Yaklaşık bir buçuk hafta önce size gösterdiğimiz son Apple yol haritası bunu oldukça net bir şekilde ortaya koydu. Yedinci nesil model olan bir sonraki iPad mini, hepimizin düşündüğü gibi bu yılın sonlarında, hatta gelecek yıl gelmeyecek. Yol haritası, 8,4 inçlik iPad mini’nin 2026’da çıkacağını ve OLED ekrana sahip olacağını olabildiğince açık bir şekilde söylüyordu. Bu yüzden Kore’den bir rapor gördüğümüzde çok da şaşırmamalıyız. Naver (aracılığıyla Wccftech), Samsung’un yedinci nesil iPad mini için kullanılacak 8 inç aralığında bir OLED paneli geliştirmeye başladığını söylüyor.

Hatta raporda “sektörün içinden” birinin şu sözleri de yer alıyordu: “Samsung Display’in Apple’ın isteği üzerine geçen ay OLED iPad mini için örnekler geliştirmeye başladığını anlıyorum. Bu yılın ilk yarısında ilk örnekleri geliştirdikten sonra, yıl içinde seri üretime yönelik geliştirme aşamasına geçilebilecek.” Bir sonraki iPhone mini modeli için OLED paneli kullanmak umut verici görünse de ekran muhtemelen Apple’ın yakın zamanda piyasaya sürülen iPad Pro (2024) tabletlerinde kullandığı tandem OLED teknolojisini kullanmayacak.

İki OLED katmanının kullanılması, iPad Pro (2024) ekranının çok daha parlak olmasını sağlar ve ayrıca ona ek dayanıklılık kazandırır. Bununla birlikte, bu tür ekranları kullanmak da çok pahalı ve Apple, en üst düzey tabletleri için fiyat artışından kurtulabilirken, bu yaklaşım iPad mini için pek de iyi bir fikir gibi görünmüyor. Apple, OLED ekranı üretmenin ek maliyetlerinin bir kısmını karşılamak için en düşük fiyatlı 13 inç iPad Pro’nun (2024) fiyatını 200 $ artırarak 1.299 $’a yükseltti. Teknoloji devinin iPad mini’de fazla manevra alanı yok.

Altıncı nesil iPad mini, 2021’de piyasaya sürüldü ve 64 GB depolama alanına sahip modelin fiyatı 499 dolardan başladı. Apple’ın yedinci nesil sürüm için OLED’e geçmesi durumunda, daha fazla depolama alanına sahip temel modeli de başlatması muhtemeldir. Bu, Apple’a fiyat artışını en düşük fiyatlı ünite için ek depolama kapasitesiyle birleştirerek ekran değiştirme maliyetinin bir kısmını telafi etme fırsatı verecek.telefon-1