Tekrar hoş geldiniz TechCrunch Mobilite — ulaşımın geleceğine ilişkin haberler ve görüşler için merkezi merkeziniz. Buradan ücretsiz kaydolun — TechCrunch Mobility’ye tıklamanız yeterli!

Ben miyim, yoksa Tesla’nın tahta biraz ekstra bugünlerde hissedarları şirketin Teksas’a taşınması yönünde oy kullanmaya ve CEO’yu onaylamaya ikna etmeye çalışıyor Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş anlaşması mı? Belki de bunun nedeni kurulun her iki önlemin de geçmeyeceğinden endişe etmesidir. Tesla yönetim kurulu koltuğu Robyn Denholm Financial Times’a söyledi Şirketin 13 Haziran’daki yıllık toplantı öncesinde hissedarların desteğini kazanmak için “Everest Dağı”na tırmanması gerekiyor.

Sonuç bir temyiz geçit töreni oldu ve ek proxy materyalleri Bu, tartışmalı maaş anlaşmasının temelini oluşturuyor – hatırlatma! – Ocak ayında bir Delaware mahkemesi tarafından düşürüldü.

Hissedarların evet diyeceğini düşünüyor musunuz?

Küçük bir kuş

göz kamaştırıcı kedi kuş yeşil
Resim Kredisi: Bryce Durbin

Bu hafta, TC katılımcısı Jagmeet Singh ufak bir şeye kulak misafiri olmadı; onu gördü.

Singh, Dubai’ye yaptığı bir gezi sırasında şunları açtı: BluSmart araç çağırma uygulaması ve Hindistan merkezli şirketin Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehrinde sessizce bir hizmet başlattığını keşfetti.

BluSmart’ın Dubai ve Abu Dabi’de mağaza açmayı planladığı yönündeki söylentiler aylardır ortalıkta dolanıyordu. Yeni hizmet alanını tespit ettikten sonra TechCrunch, BluSmart’ın kurucu ortağı Anmol Jaggi’den, Salı günü şehirde 100 Audi E-Tron SUV ve 130 sürücüyle pilot çalışmanın başladığına dair onay aldı. Resmi lansmanın haziran ayı başında olacağını söyledi.

Bizim için bir ipucunuz var mı? Kirsten Korosec’e [email protected] adresinden, Sean O’Kane’e [email protected] adresinden veya Rebecca Bellan’a [email protected] adresinden e-posta gönderin. Veya şifreli mesajlaşma uygulamaları veya SecureDrop aracılığıyla bizimle nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenmek için bu talimatlara göz atın.

Fırsatlar!

istasyona para vermek
Resim Kredisi: Bryce Durbin

HabercisiOrta hizmet tipi elektrikli ticari araç şasisi üreten bir girişim olan , bu yılın başlarında Güney Kaliforniya merkezli genel merkezi ziyaret ettiğimden beri ilgimi çekti. Segmentin okul otobüsleri ve karavanlardan teslimat kamyonetlerine ve acil müdahale araçlarına kadar çok geniş bir alanı kapsaması nedeniyle, orta hizmet araçlarını elektrikli hale getirme pazar fırsatı bana her zaman çok basit göründü.

Görünüşe göre ilgi en azından Harbinger’ın şasisine yüksek. Şirket bu hafta ACT Expo’da şunları duyurdu: 400 milyon dolara kilitlendi Grupo Bimbo’nun ABD’deki işletmesi Bimbo Bakeries USA’dan alınan çok yıllık siparişler de dahil olmak üzere müşterilerden gelen bağlayıcı araç ön siparişleri. Airstream, Jayco, Tiffin ve Thor Motor Coach markalarının arkasındaki eğlence aracı üreticisi Thor Industries de sipariş verdi.

Harbinger ayrıca bu hafta, aralarında Greycroft tarafından yönetilen Coca-Cola Sistemi Sürdürülebilirlik Fonu’nun da bulunduğu yatırımcılardan gelen 13 milyon dolarlık ek A Serisi fonu kapattığını da paylaştı. Eklenen fon, Seri A turunu 73 milyon dolara çıkarıyor.

Dikkatimi çeken diğer fırsatlar…

Güney 8Soğuk havalarda EV performansını artırmaya odaklanan bir batarya girişimi olan , yakın zamanda Porsche Ventures’tan SAFE notu şeklinde yeni fon aldı ve bu, şirketin artırmaya başladığı B Serisi turuna uygulanacak. Porsche Ventures’ın yatırımının büyüklüğü açıklanmadı.

