Her ne kadar “MediaTek” kelimesi Amerikalılar için pek bir şey ifade etmese de aynı adı taşıyan mobil çipler aslında dünyadaki en popüler akıllı telefon/tablet mobil işlemcileridir. O halde, bunun içinize sinmesine izin verin…

Tayvanlı çip üreticisi elbette kar marjları açısından TSMC’nin bir numaralı müşterisi olmayabilir, ancak bunun tek nedeni Apple’ın daha fazla çipe ihtiyaç duyan milyonlarca iPhone satması.

Ancak şimdi MediaTek, Apple ve Qualcomm’un daha saygın rekabetine meydan okumak için büyük bir adım atıyor ve bunun nedeni, bu yılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan ve son teknolojiyle çalışan ilk akıllı telefonu görmeyi beklememiz. Edge MediaTek SoC!

Akıllı telefonların yaklaşık yirmi yıldır piyasada olduğu göz önüne alındığında bu, 1997 yılında kurulan ve ABD pazarına “üst düzey, birinci sınıf” bir amiral gemisi SoC ile girmeyi planlayan Tayvanlı şirket için büyük bir atılımdır.

Sıkıcı ABD akıllı telefon pazarı daha iyiye doğru değişmek üzere: MediaTek ABD’de Qualcomm, Apple ve Samsung’a meydan okumaya hazır

Kabul edelim… ABD akıllı telefon pazarını tanımlamanın en iyi yollarından biri… “sıkıcı”.

Asya ve Avrupa (en çeşitli akıllı telefon pazarları) ile karşılaştırıldığında, ABD pazarı büyük ölçüde Apple ve Samsung arasındaki iki atlı bir yarıştan ibaret. Lenovo’nun sahibi olduğu Motorola ve Google’ın Pixel cihazları yavaş yavaş pazar payı kazanıyor ancak hepsi bu.

Ancak ABD’deki Apple, Samsung, Motorola ve Google telefonlarının ortak noktası hiçbirinin MediaTek çipiyle çalıştırılmamasıdır ve bu çok yazık çünkü MediaTek şu anda piyasadaki en iyi mobil işlemcilerden bazılarını üretiyor .

Qualcomm ve Apple’ın sunduklarıyla mükemmel bir uyum içindeler ve Google’ın Tensor’unun veya Samsung’un Exynos’unun (zaten aşağı yukarı aynı şey) önündeler.

Samsung vs Motorola vs Google: ABD’de hangi Android telefon üreticisi Qualcomm’u MediaTek ile aldatacak?

Tahmin edebileceğiniz gibi, asıl soru şu: Kim mevcut çip sağlayıcısını aldatıp MediaTek SoC’ye geçiş yapacak?

Google mı olacak? Kimse Tensor’u özlemeyecek; orası kesin. Veya Motorola olabilir mi; belki MediaTek Qualcomm’dan daha iyi bir teklifle gelirse. Yani kesinlikle Samsung olmayacak…

Her ne kadar Motorola ilk 3 grupta en muhtemel “hain” olsa da, ben devam edip onun aslında farklı bir telefon üreticisi olabileceğini tahmin edeceğim ve bu da OnePlus (kitabımda Hiçbir şey yakın bir saniye olarak gelmiyor).

OnePlus Çinli bir şirket ve Çinli telefon üreticileri MediaTek çiplerine bayılıyor. Bu arada, Nothing, telefon pazarında orta sınıf Nothing Phone 2a için MediaTek SoC kullanan yeni bir oyuncu. İçiniz rahat olsun, Carl Pei, Qualcomm’un sunduğundan daha iyi, daha uygun maliyetli çip tekliflerini aramaya devam edecek.

ABD’de MediaTek SoC’ye geçme olasılığı yüksek olan Android amiral gemileri: Google, Samsung ve Qualcomm’a bomba atabilir mi?

  • OnePlus Açık 2, OnePlus Açık 3
  • OnePlus 13, OnePlus 14
  • Hiçbir Şey Telefon 3, Hiçbir Şey Telefon 4
  • Motorola Edge 60 Ultra, Motorola Edge 70 Ultra
  • Google Pixel 10 serisi, Google Pixel 11 serisi

Daha spesifik olmak gerekirse, katlanabilir olduğuna inanıyorum OnePlus Açık 2 ABD’de MediaTek çipi kullanan ilk amiral gemisi Android için en muhtemel aday olabilir. Geleneksel döşemelerle karşılaştırıldığında, OnePlus Açık büyük miktarlarda yapılmamıştır ve “Amerikan sularını test etmenin” mükemmel bir yolu olacaktır. Öte yandan, OnePlus 13 (ve/veya sonunda OnePlus 14) de Qualcomm’u zor durumda bırakabilecek iyi adaylardır. OnePlus halihazırda MediaTek yongalarını kullanan (elbette ABD dışında) birkaç orta sınıf telefon üretiyor ve satıyor.

Ancak şüphesiz olayların en ilgi çekici dönüşü, Google’ın Samsung/Tensor’dan vazgeçip MediaTek SoC’ye geçmesi olacaktır. Ve ister inanın ister inanmayın, bu benim açımdan arzulu bir düşünceden çok uzak.

Google’ın Pixel 10 ve Pixel 11 serisini içeren yol haritasına ilişkin sızıntıları zaten görmüştük; bu, Sundar Pichai & Co’nun gelecekteki Pixel amiral gemileri için farklı, daha güçlü ve verimli bir SoC’ye geçmek üzere Samsung ve/veya Tensor’u bırakmayı planladığını gösteriyor.

Dikkat edin Apple ve Qualcomm! MediaTek’in Dimensity 9400’ü, bu yılın sonlarında piyasaya sürüldüğünde dünyadaki en hızlı akıllı telefon SoC’si olabilir

Son olarak, bana en ilginç gelen soru, tam olarak hangi yeni MediaTek çipinin şirketin ABD akıllı telefon pazarına giren ilk SoC’si olacağıdır.

Bu, mevcut Dimensity 9300 veya Apple ve Qualcomm’un mevcut en iyi alternatifleri olan A17 Pro ve Snapdragon 8 Gen 3 ile eşleşmesi gereken ince ayarlı Dimensity 9300+ olabilir.

Ancak en iyi senaryo, MediaTek’in doğrudan (hala) gizemli Dimensity 9400’e atlamaya karar vermesidir; bu, (fiziksel olarak) şimdiye kadarki en büyük akıllı telefon SoC’sinde paketlenmiş “30 milyar transistör” sayesinde çığır açıcı performans kazanımları sağladığı söylenen amiral gemisi çipidir.

Bağlam açısından, Alan’ın bu hikayede bahsettiği gibi, Apple’ın şu anki önde gelen iPhone çipi olan A17 Pro SoC, “yalnızca” 19 milyar transistöre sahiptir.

Dimensity 9400’ün TSMC’nin en son 3nm teknolojisi üzerine inşa edildiği ve aynı zamanda Apple’ın yakında çıkacak olan A18 ve Snapdragon 8 Gen 4 tarafından da kullanılacağı söyleniyor.

Yani evet! 2024’ün sonuna kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan en güçlü telefonun bir iPhone veya Galaxy değil, Dimensity 9400 tarafından desteklenen bir Android amiral gemisi olma ihtimali var.

Her iki durumda da, MediaTek’in ABD akıllı telefon pazarına girişinin bir tür pilot çalışma olmadığını umuyorum. MediaTek’in ürünlerini orta sınıf ve bütçeye uygun telefonlara da genişletmeyi planladığını umalım, çünkü bu, şirketin işlemcilerinin gerçekten parladığı başka bir kategori – değer.telefon-1