İki kez yörüngeye gidip gelen bir SpaceX Dragon kapsülü, Chicago’daki Griffin Bilim ve Endüstri Müzesi’ndeki yakın zamanda yenilenen Henry Crown Uzay Merkezi’nde sergilendi.

Müze, yeni sergiyi tanıtan sosyal medyada yayınlanan bir paylaşımda, yeniden kullanılabilir Cargo Dragon kapsülünün, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) giden ilk ticari uzay aracı olarak 2012 yılında tarih yazdığını kaydetti. Bu özel Dragon uzay aracı CRS-12’dir ve 2017 ve 2019’da iki ISS kargo görevinde yer almıştır.

Buna göre müzenin web sitesiSergilenen Dragon, yalnızca yiyecek malzemeleri gibi kargoları değil aynı zamanda kozmik ışınların bileşimini belirlemek için tasarlanan Kozmik Işın Enerjisi ve Kütle (ISS-CREAM) çalışmasını içeren deneyleri de taşıyordu.

Müze, “Bu SpaceX Dragon uzay aracı, tarihteki rolünü ve yenilikçi teknolojinin uzay araştırmalarının geleceğini nasıl yazdığını kutlayan yeni bir serginin merkezidir” dedi. “Çığır açan uzay aracını yakından görün ve yakın zamanda yenilenen Henry Crown Uzay Merkezi’ni keşfederek uzayda ne kadar çok şey başardığımızı ve keşfetmemiz için daha kaç sınır kaldığını düşünün.”

Dragon, dokuz yıl önce uzay mekiği programının sona ermesinin ardından 2020’de ABD topraklarından astronot fırlatmalarının geri dönmesinin önünü açması açısından daha da özel. Yeniden kullanılabilen ve benzer şekilde tasarlanan Crew Dragon kapsülü şimdiye kadar çoğu uzay istasyonuna olmak üzere alçak Dünya yörüngesine 13 mürettebatlı uçuş gerçekleştirdi.

Sergilenen CRS-12 Cargo Dragon, Aralık 2022’de müzede kısa bir süreliğine göründü, ancak artık kalıcı bir sergidir ve 1962’de Projenin dördüncü mürettebatlı uçuşunda NASA astronotu Scott Carpenter’ı yörüngeye fırlatan Mercury Aurora 7 uzay aracıyla birlikte sergileniyor. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in tarihi iniş görevinden bir yıl önce, 1968’de ilk astronotları aya yakınlaştıran Merkür ve Apollo 8 uzay aracı.


genel-19