Yöneticiler Reuters’e verdiği demeçte, OpenAI’nin Scarlett Johansson’un ses benzerliğini içeren “Her” filmine olan bariz saygısının Hollywood çapında yapay zekaya karşı tepkiyi körüklediğini söyledi.

Johansson’un, ChatGPT yapımcısının Spike Jonze’nin yönettiği uzun metrajlı filmdeki performansını kopyaladığı ve bir anlaşmaya varamadığı yönündeki suçlaması, Hollywood stüdyoları yeni araçları test ederken ve yapay zekayla ittifaklar kurmaya çalışırken bile, yaratıcı sınıfın yapay zekanın oluşturduğu varoluşsal tehdide ilişkin kaygısını yeniden alevlendirdi. OpenAI.

Bir endüstri yöneticisi, “Bu gerçekten ilgi uyandırmış gibi görünüyordu” dedi. “Bir nevi insani bir yüz ortaya koyuyor… Tanınmış bir teknoloji şirketi tanıdığımız birine bir şey yaptı.”

OpenAI, metinden videoya dönüştürme aracı Sora tarafından oluşturulan uzun metrajlı film kalitesinde videolarla Şubat ayında dünyayı şaşkına çevirdi. Temsilcilere ve sektör yöneticilerine göre, o zamandan bu yana Hollywood yöneticileri ve acenteleri, potansiyel yaratıcı ortaklıkları ve teknoloji uygulamalarını tartışmak üzere şirketle birçok kez buluştu.

Doğrudan bilgiye sahip kişilerin Reuters’e söylediğine göre, Johansson’un, ChatGPT’nin en yeni versiyonunun kamuya açık gösterilerindeki performansına “ürkütücü derecede benzer” olarak nitelendirdiği ateşli bir ses kullandığı için OpenAI’yi övmesi, projeler üzerinde daha yakın çalışma tartışmalarının ortasında bazı eğlence yöneticilerinin öfkesini çekiyor.

Bir stüdyo yöneticisi, OpenAI’nin eylemlerini “kibir” olarak nitelendirerek, “İçerik yaratıcıları ve teknoloji devleri arasında kesinlikle saygılı bir işbirliği kurmuyor” dedi.

OpenAI CEO’su Sam Altman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sesin “Scarlett Johansson’a ait olmadığını ve hiçbir zaman onunkine benzemesinin amaçlanmadığını” söyledi. Bayan Johansson’a herhangi bir yardımda bulunmadan önce Sky’ın sesinin arkasına seslendirme sanatçısını seçtik.”

En büyük yatırımcısı Microsoft olan şirket, anlaşmazlığın ardından Hollywood ile olan ilişkisine ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

En son çatışmadan önce bile, anonimlik şartıyla Reuters ile konuşan temsilciler ve yöneticiler, haftalardır OpenAI modellerinin telif hakkıyla korunan çalışmalar üzerinde eğitilmiş gibi göründüğünden endişe duyduklarını söylüyorlardı; teknoloji şirketi, halka açık oldukları için bunu adil kullanım olarak değerlendirdi. İnternette. Bu, başkalarının çalışmaları üzerine oluşturulmuş bir aracı rızası olmadan kullanmak konusunda isteksiz olabilecek bazı profesyonel yönetmenler ve film yapımcıları tarafından büyük bir engel olarak görülüyor.

Ancak eğlence endüstrisindeki teknoloji uzmanları, Sora’yı film ve TV yapım sürecini geliştirecek umut verici bir potansiyel araç olarak görüyor. Dijital efektlerin hızını artıracak teknolojinin yakın vadedeki uygulamalarını görüyorlar.

Fox, Tubi yayın hizmetinin izleyicilerine yeni TV şovları ve filmler önermek için zaten OpenAI’nin ChatGPT’sini kullanıyor.

Her ne kadar OpenAI, telif haklarını korumayı hedeflediğini söylese de (Superman gibi bilinen karakterlerin veya Jennifer Aniston gibi ünlü aktörlerin yer aldığı videolar oluşturma yeteneğini engelliyor), daha az tanınan sanatçıları nasıl koruyacağına dair endişeler sürüyor.

Kayıp ses

Johansson’un OpenAI ile çatışması, içerik endüstrisi ile yapay zeka lideri arasındaki savaşta yeni bir cephe açıyor. Morgan & Morgan hukuk firmasının ortağı John Yanchunis’e göre Johansson’un, OpenAI’nin tanıtım hakkını ihlal ettiğini iddia etmek için gerekçeleri var; bu, kişiye adının, imajının veya benzerliğinin ticari kullanımını kontrol etme hakkı veriyor.

Şarkıcı Bette Midler, hukuk bilim adamlarının emsal oluşturduğuna işaret ettiği bir davada kendi sesini geri almak için Kaliforniya yasalarını kullandı. Ford’un reklam ajansı Young & Rubicam’a, “Do You Want to Dance?” şarkısını taklit etmesi için eski bir yedek şarkıcıyı işe aldığı için başarılı bir şekilde dava açtı. şarkıyı seslendirme teklifini reddettikten sonra bir araba reklamında. 1987 yılında açılan dava, onun tanıtım hakkını onayan Yüksek Mahkeme’ye gitti. Tom Waits, 1988’de Waits’in çakıllı şarkı söyleme tarzını taklit eden bir performansın yer aldığı bir reklam filmi nedeniyle Frito-Lay’e karşı benzer bir davayı kazanmıştı.

Stanford Programı Direktörü Mark Lemley, “Her iki durumda da ses benzerleri, şarkıcıların meşhur ettiği şarkıları seslendiriyordu, dolayısıyla insanlar muhtemelen sanatçıların şarkı söyleyen ve ürünleri onaylayan kişiler olduğunu varsayıyordu” dedi. Hukuk, Bilim ve Teknoloji.

Johansson vakası önceki vakalara göre daha az belirgindir; ancak Johansson’un sesini “Onun”dan taklit etme çabası, Altman’ın onu işe almak için defalarca yaptığı çabalar ve onun filme gönderme yapan bir tweet’i ile birlikte “oldukça güçlü bir vaka” oluşturur. Johansson,” dedi Lemley.

Kaliforniya’da ve ülkenin başka yerlerinde tanıtım hakkının kurulmasında etkili olan SAG-AFTRA sanatçılar sendikasının genel danışmanı Jeffrey Bennett, telif haklarına yönelik federal korumalara benzer şekilde federal bir ses ve benzerlik hakkı için baskı yapıyor.

Bennett, “Bu konuyla ilgili şu anda bu kadar büyük bir diyaloğun var olmasından heyecan duyuyoruz” dedi. “Uzun bir süredir megafon kullanmaya ve bunun hakkında bağırmaya çalışıyoruz… ‘Derin sahtekarlıkların’ çoğalmasından bahsediyoruz ve şimdi bu herkesi etkilemeye başlayacak. Şimdi, bu gerçekten bir konuşma. Federal bir çözüm olmalı.”

© Thomson Reuters 2024


(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8