Bu sanatçının konsepti, NASA’nın Voyager 1 uzay aracının yıldızlararası uzaya veya yıldızlar arasındaki boşluğa girmesini tasvir ediyor. Bir bilgisayar arızasının ardından Voyager 1, bilimsel verileri aktarmaya geri döndü ve yakında başka cihaz kalibrasyonlarının da yapılması bekleniyor. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Voyager 1, bir bilgisayar sorununun üstesinden geldikten sonra, iki cihazından bilimsel veri göndermeye devam etti ve geri kalan ikisini yakında yeniden kalibre etme planlarını yaptı. Bu, Dünya’dan 15 milyar milden fazla uzakta olan ve iletişimin tek yönde seyahat etmesi için 22 saatten fazla zaman gerektiren uzay aracının onarılmasında önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.

NASAVoyager 1, Kasım 2023’te uzay aracında bir bilgisayar sorunu ortaya çıktığından bu yana ilk kez dört cihazından ikisinden bilim verilerini geri göndermeye devam etti. Misyonun bilim enstrüman ekipleri şu anda geri kalan iki enstrümanı yeniden kalibre etmek için adımlar belirliyor ve bu büyük olasılıkla gerçekleşecek. önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Başarı, uzay aracının normal operasyonlara döndürülmesine yönelik önemli ilerlemeye işaret ediyor.

Sorun Gidermede İlerleme

Nisan ayında, orijinal bilgisayar sorunundan bu yana beş ay süren sorun giderme çalışmalarının ardından misyon, uzay aracının, bilim araçları da dahil olmak üzere yerleşik sistemlerinin sağlığı ve durumu hakkında kullanılabilir mühendislik verilerini göndermeye başlamasını sağladı. Ekip, 17 Mayıs’ta 46 yaşındaki uzay aracına, Dünya’ya bilimsel veriler göndermeye devam etmesini sağlayan komutlar gönderdi. Voyager 1, ana gezegeninden 15 milyar milden (24 milyar kilometre) fazla uzakta olduğundan, uzay aracına ulaşması 22 1/2 saatten fazla ışık alır ve bir sinyalin Dünya’ya dönmesi 22 1/2 saatten fazla sürer. Sonuç olarak ekip, komutlarının başarılı olup olmadığını görmek için yaklaşık iki gün beklemek zorunda kaldı.

Araçlar Veri İadesine Başlıyor

plazma dalga alt sistemi ve manyetometre cihazı artık kullanılabilir bilimsel verileri döndürüyor. Voyager 1’i normal operasyonlara döndürme çabasının bir parçası olarak misyon, kozmik ışın alt sistemi ve düşük enerjili yüklü parçacık cihazı üzerinde çalışmaya devam ediyor. (Altı ek araç Voyager 1 gemisi ya artık çalışmıyor ya da sondanın yakın uçuşundan sonra kapatılıyor. Satürn.)

İletişim Sorunlarını Teşhis Etme

Geçen yıl Voyager 1’in Dünya’ya hiçbir bilimsel veya mühendislik verisi içermeyen bir sinyal göndermeye başlamasıyla normal operasyonlar kesintiye uğradı. Ekip sonunda sorunun, uzay aracının üç bilgisayarından biri olan uçuş verileri alt sistemindeki küçük bir hafıza bozulmasından kaynaklandığını belirledi. Diğer şeylerin yanı sıra, bu sistem, uzay aracının sağlığı ve durumu hakkındaki mühendislik verilerinin yanı sıra bilim araçlarından gelen verileri, bu bilgiler Dünya’ya gönderilmeden önce paketlemek için tasarlanmıştır.

Uzun Süreli Keşif Başarıları

1977’de piyasaya sürüldüVoyager 1 ve onun ikizi Voyager 2, bu yılın sonlarında operasyonlarının 47. yılını kutlayacak. Bunlar NASA’nın en uzun süre çalışan uzay aracı olmasının yanı sıra dünya dışını keşfeden ilk ve tek uzay aracıdır. heliosfer. Güneş tarafından yaratılan bu manyetik alan ve güneş rüzgarı kabarcığı, yıldızlararası ortamı, yani dünyanın başka yerlerinde patlayan yıldızların yarattığı parçacık okyanusunu itiyor. Samanyolu gökada. Her iki sonda da uçtu Jüpiter ve Satürn, Voyager 2 de yanından uçtu Uranüs Ve Neptün.uzay-2