikon Vadisi’nde genç mühendisler Chris Malachowsky, Curtis Priem ve Jensen Huang’ın zihninde doğdu. Start-up, 3D video oyunları için o zamanlar pek popüler olmayan grafik işlem birimlerinin (GPU’lar) geliştirilmesiyle uğraşıyordu.

Bazı zorluklardan sonra Nvidia, video oyuncuları için vazgeçilmez bir marka haline geldi. Genel pazarın %80’ini oluşturan yapay zeka çiplerindeki hakimiyeti 2000’li ve 2010’lu yıllarda oluştu. Nvidia, 2007 yılında GPU’larının çeşitli hesaplamaları paralel olarak gerçekleştirmesine olanak tanıyan teknolojisini geliştirdi. Günümüzde yapay zekanın eğitimi ve işletimi için önemli bir unsur.

Jensen Huang’ın liderliğindeki şirket, 2010’ların başlarında kendini tamamen yeni gelişen derin öğrenme teknolojisine adadı. Bu kumar, 2022 sonlarında OpenAI’nin ChatGPT’sinin başarısıyla meyvesini verdi. Yapay zeka yarışı, Nvidia’nın satışlarını artırdı. Grubun değeri 2023’te üç katına çıktı, 2022’de ise ikiye katlandı. Bu başarı, şu anda gezegendeki en zengin 20 kişi arasında yer alan Jensen Huang’ın servetini artırdı.genel-16