Film afişi tasarımı alanındaki sanatsal başarıları kutlayan Prix Luciole Ödülleri’nin açılış töreni, Cuma günü Cannes’daki Le Gray d’Albion otelinde gerçekleşti.

Çin’in önde gelen sinema bileti platformu Taopiaopiao ve Paris merkezli Alliance Cinéaste Chine-Europe’un ortak sponsorluğunda düzenlenen Prix Luciole, filmlerin tanıtımında grafik tasarımın önemi konusunda farkındalık yaratmayı ve olağanüstü tasarım sergileyen çalışmaları onurlandırmayı amaçlıyor. Film afişlerinde kavramlar, güçlü duygusal yankı ve görsel etki.

1.000 euro değerindeki en iyi poster Prix Luciole ödülü, Belçikalı yönetmen Leonardo Van Dijl’in oldu. Julie Sessiz Kalıyor. Jüri, Max Pinckers tarafından fotoğraflanan ve Sophie Keij tarafından tasarlanan posterin modern yaklaşımının yanı sıra tipografi ve fotoğraf arasındaki mükemmel dengeyi, boş alanların akıllıca kullanımını ve karakterin psikolojisini derinlemesine inceleyen güçlü fotoğraf seçimini övdü.

Açılış Prix Luciole’un jürisi, deneyimli film eleştirmeni Sheri Linden’den oluşuyordu. Hollywood Muhabiri; Hartland Villa görsel tasarım stüdyosunun yaratıcı yönetmenleri ve kurucuları Lionel Avignon ve Stefan de Vivies; ve Cannes festivalinin Eleştirmenler Haftası bölümünün uzman danışmanı Thomas Pibarot.

Yönetmen Constance Tsang’ın filminde rol alan aktör ve senarist Wu Ke-Xi Mavi Güneş Sarayı (Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası bölümünde aday gösterildi ve Le Prix French Touch du Jüri ödülünü kazandı) birincilik ödülünü takdim etti ve şunları kaydetti: “Posterden belli bir duygu alırsak, nasıl bir deneyim yaşayacağımızı tahmin edebiliriz. Karanlık sinema salonumuz var ve bu çok önemli.”

‘Bir Ateş Ülkesi’ posteri

Mona Dönüştür

Jüri Ödülü Peter Ho-Sun Chan’ın suç dramasının posterine verildi Onun Adı YokHuanghai Studio tarafından yaratılmıştır. Bu poster, ilgi çekici gizem ve gerilim havası ve aniden kesintiye uğramış bir sahne hissini yakalayan el yapımı illüstrasyon kalitesiyle tanındı.

Özel Mansiyon ödülüne layık görüldü Bir Ateş DiyarıFilmin yönetmeni Mona Convert tarafından tasarlandı. Ödül töreninde jüri üyesi Pibarot, posterin sanatsal kolaj çalışmasıyla öne çıktığını söyledi ve posterin “ham ruhunu” ve “izleyiciyi büyüleyen, onu sıklıkla dolu bir dünyada öne çıkan benzersiz bir grafik sanat eseri haline getiren minimalist ama gizemli görüntüleri” övdü. klişelerle.”

Prix ​​Luciole ayrıca Taopiaopiao izleyicilerinden gelen oylara göre bir izleyici ödülü de sundu. Kazanan poster Siyah köpekHu Guan’ın Cannes’ın Belirli Bir Bakış kenar çubuğunda birincilik ödülünü alan draması, geçmiş yılın poster sanatını anımsatan geleneksel anlatım ruhuyla takdir edildi.

Posteri beğenin Onun Adı YokGeçmiş tasarımlarında Hirokazu Koreeda’nın posterleri de bulunan Çinli tasarım stüdyosu Huanghai tarafından tasarlandı. Hırsızlar ve Hayao Miyazaki’nin Komşum Totoro.sinema-2