Seattle merkezli Karasal Yapay Zeka ve New Brunswick, Kanada merkezli Potansiyel – off-road otonom araç teknolojisine odaklanan iki girişim – her ikisi de tohum turlarını artırdı. Overland, Point72 Ventures liderliğinde 10 milyon dolarlık bir tohum turu topladı ve Potential, Kanadalı bir erken aşama VC olan Brightspark Ventures liderliğindeki tohum turuna 2 milyon CA$ (~1,5 milyon $) tutarında bir uzatma topladı.

SpiroAfrika merkezli iki tekerlekli elektrikli araç şirketi, 50 milyon dolarlık borç imkanı Afrika İhracat-İthalat Bankası ile.

Önemli okumalar ve diğer bilgiler

Otonom araçlar

Aurora Yeniliği tarafından üretilen, otonom araç teknolojisiyle donatılmış yeni bir sürücüsüz kamyonu ortaya çıkardı. volvoBu, bu yaz gibi erken bir tarihte kamuya açık otoyollarda olabilir.

Birleşik Krallık hükümeti sürücüsüz araçları düzenleyen bir yasa olan Otomatik Araçlar Yasasını yürürlüğe koydu ve teknolojiyi iki yıl içinde kamuya açık yollara getirmesi bekleniyor.

Elektrikli araçlar, şarj ve piller

Airbnb Ve Şarj Noktası ev sahiplerinin işini “kolaylaştırmak” için ortaklık kurduk EV şarj cihazlarını listelerine yükleyin şarj cihazlarında ve beraberindeki kurulum hizmetlerinde indirimler sağlayarak.

Audi ortaklaşa yeni bir geliştirme yapmayı planlıyor Çin için tasarlanmış EV platformu ortağı SAIC ile birlikte.

Chevrolet Ekinoks EVÖnden çekişli modelde tahmini 319 mil menzile sahip olan bayiliklere giriyor. Equinox EV’nin başlangıç ​​fiyatı 43.295 dolardır. Ancak GM, 34.995$’lık daha ucuz bir versiyonun bu yılın sonlarında satışa sunulacağını söylüyor.

Kia serisindeki bir sonraki elektrikli araç olan EV3’ü ortaya çıkardı. Dikkatimi çeken bir öğe: Araç içi asistanı için oldukça özelleştirilmiş bir ChatGPT sürümü oluşturmak amacıyla OpenAI’nin geniş dil modellerini (LLM’ler) kullandı.

Etki Haritası Geçen hafta kaçırdığım bir analizi yayınladım. İncelenen rapor iklim lobi faaliyetleri En büyük 15 otomobil üreticisinden biri, Tesla dışındaki herkesin elektrikli araçları teşvik eden en az bir politikaya karşı aktif olarak savunuculuk yaptığını ortaya çıkardı.

McLaren Otomotiv “hiper bisiklet” işine giriyor. Şirket dört sınırlı sayıda elektrikli bisiklet modelini tanıttı – Extreme 600, Extreme 250, Sport 600 ve Sport 250. Fiyat hakkında bilgi yok!

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Dört kişilik bir ailenin hayatına mal olan tamamen elektrikli VinFast VF 8 SUV’un karıştığı Nisan ayındaki kazayla ilgili resmi bir soruşturma başlattı.

Yoshi HareketliliğiNisan ayında 26 milyon dolar toplayan mobil araç bakımı girişimi, EV mobil şarj hizmeti General Motors’un BrightDrop Zevo 600 araçlarında ilk kez görücüye çıkacak. Şirket, hizmeti gelecek yılın başlarında ticarileştirmeyi hedefliyor.

Araç çağırma

Über Ve Lyft Minnesota ile eyalet yönetimine sınırlar koyarken sürücüler için daha yüksek maaş ve koruma sağlayacak bir anlaşmaya vardı. TC muhabiri Rebecca Bellan Kimin kazandığını, kimin kaybettiğini ve kimin ödediğini araştırır.

Bu haftanın tekerlekleri

“Bu haftanın tekerlekleri” nedir? Bu, ister elektrikli ister hibrit bir araba, e-bisiklet ve hatta otonom bir araçta yolculuk olsun, test ettiğimiz farklı ulaşım ürünleri hakkında bilgi edinme şansıdır. Direksiyon başında geçirdiğim zamanı öğrenmek için gözünüzü açık tutun 2024 Mitsubishi Outlander PHEVve henüz sözünü edemediğim iki EV sürprizi! Bu yaz daha sonra girmeyi planlıyorum Fiat 500ebirkaç e-bisiklet ve daha fazlasını test edin!genel-24