Google Mesajlar’ı kullanan Android kullanıcıları, iPhone kullanıcılarından noktalı ve eksik pikselli, bozuk hareketsiz görüntülere dönüşen GIF’ler alırken garip bir şeyler oluyor. GIF’ler, Android kullanıcılarına bir iPhone’dan gönderildiğinden, iOS, Google Mesajlar ile birlikte kullanılan Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) platformunu desteklemediğinden SMS veya MMS yoluyla gönderilir. Bu yılın ilerleyen zamanlarında iOS, RCS desteğini ekleyecek.

Android kullanıcıları Reddit (aracılığıyla 9to5Google), Pixel ve Galaxy telefonlarında görülen bozuk GIF’ler nedeniyle bu sorundan şikayetçi oldular. Bir Pixel 7 Pro sahibi, Google Mesajlar’daki “Fotoğrafları daha hızlı gönder” ayarını devre dışı bıraktı ve sorun ortadan kalktı. Başka bir Android kullanıcısı, bir iPhone kullanıcısından aldığı GIF’lerin bozuk çıkması ve “Fotoğrafları daha hızlı gönder” ayarını zaten devre dışı bırakması nedeniyle bunun yasal bir düzeltme olamayacağını söyledi.

Google Destek tarafından önerilen bir başka olası düzeltme, fabrika ayarlarına sıfırlamayı gerektiriyor; bu, bir akıllı telefon sahibine, en azından verilerini yedeklememiş birine söyleyebileceğiniz en korkutucu iki kelimedir. “Fotoğrafları daha hızlı gönder” seçeneğini içeren diğer öneriyi denemek isterseniz Google Mesajlar uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun. Açılan menüden Mesaj ayarlarına dokunun ve Fotoğrafları daha hızlı gönder seçeneğini kapatın.

Bunun, bir iPhone kullanıcısı tarafından bir Android telefona gönderilen her GIF’te gerçekleşmediğini unutmayın. iPhone 15 Pro Max’ten Pixel 8’e ve Galaxy S24 Ultra’ya gönderdiğim GIF’ler mükemmel durumda teslim edildi. Birkaç Reddit kullanıcısı, çarpık görsellerin daha iyi göründüğünü düşündü; biri “Bu gerçekten çok hoş görünüyor” derken diğeri “Aslında harika görünüyor tbh.” yorumunu yaptı.
Bir Pixel kullanıcısı, son birkaç haftadır iki farklı Pixel telefonu üzerinden iPhone kullanıcılarından bozuk GIF’ler aldığını söyledi. Söylediğimiz gibi RCS’nin iOS desteği bu yılın sonlarında, muhtemelen iOS 18’in piyasaya sürülmesiyle birlikte gelecek. iOS 18 Beta önümüzdeki ay WWDC’de yayınlanacak, platform desteğini içerebilir. RCS desteği ve Apple’ın yapay zeka girişimi sayesinde rekor sayıda iPhone kullanıcısının gruba katıldığını gördük. iOS 18 beta programı haziran ayında başlayacak.telefon-1