On yıldan fazla bir süre önce, Vietnamlı programcı ve video oyunu sanatçısı Dong Nguyen, çoğu kişinin şimdiye kadar Apple App Store ve Google Play Store’da listelenmiş en ikonik oyunlardan biri olduğuna inandığı oyunu piyasaya sürdü; Flappy Kuş. 23 Mayıs 2013’te, yana kayan başlık Cupertino firmasının mobil platformuna çıktı ve bunun bağımlılık yarattığını söylemek ciddi anlamda yetersiz bir ifade.

Ne yazık ki Flappy Bird’e bağlananlar için Nguyen, kullanıcılar için fazla dikkat dağıtıcı olduğuna inandığı için onu bir yıldan kısa bir süre sonra kaldırdı. Burada, hafıza şeridinde bir yolculuğa çıkıyoruz ve bu oyunun ne kadar inişli çıkışlı bir yolculuk olduğunu ve aynı anda nasıl bir eleştiri ve popülerlik yağmuru kazandığını tartışıyoruz.

Flappy Bird’ün geliştirmesi yalnızca iki ila üç gün içinde tamamlandı ve yaratıcının oyunun bir ‘sorun’ haline geldiğine inanması nedeniyle daha sonra kaldırıldı.

Nguyen, Angry Birds gibi oyunların karmaşıklığından ilham aldı. Sürekli hareket halinde olan ve arada bir nefes almak isteyen insanlara hitap edecek basit bir şey yaratmak istiyordu. Flappy Bird böyle doğdu ve tamamlanması sadece iki ila üç gün sürdü. Oyun ilk olarak iPhone 5 için piyasaya sürüldü ve Eylül 2023’te iOS 7 için güncellendi.

Sadece birkaç ay içinde Flappy Bird milyonlarca oyuncunun ilgisini çekti ve ABD ve Çin uygulama mağazalarında listelenen en iyi ücretsiz uygulamalar arasına girdi. Elbette Nguyen, Android akıllı telefon sahiplerinin kendilerini dışlanmış hissetmelerini istemedi, bu nedenle oyun 30 Ocak 2014’te Google’ın Play Store’unda resmi olarak yayınlandı. SınırFlappy Bird’ün oyun içi reklamlardan günlük 50.000 dolar gelir elde ettiğini belirtti. O zamanlar henüz 20’li yaşlarında olan biri için bu kesinlikle güzel bir değişiklik.

Ancak geliştirici, Flappy Bird’ün bağımlılık yapıcı doğasına tanık olduktan sonra bu kadarının yeterli olduğuna karar verdi ve 8 Şubat 2014’te oyun Apple’ın App Store’undan ve Google’ın Play Store’undan kaldırıldı. Nguyen daha sonra oturdu Forbes Flappy Bird’ün listeden çıkarılmasının nedeni olarak ise şunları belirtti:

“Flappy Bird, rahat olduğunuzda birkaç dakika içinde oynamak üzere tasarlandı. Ancak bağımlılık yaratan bir ürün haline geldi. Artık sorun haline geldiğini düşünüyorum. Bu sorunu çözmek için Flappy Bird’ü devre dışı bırakmak en iyisidir. Sonsuza kadar gitti.”

Milyonlarca kişinin bağımlısı olmasına rağmen Flappy Bird de eleştirilerden nasibini aldı; bazıları etkileyici görsellerden yoksun olduğunu ve sarsıntılı hareketlere sahip olduğunu belirtti. Diğerleri, oyunu oynamak için herhangi bir beceriye ihtiyaç duyulmadığını ve bunun, yüksek puan elde etme takıntısına sahip oyuncular için yalnızca kısa vadeli bir dikkat dağıtıcı olduğunu belirtti. Telefonların kaldırılmasından kısa bir süre sonra eBay’de Flappy Bird yüklü olarak 1.499 dolara listelenmesi uzun sürmedi ve bazı telefonlar 9.000 doların üzerinde teklifler aldı.

Bu da yeterli olmadıysa, Flappy Bird’ün başlatılması ve kaldırılması, yalnızca oyunun görsel temsiliyle değil aynı zamanda mekanikleriyle de eşleşen çok sayıda klonun yaratılmasıyla sonuçlandı. Söylemeye gerek yok, inanılmaz derecede popüler olan uygulama muhtemelen kendi belgeseline sahip olabilir, zira arkasında bıraktığı miras budur. Oyunun yaratıcısı Nguyen’in şu anda ne yaptığını merak etmek mümkün değil.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17