Araştırma firması Canalys’in kontrol panelinde bazı ilginç bilgiler tespit edildi. GizÇin. Veriler, her telefona güç sağlayan uygulama işlemcisinin (AP) tasarımcısına göre ilk çeyrekte gönderilen akıllı telefon birimlerinin sayısını ve her telefona güç sağlamak için kullanılan AP tasarımcısına göre ayrılmış gelire göre satılan akıllı telefon sayısını gösteriyor. . Sevkiyatlara bakıldığında, 2024 yılının ilk çeyreğinde dünyanın en iyi akıllı telefon çip tasarımcısı MediaTek oldu.

Bu yılın ilk çeyreğinde 114 milyon adet MediaTek destekli akıllı telefon sevk edildi; bu da önceki yıla göre %17 artış gösterdi. MediaTek geçen yılın ilk çeyreğinde de zirvede yer aldı. Qualcomm, Ocak-Mart döneminde Snapdragon işlemcili 75 milyon telefonun teslim edilmesiyle, geçen yılın ilk çeyreğine göre %11 artışla, sevk edilen birimler bazında ikinci sırada yer aldı.

MediaTek, satılan telefonların ortalama gelirine göre sıralamada en iyi çip tasarımcısından üçüncü sıraya geriledi

Apple’ın iPhone’da kullanılan A serisi çipleri, ilk çeyrekte 49 milyon iPhone teslim edildiğinden, ilk çeyrekte sevkiyatlarda yıllık %16’lık bir düşüş yaşadı. Bu, Apple’ı üçüncü sıraya yerleştirdi ve onu, çipleri ilk çeyrekte gönderilen 26 milyon telefonda bulunan Çin’in muhteşem çip tasarımcısı UNISOC (eski adıyla Spreadtrum Communications, Inc.) takip etti. Samsung’un Exynos AP’leri, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre %18 düşüşle 18 milyon telefon sevk edildi. Bu beşincilik için iyi bir şeydi.

Altıncı sırada Samsung’un arkasında Huawei’nin HiSilicon ünitesi yer aldı. Huawei’nin, Amerikan teknolojisini kullanan dökümhaneler tarafından üretilen son teknoloji çipleri alması ABD tarafından yasaklandı. Bu kısıtlamaya rağmen Çin’in en büyük dökümhanesi SMIC, geçen yıl Huawei’nin Mate 60 serisi için 7nm Kirin 9000s 5G çipini üretmeyi başardı. Bu, 2020’de Kirin 9000 5G’nin Mate 40 serisini çalıştırmak için kullanılmasından bu yana Huawei’nin kullanımına sunulan ilk HiSilicon tasarımlı 5G’li çipti.
Huawei, bu yılın ilk çeyreğinde Google’ı geride bırakarak Kirin çipleriyle çalışan 8 milyon telefon sattı. 2023’ün ilk üç ayında gönderilen 2 milyon Pixel telefonla sabit kalan Google, Ocak-Mart 2024 arasında 2 milyon Tensor donanımlı Pixel telefon teslim etti.
Yalnızca teslim edilen birimlerin sayısı yerine, sevk edilen telefonların gelirine dayandırırsak, sıralamalar kesinlikle üst sıralarda farklı görünecektir. MediaTek’in Dimensity yonga setleri çoğunlukla düşük seviyeli Android telefonlara güç sağlamak için kullanıldığından, sevk edilen telefon sayısına baktığımızda lider olan MediaTek, ilk çeyrekte sevk edilen 114 milyon MediaTek taşıma telefonunun gelirine göre üçüncü sıraya geriliyor. MediaTek AP çalıştıran telefonlar, 2024’ün ilk çeyreğinde yıllık %19 artışla 23 milyar dolar gelir elde etti.
Ortalama MediaTek destekli telefonun fiyatı ortalama 201,75 dolar olsa da iPhone’un fiyatı, gelir bazında Apple’ın en üst sıraya yerleşmesine yardımcı oldu. Apple’ın iPhone olarak bilinen A serisi çiplerini kullanan telefonlar, Apple için ilk çeyrekte 2023’ün ilk çeyreğine göre %6 düşüşle 56 milyar dolarlık lider bir gelir elde etti. Apple’ın bu yılın ilk çeyreğinde sattığı her iPhone’un ortalama fiyatı 1.142,86 dolardı.

Google’ın Tensor çipi (ve dolayısıyla Pixel telefonları) her iki listenin en altında yer aldı

Qualcomm’un Snapdragon çipleri bazı pahalı ürünlerde bulunabilir Android telefonlar İlk çeyrekte Snapdragon SoC destekli satılan telefonlar, Ocak’tan Mart’a kadar Snapdragon yonga seti taşıyan her telefon için ortalama 493,33 dolar fiyatla 1. çeyrekte 37 milyar dolar gelir elde etti. Samsung, Exynos 2400 AP kullanan Galaxy S24 serisi modelleri sayesinde gelir bazında sıralamada dördüncü sıraya yükseldi. İlk çeyrekte satılan Exynos destekli telefonlara atfedilen 9 milyar dolarlık akıllı telefon geliri, geçen yıla göre %33 arttı. Exynos AP taşıyan bir Galaxy telefonun ortalama fiyatı ilk çeyrekte 500 dolardı.

Bu yılın ilk çeyreğinde HiSilicon’un Kirin yonga setlerini çalıştıran Huawei telefonları 6 milyar dolara (ortalama fiyat 750 dolardı) satıldı ve Huawei birimi beşinci sıraya yerleşti. Geliri yıllık %49 artışla 3 milyar dolara ulaşan UNISOC SoC’larla donatılmış telefonlar ortalama 115,38 dolar fiyatla satıldı.

Google, gelire göre sıralamada yine yedinci sırada yer aldı. Tensor AP kullanan Pixel telefonların ilk çeyrekte satılan dolar miktarı, bir önceki yıla göre %36 artışla 2 milyar dolara ulaştı. İlk çeyrekte satılan bir Pixel biriminin ortalama fiyatı 1.000 dolardı.telefon-1