Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici veya Hi-C, 17 Nisan’da Fairbanks, Alaska’daki Poker Flat Araştırma Alanında Black Brant IX sondaj roketiyle fırlatılacak. Kredi bilgileri: NASA / Lee Wingfield

NASAYenilikçi teknoloji ve güneş patlaması davranışını tahmin etmek için yeni bir algoritma kullanan Hi-C Flare misyonu, ayrıntılı güneş görüntüleri yakalamak için başarıyla bir roket fırlattı. Bu görev, birden fazla araç ve çeşitli araştırma kurumları arasındaki işbirliğini içeren, güneş olgusunun incelenmesinde önemli bir ilerlemeye işaret etmektedir.

Aylarca süren hazırlıklardan ve son uçuşundan bu yana geçen yıllardan sonra, yükseltilmiş Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici Flare görevi – kısaca Hi-C Flare – daha önce hiç görülmemiş bir güneş patlaması görüntüsü için gökyüzüne çıktı.

NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde inşa edilen düşük gürültülü kameralar, 17 Nisan’da Poker Flat Research Range’den fırlatılan Black Brant IX sondaj roketindeki son teknoloji ürünü enstrümanların bir parçası. Alaska. Araştırmacılar, yeni teknolojiyi kullanarak güneş patlamalarıyla ilgili aşırı enerjileri incelemeyi umuyorlardı. Hi-C Flare deney misyonu Marshall tarafından yönetildi.

Lansman ve Teknoloji Testi

Marshall’ın Hi-C Flare baş araştırmacısı Sabrina Savage, “Bu öncü bir kampanya” dedi. “Parlama gözlemleri için optimize edilmiş yeni teknolojileri test etmek amacıyla Güneş’i gözlemlemek için sondaj roketleri fırlatmak şu ana kadar bir seçenek bile değildi.”

Bu, Hi-C cihazının uçmaya yönelik üçüncü versiyonuydu ancak COOL-AID (Coronal OverLapagram – Yardımcı Görüntüleme Teşhisi), CAPRI-SUN (yüksek CAdence düşük enerjili Geçiş Bandı x) dahil olmak üzere sürüş araçlarıyla ilk uçuşuydu. -Entegre tam GÜNEŞ görüş alanına sahip ışın dedektörü) ve SSAXI (Swift Solar Activity X-ray Imager). White Sands, New Mexico’da bir ay süren yük entegrasyonu ve testlerinin ardından araştırmacılar, Alaska’daki Poker Flat Araştırma Alanında nihai fırlatma alanı entegrasyonunu tamamladılar.

Kampanya Zorluklarını ve Başarısını Başlatın

İki haftalık fırlatma kampanyası penceresinin her sabahı ekip, deneyi fırlatmaya hazırlamak için yaklaşık beş saat harcadı, ardından roketten daha uzun süreye sahip C5 sınıfı veya daha yüksek bir patlama için güneş verilerini dört saate kadar izledi. uçuş. Lansman nihayet kampanya penceresinin sondan bir önceki gününde gerçekleşti.

Savage, “Güneş, çok sayıda aktif bölgeye rağmen kampanya boyunca alışılmadık derecede sessizdi” dedi. “Her iki takım da fırlatmayacağımız için gergindi ama sonunda pencere kapanmadan hemen önce uzun süreli güzel bir M sınıfı işaret fişeği elde ettik.”

Roket Uçuşu ve Veri Toplama

Hi-C Flare görevi, Minnesota Üniversitesi tarafından yönetilen FOXSI-4 (Odaklama Optik X-ışını Güneş Görüntüleyici) görevinden sadece bir dakika sonra, AKDT saatiyle 14:14’te başlatıldı. Havaya girdikten sonra Hi-C Flare roketindeki sensörler kameraları Güneş’e doğrulttu ve enstrümantasyonu stabilize etti. Ardından, kapı kapanmadan ve roket Dünya’ya geri düşmeden önce kameraların yaklaşık beş dakikalık veri toplamasına olanak sağlamak için kepenk kapısı açıldı.

Roket Alaska tundrasına indi ve ekibin onu alması ve toplanan verileri işlemeye başlaması için koşullar yeterince güvenli olana kadar orada kaldı.

Savage, “Tundraya fırlatma yapmak için, cihazın bize geri dönmesi ve ardından açılacak kadar kuruması için birkaç gün beklememiz gerekiyor” dedi. “Endişeli birkaç gündü, ancak veriler güzel ve beklemeye değerdi.”

İnovasyon ve Veri İşlemeİnovasyon ve Veri İşleme

Araştırmacılar sadece yeni teknolojiyi test etmiyorlardı. Ayrıca güneş patlamasının davranışını tahmin etmek için yeni bir algoritma kullandılar ve bu da roketi ideal zamanda fırlatmalarına olanak sağladı.

Marshall’da Hi-C 3 ve COOL-AID teknik ve kamera sorumlusu Genevieve Vigil, “Bir parlamayı çalışırken yakalamak gerçekten zordur, çünkü onları tahmin edemezsiniz” dedi. “Bir güneş patlamasının başlamasını beklemek zorundaydık, sonra da gerçekleşirken fırlatmak zorundaydık. Daha önce kimse bunu yapmaya çalışmadı.”

Neyse ki yöntemleri başarılı oldu.

Savage, “Dört cihazın tümünden gelen verileri hâlâ işliyoruz ancak Hi-C 3 ve COOL-AID’den gelen veriler zaten harika görünüyor” dedi.

Marshall’da Hi-C Flare proje bilimcisi Amy Winebarger, “COOL-AID verileri, sıcak spektral çizgide bildiğimiz ilk spektral saf görüntüdür” dedi.

Hi-C deneyi, Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından Cambridge, Massachusetts’teki Smithsonian Astrofizik Gözlemevi ve Bozeman, Montana’daki Montana Eyalet Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülüyor. Fırlatma desteği, NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen, ajansın Wallops Adası, Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisindeki NASA’nın Sondaj Roket Programı tarafından Alaska’daki Poker Flat Araştırma Alanında sağlanmaktadır. NASA’nın Heliofizik Bölümü, ajansın sondaj roketi programını yönetiyor.uzay-2