Apple, Apple Tasarım Ödülleri finalistlerinin listesiyle, yapay zeka sohbet robotları sunanlar da dahil olmak üzere daha büyük teknoloji firmaları üzerindeki bağımsız uygulamaları ve startupları kutluyor.

App Store modelinin yasa koyucular ve düzenleyiciler tarafından sorgulandığı bir dönemde, Apple’ın kendi platformunda bulunan en iyi ve teknik açıdan en yenilikçi yazılım olarak değerlendirdiği yıllık liste, dikkatleri küçük adama çeviriyor. Örneğin Apple’ın finalist listesinde ChatGPT bulunmuyor. Bunun yerine Apple, küçük ve orta ölçekli uygulama yapımcılarını tercih ediyor Yardımcı Pilot Parası, SmartGymyemek tarifi uygulaması kızarmış ekmekyaratıcı uygulama Hayaller Yarat, Daha Nazik Çizgi ve diğerlerinin yanı sıra yaratıcılık uygulaması Rooms ve yeniden tasarlanan web tarayıcısı gibi girişim destekli girişimlerden gelenler Ark Arama.

İkincisi, yapay zekayı sizi tarayan bir aracıyla ve telefonu kulağınıza götürüp “Call Arc”a yaklaştırarak soru sormanıza olanak tanıyan yeni bir özellik ile birleştirdi, ancak bu, listedeki teknolojiye referans veren bir açıklamaya sahip tek uygulamadır. Geçtiğimiz yıl App Store’u ve genel olarak teknoloji endüstrisini fırtınaya soktu.

ChatGPT geçen yıl indirmeleri kaydetmek için piyasaya sürülmesine rağmen hem Apple hem de Google, onu “yılın uygulaması” olarak adlandırmaktan kaçındı. ADA’lar, Apple’a yeniliğe onay vermesi için bir fırsat daha verebilirdi, ancak bu yine gözden kaçırılıyor.

Aksine, Apple’ın finalist listesi aşağıdaki gibi bağımsız oyunlara benziyor: Rytmos Kopenhag merkezli Disket Kulübü; üçlü eşleştirme bilmecesi sonlu Apple Arcade’de; Enkaz Paris merkezli bağımsız oyun stüdyosundan Piksel Avı; Ayı Almanların kendi deyimiyle “tuhaf yaratıcılar topluluğu”ndan Mucks Oyunları; ve diğerleri.

Apple’ın bu yıl öne çıkarmayı seçtiği oyun dışı uygulamalar da genellikle bağımsız çalışmalardır. Meditasyon yapınHindistan merkezli bağımsız geliştirici RhythmicWorks Software’in meditasyon zamanlayıcısı; güneş takip uygulaması güneşliİtalya merkezli bağımsız geliştirici Nicholas Mariniello liderliğindeki küçük bir ekipten; çizim uygulaması Düello Çekilişi bağımsız kıyafetten Aptal Küçük Uygulamalar ABD’de; günlük kaydı uygulaması Minnettarlık taşır Avustralyalı geliştirici Isuru Wanasinghe tarafından; ve Things Inc.’in Odalar, eski Google çalışanları tarafından tasarlanan ve a16z tarafından desteklenen, 8 bit tarzda yaratıcı alanlar tasarlamaya yönelik yaratıcı bir uygulama. (Apple, Rooms’u iki kez kutsadı ve aslında onu iki kategoriye aday gösterdi.)

Bu, listede Güney Koreli Neowiz gibi daha büyük geliştiricilerin bulunmadığı anlamına gelmiyor. P’nin yalanları başlık, 505 Oyun’ Death Stranding Yönetmenin Kurgusu; Honkai: Yıldız Raylı Genshin Impact’in yaratıcısı HoYoverse’dan; ve Activision’ın Call of Duty: Warzone Mobil, Örneğin. Ancak bu durumlarda Apple, seçimlerini kısmen MetalFX gibi Apple teknolojilerini kullanmaları veya M1 ve daha yüksek yongaları için yapılan optimizasyonlar (…veya belki de uygulama içi satın alımları kullanmaları!) nedeniyle yapıyor.

Bu yıl onay alan diğer başlıklar arasında şunlar yer alıyor: Araba ne?, New York Oyunları, Hello Kitty Adası Macerası, Şehir Manzaraları: Sim Builder, Nasıl hissederiz, Önümüzde: Duygular Koçu, Ayı, Oyunda Kayboldum, Dalgaboyu, Küçük Kabuslarve Vision Pro için oluşturulmuş küçük bir avuç uygulama ve oyun Siyah kutu, Loona, Sentetik Sürücülerartı DJ, NBA Ve Gökyüzü Rehberi. Bunlardan birçoğunun başlangıçta iOS için oluşturulduğu ve daha sonra Vision Pro’ya getirildiği dikkat çekicidir.

“Kapsayıcılık” bölümü, Dijital Piyasalar Yasası aracılığıyla düzenlemelerin yapıldığı AB’deki üyeler de dahil olmak üzere Apple’ın küresel uygulama topluluğunu da güçlendiriyor. Bu bölümde, Apple adaylıkları az gören kullanıcılara yönelik bir uygulamayı içeriyor tamam (Belçika), çeşitlilik odaklı Komple Anatomi 2024 (İrlanda), nörodivergent kullanıcılara yönelik bir uygulama, Timo (Danimarka), artı oyunlar Paketi açma Digital Store tarafından satılıyor Mütevazı PaketDörtlü çizgi Ukraynalı Kovalov Ivan’dan ve Crayola Maceraları.

genel-24