Sadece birkaç gün önce Sony, sınıfının en iyisi yeni Xperia 1 VI akıllı telefonunu tanıttı. Üreticinin küresel akıllı telefon pazarının %0,35’ine sahip olması oldukça utanç verici çünkü Sony’nin kendi “kutu açma” videosundan da görebileceğiniz gibi, bu cihaz birçok olağanüstü özelliğe sahip ve hala 3,5 mm kulaklık jakı ile birlikte geliyor! Sony’nin üst düzey bir tüketici elektroniği firması olarak tüm becerisine rağmen, Xperia serisini pazarlamakta her zaman sorun yaşadı ve bu telefon, hâlâ dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon pazarı olan ABD’ye gelmiyor.
Xperia 1 VI (Xperia one mark six olarak telaffuz edilir), kullanıcılara herhangi bir Xperia 1 serisi telefon arasında en iyi pil ömrünü sunar ve yonga setinin aşırı ısınmasını önlemek amacıyla ısıyı dağıtmak için bir buhar odası kullanır. Bu, cihazda oyun oynama deneyimini geliştirecektir. Yonga setinden bahsetmişken, telefon güçlü Snapdragon 8 Gen 3 uygulama işlemcisi (AP) ile donatılmıştır. SIM tepsisi özel bir alet kullanılmadan açılabilir. Sony her şeyi düşünüyor gibi görünüyor.

IP65/68 derecesine sahip Xperia 1 VI, suya dayanıklıdır ve 30 dakikaya kadar 1,5 metre (yaklaşık 5 fit) derinliğe daldırılabilir. Bu aynı zamanda cep telefonunun jet yağmuruna maruz kalabileceği anlamına da geliyor.

Sony’nin resmi kutu açılış videosu, Xperia 1 VI’yı incelemeye en yakın video olabilir

Sony, telefonun uzun ve ince 21:9 en-boy oranından Galaxy S24 serisinin en-boy oranıyla eşleşen daha kısa ve daha kalın 19.5:9 en boy oranına geçerek ekranın en-boy oranında büyük bir değişiklik yaptı. 6,5 inçlik ekran 1080 x 2340 çözünürlük taşıyor ve 1Hz’den 120Hz’e kadar değişken bir yenileme hızı sunuyor. Bu, ekranda belirli statik içeriklerin bulunduğu hızı azaltarak telefonun pil ömründen tasarruf etmesine olanak tanır. Ekran ayrıca geçen yılın modeline göre %50’ye kadar daha parlaktır. Sunlight Vision ile yalnızca ekrandaki karanlık alanlar daha parlak hale getirilerek içeriğinizin her zaman en iyi şekilde görünmesi sağlanır.
Kameralara dönecek olursak, telefondaki 85mm-170mm Gerçek Optik Yakınlaştırma periskop lensi, 3,5x ila 7,1x aralığında optik yakınlaştırma sağlıyor. Ayrıca 4 cm odak mesafesiyle aşırı makro yakın çekimlerin fotoğraflarını da çekebiliyor.

Video Küçük Resmi

Sony, Sony’nin Photography Pro, Videography Pro ve Cinematography Pro’da sunduğu her şeyi tek bir yerde toplayan yeni bir kamera uygulaması yayınladı. Sony, Xperia 1 VI kullanıcılarının mobil cihazlar için Exmor T sensörünün sunduğu tam 48 MP çözünürlüğü kullanarak fotoğraf çekmesine olanak tanıyor. Sony’nin Alpha kameralarında bulunan gerçek zamanlı odaklama özelliklerinden bazıları yeni telefonda da mevcut. AI ayrıca telefondaki ekranın görünümünü iyileştirmek için de kullanılıyor. Sony, Xperia 1 VI’nın ekranının, Sony’nin büyük Bravia televizyonlarından birini her zaman cebinizde taşımak gibi bir şey olduğunu söylüyor.

Xperia 1 VI’nın önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi bekleniyor

Yeni hoparlör modülü, öne bakan stereo hoparlör deneyimini geliştirir. Kulaklık girişi bile iyileştirildi ve sol ve sağ kanallar arasında %50 daha fazla ayrım sağlandı. Telefonun oyun yeteneklerinde başka iyileştirmeler de yapıldı. Pilin üretiminde yeni malzemeler kullanılıyor, bu da pilin kapasitesi 5000 mAh’de kalırken Sony, tek şarjla iki günlük pil ömrü elde edebileceğinizi söylüyor. Ve pili yalnızca 30 dakikada %50’ye, yani bir günlük pil ömrüne kadar şarj edebilirsiniz.

Muhtemelen Xperia 1 VI’yı test etme fırsatı bulamayacaksınız, bu nedenle bu telefonu satın almayı düşünüyorsanız, videoya göz atarak sizin için uygun olup olmadığını görün. Telefon önümüzdeki ay (takvime göre Haziran) yaklaşık 1399 € / 1299 £ fiyatla piyasaya sürülecek.telefon-1