Cambridge merkezli biyoteknoloji girişimi Fuse Diagnostics, endüstriyel ürünleri patojenlere karşı test eden yeni platformlarını geliştirmek için 1,6 milyon £ topladı.

Şirketin şu anda üzerinde çalıştığı iki teşhis test platformu var. Endüstriyel, biyoproses, gıda ve su testi endüstrilerini hedefleyen Flip ve daha gelişmiş endüstriyel testler için Apex.

Şirket, ürünlerinin aynı zamanda klinik teşhis ve veterinerlik endüstrilerinde de uygulamalarının olduğunu söyledi.

Fuse Diagnostics genel müdürü Harry Lamble, girişimin “tescilli ultra hızlı amplifikasyon kimyaları” nedeniyle firmanın platformlarının “10 dakikadan kısa sürede” sonuç üretebileceğini iddia etti.

Lamble, “Herkesin kullanabileceği küçük, düşük maliyetli, tek kullanımlık testlere altın standart laboratuvar performansını getiriyoruz” dedi.

“Basit ürün formatı, kullanıcıların talep üzerine herhangi bir yerde test yapmasına olanak tanıyor; tek yapmaları gereken numuneyi uygulamak ve net görsel sonucu beklemek.”

Tohum yatırım turu, melek yatırımcılardan oluşan bir sendika ve devlet kurumu Innovate UK’den geldi.

Lamble, kardeşi Ralph ile birlikte Fuse Diagnostics’i kurdu. İkili daha önce Sense Biodetection’ı kurmuştu. ilklerden biri Kovid-19 salgını sırasında aletsiz hızlı moleküler tanı testleri.

Kardeşler, Sense Biodetection’ın 2023’ün başlarında ABD’li Sherlock Biosciences firması tarafından satın alınmasının ardından Fuse Diagnostics’i kurdu.genel-11