Hollow Knight ve Ori gibi en iyi Metroidvania oyunlarının birçoğu unutulmaz dövüşlere sahip olsa da türün belirleyici özelliği, keşif ve yükseltmelerin dikkatli bir şekilde iç içe geçmesidir. Animal Well gibi son başarıların ardından geliyor EksografBüyük ölçüde gerçek dünya bilimine dayanan yeni bir bilmece ve platform oyunu. PCGamesN olarak fizikçi ve yazar Raphaël Granier de Cassagnac ve stüdyosu SciFunGames ile yakında çıkacak oyunun ilham kaynakları hakkında konuştuk.

Exographer, Natitans adlı bir ırkın yaşadığı yabancı bir dünyadaki kurtarma görevini konu alan muhteşem yeni bir Metroidvania oyunudur. Keşfettikçe, her biri gerçek dünya fiziğine dayanan güçlü yükseltmeleri keşfedecek ve gerçek hayattaki tarihsel bilim adamlarına dayanan karakterlerle tanışacaksınız. Örneğin Natitan radyasyon uzmanı Rucie, öncü fizikçi Marie Curie’den ilham alıyor. Bir e-posta röportajında, Brookhaven ve CERN araştırma laboratuvarlarındaki çalışmalarıyla tanınan nükleer ve parçacık fizikçisi stüdyo kurucusu de Cassagnac’a, bu ilhamların keşfedeceğiniz güçlere ve bunların kullanılma yollarına nasıl uzandığını soruyorum.

De Cassagnac bana “Exographer’da deneysel olarak kanıtlanmayan hiçbir fiziksel kavram yok” diyor. Kanıtlanmış fizik adına, sicim teorisi ve ekstra boyutlar gibi teorik kavramlardan kaçınılmıştır. Örneğin yapışkan Gluon Botları, maddenin protonları ve nötronları içindeki kuarkları birbirine bağlayan parçacıklar için adlandırılmıştır. Buna rağmen ekip, Exographer’ın bir ‘eğitici oyun’ olarak karşımıza çıkmasını istemiyor; bu, her şeyden önce çok eğlenceli bir bilmece ve platform oyunu. De Cassagnac, sanat yönetmenliği için ilham kaynağı olarak Owlboy ve Celeste’yi gösteriyor ancak ekibin Exographer’ın prodüksiyonu sırasında Hollow Knight ve Ori gibi isimleri de oynadığını belirtiyor.

Oynamak için bu kavramları anlamanıza gerek olmasa da, güçler parçacıklar arasındaki çeşitli temel etkileşimleri taklit eder. Buna bir başka örnek ise Foton Küresi yeteneğidir: Fotonların ruhuna uygun olarak, bu araç parçacıkları çekmenize veya itmenize, kendinizi belirli yüzeylere çekmenize veya onları kendinizden uzağa itmenize olanak tanır. “Güçlerin birleşimi zengin ama bu fizikten çok oynanıştan geliyor.”

Exographer’ın bir diğer temel işlevi de, çeşitli bulmacaları çözmeye yardımcı olacak görünmez parçacıkları ve ipuçlarını ortaya çıkarmanızı sağlayan fotoğraf çekme özelliğidir. Bununla birlikte, fotoğraf çekimleriniz aracılığıyla kilidini açacağınız bilgiler de var. Yakın zamanda çıkan Prince of Persia: The Lost Crown’un bir adım ötesine geçerek, fotoğraflarınızı daha sonraki bir tarihte hızla seyahat edebileceğiniz kontrol noktaları olarak bile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda faydalı bir manuel kontrol noktası da sunuyor: “’Snap’ dediğimiz son fotoğrafınız, benzersiz güvenli noktanızdır ve onu yüklerken ilerlemenizi kaybedersiniz. Yalnızca bir snap slotunuz var ama ateş edebilirsiniz [another] ne zaman istersen.”

Keşfedilecek altı biyom varken, ek yerler ve yollar keşfetmek için yeni yeteneklerin kilidini açarken eski bölgeleri yeniden ziyaret etmek isteyeceksiniz. Ayrıca gri maddenizi de biraz kullanmanız gerekecek; de Cassagnac’ın açıkladığı gibi, “Gerçekten daha çok mantıkla ilgili olan bir analiz/bulmaca unsuru var. Oyuncuların, bazen ayrıntılı bir parçacık reaksiyonunda temel parçacık etkileşimlerini uygun noktalarla ilişkilendirmeleri gerekir.” Bu daha çok mantık odaklı bulmacaların “oyunun %20-25’i” olduğunu tahmin ediyor, geri kalanı ise “saf Metroidvania sekanslarına” odaklanıyor.

