Nvidia gerçekten de PC’ler için kendi tek çipli sistemini piyasaya sürecek gibi görünüyor. Görünüşe göre sadece en yeni Copilot+ PC için.Nvidia ve Dell’in başkanlarıyla yaptığı röportajda ikincinin başkanı gelecek yıla kadar beklemeye değer olduğunu söyledi. Bu, bir gazetecinin şirketlerin yeni segmente yönelik planlarıyla ilgili sorusuna yanıttı. Ayrıca, daha önce Nvidia ile MediaTek arasında PC’ler için bir SoC oluşturmak üzere olası bir işbirliğine dair söylentiler vardı.

Nvidia’nın duyurusundan önce Blackwell’in bazı özelliklerini ortaya koyan XpeaGPU içeriden biri, bu tek çipli sistemin TSMC tesislerinde 3 nm işlem teknolojisi kullanılarak üretileceğini ve konfigürasyonun Cortex-X5 çekirdekli bir işlemci kümesini içereceğini söylüyor. , bir Blackwell nesil GPU ve LPDDR6 belleği için bir denetleyici. Aynı zamanda bunun Nvidia ve MediaTek’in ortak buluşu mu olacağı, yoksa eskisinin bu işi kendi başına mı halledeceği henüz belli değil.

Böyle bir SoC’nin ne tür bir performans sağlayacağı hala herkesin tahminidir. GPU konusunda endişelenmeye değmez ancak geleneksel Cortex-X5 çekirdekli işlemci kısmının Qualcomm’un Oryon CPU’su ile rekabet edip edemeyeceği belirsiz. En azından oldukça fazla sayıda Cortex-X5 çekirdeği olabilir ve böyle bir platformun güç limiti, akıllı telefon çözümlerinden çok daha yüksek olacaktır. Örneğin, en yüksek frekanslara sahip olmayan dört Cortex-X4 çekirdeği ve bir akıllı telefon TDP’si ile çok iş parçacıklı Geekbench 6 modunda yaklaşık 7500 puan alan Dimensity 9300’e bakabilirsiniz. Bu, Snapdragon X Elite ile karşılaştırıldığında küçüktür, ancak parametreler karşılaştırılamaz.genel-22