Exographer - Kahraman INI, bir binanın içinden geçen mavi bir ışık huzmesinin üzerinde duruyor.

Neyse ki, savaşta test edilmeyeceksiniz; yine de bazı potansiyel tehlikeler mevcut. De Cassagnac, “Analiz aşaması bazı oyunculara baş ağrısı verebileceğinden, diğer unsurlar konusunda oldukça iyiyiz” diye belirtiyor. “Kavga yok ama bu ölemeyeceğiniz anlamına gelmiyor; düşmanlarınız ilerlemenizi engelleyen dört saçma malzemedir. Çekilebilirsin [by] ya biri tarafından ezileceksin.” Ayrıca ara sıra zamanlanmış bulmacalar da var, ancak genel hava “kendi hızınızda keyfini çıkarabileceğiniz oldukça sessiz bir oyun.”

Odak noktası bilim kurgudan ziyade gerçek dünya fiziği olsa da de Cassagnac şöyle diyor: “Çok fazla fantezi var. Antipartiküller veya Feynman diyagramları gibi oldukça ciddi fiziksel kavramların tümü, harikalar ve harikalarla dolu bir dünya inşa etmek için kullanılıyor.” Bu biraz baltaları ve okları bir oyuna sokmaya benziyor ama Vikingler ve Saksonlar yerine elfler ve troller var” diye bitiriyor gülerek.

Exographer’ın eğitici bir oyundan ziyade eğlenceli bir bulmaca platform oyunu olarak sunulmasına rağmen, SciFunGames’in oyuncuların burada sunulanları gördükten sonra gerçek dünya fiziğine ilgi duymalarını umut edip etmediğini soruyorum. “Aslında hedefimiz bu! İnsanın eğlenirken de öğrenebileceğine kuvvetle inanıyoruz,” diye yanıtlıyor de Cassagnac. “’Herkes için bilim, her şeyden önce eğlence’ stüdyomuzun sloganıdır. Oyunumuzun arkasındaki bilimle önceden ilgisi olmayan bir kitleye ulaşmak istiyoruz.”

Exographer kodeksi - Antimadde üzerinde çalışan uzaylı bir yaratık olan 'Dirca, becerikli kadın' için bir giriş.

“Bu yüzden bilimi öncelikle harika ama aynı zamanda evcilleştirilebilir hale getiriyoruz” diye devam ediyor. “Amaç öncelikle küçük bilgi parçalarıyla merak uyandırmaktır: bazı kelimeler, güzel resimler, anahtar kavramlar. Buradan itibaren oyuncuların bir kısmı oyunun ötesine geçip ek ve dış bilgilere ulaşırsa hedefe ulaşılmış olur!” Matematik ve fizik okumaya hevesli bir şekilde büyüyen biri olarak, Exographer’ın sunduğu şeylere zaten bir miktar yatkınlığım olduğunu kabul etmeliyim, ancak kesinlikle daha fazlasını görmek için sabırsızlanıyorum.

Exographer, bilimsel geçmişi ve altı biyomu boyunca tahmini 15 saatlik macerasının yanı sıra, Stray ve Cave Story bestecisi Yann Van Der Cruyssen’in muhteşem film müziğini de içeriyor. Henüz sabit bir çıkış tarihi yok, ancak dilek listesine ekle Geliştirme süreciyle ilgili güncel bilgilere sahip olmak için Steam’de.

Mantıksal düşüncenizi PC’deki en iyi bulmaca oyunlarından birkaçıyla da test etmek isteyebilirsiniz. Veya biraz farklı bir şey deneme havasındaysanız 2024’ün en iyi bağımsız oyunları arasında çok sayıda harika seçenek bulacaksınız.

Bizi ayrıca takip edebilirsiniz Google Haberleri günlük PC oyunları haberleri, incelemeleri ve kılavuzları için veya bizim PCGN fırsat takipçisi kendinize bazı pazarlıklar yapmak için.oyun-2